1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Medya Etik Kurulu BRTK’yı uyardı
Medya Etik Kurulu BRTK’yı uyardı

Medya Etik Kurulu BRTK’yı uyardı

“Gazetecilerin temel görevi, gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan ve sansürlemeden aktarmaktır”

A+A-

Medya Etik Kurulu, gazetecilerin temel görevinin, gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan ve sansürlemeden aktarmak olduğunu anımsattı.  BRTK’nın, KTGB’nin açıklamasını haberleştirmede sergilediği tutumun bu ilkeye ters düştüğü sonucuna varan Kurul, Kurum yönetimini uyarma kararı aldı.

Medya Etik Kurulu ayrıca, tüm medya kuruluşlarına, demokrasimize katkı koyacak bir görev bilinciyle hareket edilmesinin önemini anımsattı.

Farklı görüşlerin medya aracılığıyla halka ulaştırılabilmesinin, çok sesliliğin ve demokratik yaşamıın vazgeçilmez ön şartlarından birisi olduğunu vurgulayan Medya Etik Kurulu, özellikle “kamusal yayıncılık” misyonuyla görevlendirilmiş kurumların, demokratik bilgilenme süreçlerine azami özeni göstermelerinin şart olduğunu vurguladı.

Medya Etik Kurulu adına yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin Kurula yaptığı şikayet başvurusunda  Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun kendilerine sansür uyguladığını, BRTK Müdürünün BRTK Yönetim Kurulu’ndan bilgi gizlediğini, ayrıca Yönetim Kurulu’ndaki KTGB temsilcisine yönelik “tehditvari” ve “hakaretamiz” davranışlar sergilediğini iddia etti ve Gazeteciler Birliği’ne ait basın bildirisinin BRT haber bültenlerinde “kırpılarak” ve “özünden kopartılarak” yansıtıldığını  belirtti.

Şikayet başvurusunu ele alan Kurul, BRTK Yönetim Kurulu’ndan açıklama istedi. Ancak söz verilmesine karşın makul bir bekleme süresi içerisinde istenilen açıklamayı alamayan Kurul, şikayet edilenin savunması olmaksızın başvuruyu görüşerek öncelikle şu sonuca ulaştı:

“KTGB’nin BRT bültenlerinde “kırpılarak” ve “özünden kopartılarak” yansıtıldığını belirttiği basın bildirisi metninin bütünüyle, BRT haberlerindeki sunuşu arasında belirgin bir fark dikkat çekmektedir. BRT bülteninde kullanılan haber metninden, KTGB’nin esasen hangi nedenlerle, kimden şikayetçi olduğunun anlaşılması mümkün değildir.”

DEMOKRATİK YAŞAMIN VAZGEÇİLMEZİ

KTGB’nin  BRTK Müdürünü eleştiren ikinci bir açıklamasının BRT bültenleri dışında tutulduğu yönündeki şikayetini de değerlendiren Medya Etik Kurulu, demokratik toplumların, özgür bilgi ve kanaat dolaşımına muhtaç olduklarını anımsattı. Kurul, farklı görüşlerin medya aracılığıyla halka ulaştırılabilmesinin, çok sesliliğin ve demokratik yaşamıın vazgeçilmez ön şartlarından birisi olduğunu vurguladı.

Medya Etik Kurulu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemizdeki medya kuruluşlarının bu ilkeye sarsılmaz bir inançla sahip çıkmaları gerekmektedir. Özellikle ‘kamusal yayıncılık’ misyonuyla görevlendirilmiş kurumların, demokratik bilgilenme süreçlerine azami özeni göstermeleri şarttır. BRTK yönetiminin, kendisine yönelik eleştirilerde ‘yasaklayıcı’ bir eğilim sergilemesi; genel toplumsal meselelerde her kesime eşit söz hakkı tanıyacağı konusunda tereddüt yaşanmasına yol açabilecek niteliktedir.”

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler