1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE 'SAĞLIK' VE 'EĞİTİM' TARTIŞILDI
MECLİSTE SAĞLIK VE EĞİTİM TARTIŞILDI

MECLİSTE 'SAĞLIK' VE 'EĞİTİM' TARTIŞILDI

Bugün toplanan Meclis Genel Kurulu’nda, ilk gündem dışı konuşmayı CTP-BG Milletvekili Abbas Sınay “sağlık” konusunda yaptı.

A+A-

 

 

Bugün toplanan Meclis Genel Kurulu’nda, ilk gündem dışı konuşmayı CTP-BG Milletvekili Abbas Sınay “sağlık” konusunda yaptı.

Sınay, son sayımda belirlenen ülke nüfusuna atıfta bulunarak, artan suçlara da değindiği konuşmasında, hükümetin sağlık ve çevre konusundaki icraatlarını eleştirdi.

Sağlıkta “sistemsizliğin sürdüğü” bir ortamda sağlık hizmetleri için “gönüllü” adı altında ücret alınmasını eleştiren Sınay, “gönüllü” denmesine rağmen hastalardan zorla para istendiğini söyledi ve buna bağlı başka sorunların da yaşandığını ifade etti.

“Amaç günü kurtarmaksa, toplanan bu paralarla belli delikleri kapatabilirsiniz ama sağlıkta yol alamazsınız” diyen Sınay, sağlıkta sistem getirilmesinin gerekliliği üzerinde durdu. Sınay, bunun için gerekli yasaların yapılması veya güncellenmesi gerektiğini, bu yapılmadan ücret alınmasını doğru bulmadığını anlattı.

Sağlıktaki personel eksikliğine de değinen Sınay, “Bu ülkede bu doktor ve hemşire sayısı ile sağlıkta bir yere varılabilmesi için siyasi irade gerekir. Bu küçük ülkede, bu bozuk ortama göre en iyi çalışan yerlerden biri hastanelerimizdir” dedi ve vatandaşlardan hastanelerde para alınmasını Sayıştay’ın bir an önce durdurmasını istedi.

KAŞİF

Eleştirileri yanıtlayan Bakan Kaşif, Sağlık Fonu yasası yargıya intikal etmiş bir yasa olduğu için fazla bir şey söylemek istemediğini ifade ederek, yargının vereceği kararın en doğru karar olacağını, buna saygı göstereceklerini vurguladı.

Sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına dikkat çeken Kaşif, vatandaştan zorla para alan çalışanın, insanlardan zorla para aldığı için değil vatandaşa kötü davrandığı için yerinin değiştirildiğini ifade ederek, bazı olayların yanlış aktarıldığını belirtti.

Toplanılan bağışların, sağlık servislerinin bina ve benzer teknik donanım açısından daha ileri götürülmesi için kullanılacağını belirten Kaşif, “Önemli olan para almak değil, insan sağlığının tedavisidir. İnsan sağlığı ve idamesi ön plandadır. Tedavi verildikten sonra para talep edilir” dedi.

 

ÇAĞLAR

CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar,bugün Meclis Genel Kurulu’nda “Hükümetlerin icraatları” konusunda yaptığı gündem dışı konuşmasında, geçmiş dönemlerde özellikle eğitim sisteminde alınan bazı yanlış kararlar ve uygulamalar nedeniyle bugün gelinen noktada sıkıntılar yaşandığını belirterek, bunun diğer alanlar için de geçerli olduğunu anlattı.

Hükümetin ağırlıkla eğitim ve çevre konularındaki icraatlarını eleştiren Çağlar, “Bugün hükümetin toplumla bir bağlantısının kalmadığını, getirilen eleştiri ve önerilerin ciddiye alınmadığını” ileri sürdü.

Hükümetin, petrol dolum tesisi konusundaki tutumunu eleştiren Çağlar, “Türkiye’de petrol kaçakçılığıyla ilgili kişilerin buraya konuşlandırılmaya çalışıldığı” iddiasında bulunarak, hükümetin buna hakkı olmadığını ifade etti.

İnsan sağlığı ve çevre açısından bu tesisin getireceği olası sakıncalar üzerinde duran Çağlar, tesisin yapılması düşünülen Yedikonuk bölgesinin sit alanı olduğunun bilinen bir gerçek olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın bu konudaki açıklamalarını da olumlu karşıladıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 635 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler