1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MEDYA VE KADIN TARTIŞILDI
MEDYA VE KADIN TARTIŞILDI

MEDYA VE KADIN TARTIŞILDI

KKTC’den de kadın gazetecilerin katıldığı “Uluslararası Kadın ve Medya Sempozyumu”nda 5 oturumda medya ve kadınla ilgili birçok konuda sunumlar yapıldı

A+A-

 

Türkiye Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) Antalya’da düzenlediği ve KKTC’den de kadın gazetecilerin katıldığı “Uluslararası Kadın ve Medya Sempozyumu”nda 5 oturumda medya ve kadınla ilgili birçok konuda sunumlar yapıldı.

Medya sektöründe çalışan kadınların sayısının yüksek olmasına rağmen yönetici pozisyondaki kadın sayısının azlığına işaret edilen konuşmalarda, medyadaki kadın algısında özellikle kullanılan dile ve kadına “cinsel obje” olarak yaklaşılmasına eleştiriler yapıldı; başarılı kadın öykülerine daha çok yer verilmesi istendi.

Daha çok sorunların ortaya konulduğu konuşmalarda, medyada kadının daha etkili ve sağlıklı yer alabilmesi için pozitif ayrımcılık gerektiği belirtilerek gelecek için umut ifade edildi.

“Kadının medyada algısı; medya yönetiminde kadın; medya, kadın ve hukuk; kadın haklarının gelişmesinde ve kadına yönelik sosyal projelerde medyanın rolü; TV programlarında ve reklamlarda kadın" başlıklı oturumlarda gazeteciler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve akademisyenler görüşlerini ortaya koydu.

Antalya Concorde De Luxe Resort Otel'de yer alan ve Türkiye’deki 81 ilden basın kartı sahibi kadın gazeteciler, akademisyenler yanında KKTC, Azerbaycan, ABD, İngiltere, Mısır, Suudi Arabistan, İtalya, Yemen, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika’dan 30 kadın gazetecinin ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin oluşturduğu 300 civarında davetlinin katıldığı sempozyumun açılışında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya konuşma yaptı.

Türkiye’nin tanınmış gazetecilerinin de konuşmacı olarak katıldığı sempozyumdaki oturumların moderatörlüğünü ise yine tanınmış gazeteciler ve sanatçılar yaptı. Bazı yabancı ülkelerden gazeteciler ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ise sunumlarıyla sempozyuma farklı ülkelerden bakış getirdi. Kuzey Kıbrıs’tan da iki gazeteci de sempozyumun konuşmacıları arasında yer aldı.

Sempozyumda TAK muhabiri Özgül Gürkut Mutluyakalı ile Volkan’dan Makbule Ötüken konuşma yaparken, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’ni temsilen BRTK muhabiri Dilek Öncül, Sim TV Müdürü Aysu Basri Akter, BRTK programcısı Selda İçer, Genç TV muhabiri Fezile Kesat ve serbest gazeteci Can Sarvan da katılımcılar arasında yer aldı.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Sempozyumun son oturumunun ardından Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, sempozyumda dile getirilen görüşler konusunda açıklamalarda bulundu.

Karakaya, son derece yararlı ve başarılı bir sempozyum gerçekleştirildiğini belirterek, çok geniş bir katılımla yapılan sempozyumda tartışılan konularda büyük ölçüde mutabakat sağlandığını, kadın ve medya konusunda kişi ve kurumların üzerine düşen görevlerin bir kez daha altının önemle çizildiğini ifade etti. Murat Karakaya, sempozyumda ele alınan ve üzerinde uzlaşılan konuları şöyle özetledi:

“1. Türkiye’nin taraf olduğu kadın hakları konularındaki uluslararası sözleşmelerin ve konuyla ilgili ulusal mevzuat hükümlerinin hayata geçirilmesi konusunda tüm kurumlar gereken hassasiyeti göstermelidir.
2. Medyadaki kadın algısının dönüştürülmesi için tüm medya kuruluşları etik ilkeler çerçevesinde hareket etmelidir.
3. İnternet medyası konusunda oluşturulacak yeni hukukî düzenlemede kadının cinsel obje olarak kullanılmaması hususlarına yer verilmelidir.
4. Haber, reklam ve her türlü televizyon programlarında kadının cinsel obje olarak algılanmasına neden olabilecek mesajların kullanılmaması için tüm medya çalışanlarının ve yöneticilerinin dikkatli ve ilkeli davranmaları sağlanmalıdır.
5. Kitle iletişim araçlarında kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılmasına, karikatürize edilmesine ve sıradanlaştırılmasına yönelik içeriklerin yer almaması konusunda titizlik gösterilmelidir.
6. Toplumda kadına ilişkin var olan yanlış yargıları değiştirmek amacıyla medyada olumlu içeriklerin üretilmesi teşvik edilmeli, bu yayınlarda iş, spor, sanat, kültür, vb. alanlarda başarılı olmuş kadın örnekleri işlenmelidir.
7. Kadın imajının çocukluktan başlayan öğrenme süreciyle şekillendiği gerçeğinden hareketle, çocuklara yönelik her türlü kitle iletişiminde anne, arkadaş, eş olarak kadınların erkeklerle eşit olduğu bilinci geliştirilmelidir.
8. Kadının geleneksel rolleri yerine getirmekten öte anlam taşımadığı vurgusu işlenen ve geleneksel rol paylaşımını destekleyen, pekiştiren reklamlar ve dizi filmlerin daha eşitlikçi mesajlar içermesi hususunda tüm iletişimciler ortak anlayış göstermelidir.
9. Kadınlara yönelik programlarda yoğun olarak gözlenen kadının aşağılanması, rencide edilmesi ve kadına şiddet uygulanmasının sıradanlaşması içerikli mesajların reyting artırıcı bir unsur olarak kullanılması önlenmelidir.
10. Kadının medyada mağdur edildiği haber ve programlarla ilgili olarak yasal hakların kullanımı ve ilgili basın meslek kuruluşlarına şikâyet konularında toplum bilinçlendirilmeli, ilgili kurumlar bu konuda daha caydırıcı önlemler almalıdır.
11. Medya çalışanı kadınların Basın İş Kanunu bünyesinde istihdamı titizlikle takip edilmelidir.
12. İş Kanunundan kaynaklanan hakların (emzirme hakkı vb.) verilebilmesi için Basın İş Kanunu'nda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
13. Sosyal sorumluluk bağlamında, toplumsal sorunların çözümü için kadın, çocuk, engelli vs noktasında kampanyalara katkılar teşvik edilmelidir.
14. Yerel medyada görev yapan kadın gazetecilerin mesleki gelişimleri için imkânlar oluşturulmalıdır.”

ANTALYA GEZİSİ

İki günlük sempozyuma katılanlara, Türkiye’nin turizmde önde gelen illerinden Antalya da tanıtıldı. Sempozyum katılımcıları, her yıl 11 milyonu yabancı olmak üzere 16 milyon turist ağırlayan ve devasa turistik yatırımlarla dikkat çeken Antalya’nın Düden Şelalesi ve tarihi Kale İçi bölgesini gezme fırsatı da buldu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 655 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler