1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE KARŞILIKLI ATIŞMA
MECLİSTE KARŞILIKLI ATIŞMA

MECLİSTE KARŞILIKLI ATIŞMA

Bütçe maratonunu sürdüren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesini toplam 13 saat süren görüşmenin ardından 749 bin 137 Türk Lirası olarak gece yarısı oyçokluğuyla onayladı. Oylama öncesinde gün boyu parti başkan

A+A-

 

 

 

Bütçe maratonunu sürdüren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesini toplam 13 saat süren görüşmenin ardından 749 bin 137 Türk Lirası olarak gece yarısı oyçokluğuyla onayladı.

 

Oylama öncesinde gün boyu parti başkanları ve milletvekilleri saatler süren konuşmalarla bütçeyle ilgili görüş ve önerilerini açıklarken, görüşmenin sonuna doğru Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu arasında gerginlik yaşandı. Karşılıklı atışmaya dönüşen tartışma sonrasında Kalyoncu, Dürüst’ün Turizm Bakanlığı döneminde yaşanan çek iddiaları konusunda Sayıştaylığı göreve çağırdı.

 

 

Bütçe üzerinde konuşan CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, Dürüst’ün “eğitim bakanı değil, Güzelyurt’un bakanı olduğunu” savundu.

 

Kalyoncu, ülkede her işin torpille yürüdüğünü, çocukların bile böyle düşündüğünü, işe alım ve terfilerin, hatta bakanlık ve milletvekilliğinin bile torpile dayalı olduğunu belirterek, eleştirilerde bulundu.

 

Eğitim Bakanı Dürüst’ün Turizm Bakanlığı döneminden kalan bazı ödemeler konusunda bilgiler aktaran Kalyoncu, ödeme açıklamalarının gizli olduğunu, tam olarak anlaşılamadığını, alınmayan eşyaların ödemelerinin yapıldığını iddia ederek, bu bilgilere tam ulaşamadıklarını söyledi.

 

Kalyoncu, Eğitim Bakanı’nın istifa etmesi gerektiğini, öğretmen atamaları ve yapılan uygulamaların bunu gerektirdiğini savunarak, kamuoyunun bu uygulamaların neye karşılık yapıldığını merak ettiğini kaydetti.

 

Eleştirileri yanıtlamak için geç saatlerde kürsüye çıkan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de, basında çıkan çeklerin doğru olduğunu, gizleyecekleri hiçbir şeyin bulunmadığını, öğretmen ataması ile ilgili bir baskı görmediklerini, bu konuda artık daha fazla konuşup kimseyi rencide etmeyeceklerini kaydetti.

 

 

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, Dürüst’ün ardından söz alarak, iddialara yanıt vermesini istedi. Bunun üzerine ortam gerginleşti ve karşılıklı atışmalar yaşandı. Yaşanan gerginlik üzerine sinirlenen Kalyoncu, bir öğretmen atamasıyla ilgili sorulara yanıt verilmediği gerekçesiyle sert eleştirilerde bulundu.

 

Kalyoncu, atanan öğretmenin 4 günde geri alınmasını ve Turizm Bakanlığı’nda yaşanan çek skandalı konusunda Sayıştaylığı göreve çağırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1365 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler