1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS'TE YİNE KAVGA
MECLİSTE YİNE KAVGA

MECLİS'TE YİNE KAVGA

ÇAKICI KÜRSÜDEN İNDİRİLDİ TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, UBP milletvekilleri tarafından zorla kürsüden indirildi. Tartışma büyüdü, Çakıcı, “hangi maddeye göre UBP vekiller TDP vekillerin saldırmaya hakkı var?” diye sordu. Meclis Genel Kuru

A+A-

 

 

ÇAKICI KÜRSÜDEN İNDİRİLDİ

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, UBP milletvekilleri tarafından zorla kürsüden indirildi. Tartışma büyüdü, Çakıcı, “hangi maddeye göre UBP vekiller TDP vekillerin saldırmaya hakkı var?” diye sordu. Meclis Genel Kurulu’na tekrar ara verildi. (Saat 00:40)

 


SON DAKİKA

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve diğer TDP vekilleri kürsüyü işgal etti, Meclis Başkanı Hasan Bozer oturuma yarım saat ara verdi. Çakıcı kürsüde durmaya devam ediyor. (saat: 23:30)

BOZER: BU BİR KÜRSÜ İŞGALİDİR

Meclis, verilen aranın ardından saat 23.25’te yeniden toplanmaya çalışırken, kürsüden inmemekte direten TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın yanına TDP milletvekilleri Hüseyin Angolemli ve Mustafa Emiroğluları da geldi.

Cumhuriyet  Meclisi Başkanı Hasan Bozer, TDP milletvekillerini kürsüden inmeleri konusunda uyardı, ancak Çakıcı, Angolemli ve Emiroğluları kürsüden inmeyeceklerini söylediler.

Meclis Başkanı Bozer kürsüdeki protestosu devam ettiği sırada yoklama yapmaya çalışınca Başbakan İrsen Küçük, bunun İç Tüzüğe aykırı olduğunu belirterek, bu duruma itiraz etti. Bu sırada yine sözlü tartışmalar yaşandı.

Bir kez daha TDP milletvekillerini uyaran Meclis Başkanı Bozer, “Bu bir kürsü işgalidir. Bunu yapmaya hakkınız yoktur” diyerek oturuma yarım saat ara verdi.(TAK)

 


Çakıcı bu kez pankart açtı: “Game over” (oyun bitti)

Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşülürken gündüz sendikacıların boş cüzdan attığı Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, gece ise uzun konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı oyçokluğuyla kürsüden indirilmek istenince gergin anlar yaşandı.

TDP Genel Başkan Mehmet Çakıcı, meclis kürsüsünde konuşurken önce Başbakan İrsen Küçük’le tartıştı. Küçük’ün elini masaya vurarak “Bize küfrediyor, Sayın Başkan izin vermeyiniz” sözleri üzerine, Meclis Başkanı Hasan Bozer uyarı yaptı ve konuşmanın gündem dışına çıkması halinde oylama yaptıracağını söyledi. Çakıcı’nın hükümeti eleştiren sözlerine devam etmesi üzerine Bozer “Daha önce uyarmıştım. Meclis İçtüzüğü’ne göre konuşmanızı sonlandırmanızı oylamaya sunuyorum” dedi ve Çakıcı’nın kürsüden inmesini istedi.

Çakıcı kürsüden inmeyeceğini belirterek elindeki çantadan pankart çıkarmak ve açmak istedi. Bu sırada UBP’li milletvekilleri kürsüye yürüdü ve genel kurul salonunda milletvekilleri arasında arbede yaşandı. Özellikle TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları güçlükle sakinleştirildi.

Mehmet Çakıcı ve Emiroğluları daha sonra yeniden genel kurul salonuna girerek üzerine “Game over-Oyun bitti” yazılı pankartı açtı. Çakıcı’nın kürsüden indirilmesiyle 15 dakika ara verilen meclis oturumu 45 dakikayı geçmesine rağmen başlayamadı. Çakıcı kürsüde pankartı tutmaya devam ederken Başkanlık Divanı da şu sıralar kürsüden inmesi için ikna etmeye çalışıyor. (YENİDÜZEN)

İŞTE GERGİN ANLAR

 

ANGOLEMLİ

Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’ının görüşülmesi sırasında Çakıcı’dan önce söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, bu tasarının geçirilmesindeki acelenin nedenini sorarak, “Yoksa bir yerden dayatma mı aldınız” diye tepki gösterdi.

Angolemli, hükümeti “aklı selime” çağırdı ve “Halkın geleceğini karartacak yasalarla karşımıza çıkmasın” dedi. 
 
ÇAKICI

Angolemli’nin ardından söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “Burası halkın kürsüsüdür” diyerek “halk adına” konuşacağını söyledi ve herkesin sabırla dinlemesi gerektiğini savundu.

Elinde dosyalar ve çikolatasıyla kürsüye gelen ve uzun bir konuşma yapacağı mesajını veren Çakıcı,
“Bu yasa bugün Meclis’ten geçmez. Geçmemesi için elimizden geleni yapacağız. Kıbrıs Türk halkının buna izni yoktur, direnişe devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk halkının ezilerek, çok bedeller ödeyerek bugünlere geldiğini belirten Çakıcı, “Ödülü bu olamaz” dedi.

Zaman zaman UBP’li milletvekilleri ile tartışan Çakıcı, “Bu gece bitmez, hiçbir şekilde bitmeyecek” dedi.

Bu arada Çakıcı ile UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba arasındaki tartışmaların büyümesi üzerine, CTP milletvekilleri ile UBP milletvekilleri arasında da tartışmalar büyüdü.

Çakıcı’nın, bazı bakanların bakanlıkları ile ilgisi olmayan kişiler olduğunu iddia etmesi üzerine ise gergin dakikalar yaşandı.

Çakıcı’nın UBP’yi “Gestapo” olarak suçlaması üzerine tartışma yine büyüdü. Meclis Başkanı Bozer yeniden Çakıcı’yı konu hakkında konuşması için uyararak, “Aksi halde oylama yaparak konuşmanıza son vereceğiz” dedi. Çakıcı ise “Bunu yapamazsınız” yanıtını verdi. Bozer ise İç Tüzüğe dayanarak bunu yapabileceğini söyledi.

Çakıcı’nın çeşitli konular üzerinde konuşmasına devam etmesi üzerine saat 22.00 sıralarında İç Tüzüğe göre oylama yaptıran Meclis Başkanı Bozer, “Oy çokluğu ile konuşmanıza son veriyorum” dedi.

Çakıcı ise “Buna hakkınız yok . Bu kürsüden inmeyeceğim” diyerek “Oyun Bitti” yazılı bir pankart açmaya çalıştı. Bu sırada UBP milletvekilleri Çakıcı’nın elinden pankartı almaya çalıştı.

Pankartı UBP Milletvekili Afet Özcafer’in aldığını gören TDP Milletvekili  Mustafa Emiroğulları, pankartı Özcafer’den almaya çalışınca bazı milletvekilleri de olaya kayıtsız kalmadı ve böylece Meclis’te arbede yaşandı. Verilen araya rağmen TDP Genel Başkanı Çakıcı kürsüden inmedi.


ÇAKICI’NIN MECLİS KÜRSÜSÜNDEN İNMEMESİ İÇ TÜZÜK TARTIŞMALARINA NEDEN OLDU

Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi sırasında yaşanan gerginlikten sonra TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın kürsüden inmemesi iç tüzük tartışmalarına neden oldu.

Tüzük gereği önce Meclis İdare Amiri CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, Çakıcı ile görüşerek kürsüden inmesini istedi. Çakıcı, kabul etmeyince Meclis Başkanı Hasan Bozer saat 23.00’te salona gelerek Mehmet Çakıcı ile görüştü, ancak Çakıcı ikna olmadı.

Basına açıklama yapan Çakıcı, kendisinin yaptığının bir “direniş” olduğunu, Meclis kürsüsünden kendisini kimsenin indiremeyeceğini, bunu ancak polisin yapabileceğini, ancak polisin  de salona girme hakkı olmadığını söyledi.(TAK)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2057 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler