1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mecliste 'HP' tartışması
Mecliste HP tartışması

Mecliste 'HP' tartışması

Çakıcı, geçmiş dönem ve yeni dönem maliye bakanlarını eleştirdi.

A+A-

Meclis Genel Kurulu, Kamu Görevlileri Yasası’nın Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkını Düzenleyen 25. Maddesinin Uygulanmasının Durdurulmasına ilişkin (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başladı.

Tasarının görüşülmesi sırasında ilk sözü UBP Milletvekili Ersan Saner aldı. Saner, kararnamelerin kendileri döneminde yapıldığı zaman şimdi hükümette olan ancak o dönem muhalefette olan siyasi partilerin eleştirilerini anımsatarak, “Mali tedbir” altında yapılan bu uygulama ile ne kadar tasarruf yapılacağını da bilmediklerini söyledi.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, ülkede en büyük sorunun, bütçe açıklarının büyüklüğü olduğunu ifade ederek, bütçe dengelemesine bugüne kadar önem verilmediğini kaydetti.

Çakıcı, bu konuda geçmiş hükümetleri suçlayarak, son 10 yılda ülkede yaşanan gelişmeler, sıkıntılar ve yaşananları anlattı.

Hayat pahalılığı ödeneğinin durdurulmasını haksızlık olarak gördüğünü, ayrıca ülke zenginlerini vergi sıralamasında kendilerinin altındaki sıralarda görmenin üzücü olduğunu ifade eden Çakıcı, “Ülkenin zenginleri neden bizden daha az vergi ödesin” dedi.

Asıl tedbirin bu yönde alınması, zenginlerden vergi alınması gerektiğini belirten Çakıcı, geçmiş dönem ve yeni dönem maliye bakanlarını eleştirdi.

“Göç Yasası”na karşı hükümetin gereğini yapmasını da isteyen Çakıcı, herkesin oturduğu koltukların gereğini geçmişte söylediklerinin bilinciyle yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

UBP Milletvekili Ersin Tatar da, hayat pahalılığı uygulamasının geçmiş yılda hiç gündeme getirilmediğini, ancak Aralık ayı gelince bu düzenlemenin kararname ile gündeme getirildiğini ifade ederek, bunu eleştirdi.

Tatar, bu uygulama ile baremler arası eşitlemenin mümkün olmadığını, bu yönde farklı düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade ederek, eşitlikten bahsediliyorsa bu düzenleme içerisine herkesin alınması gerektiğini kaydetti.

Kararname çıkarılıp Meclisin pas geçilmesini eleştiren Tatar, kararnamenin yersiz bir uygulama olduğunu ifade etti, bu yöndeki görüşlerini dile getirdi, Vergi Dairesi’nde otomasyon sistemi ve bu meslekle alakalı yasaların geçirilmesi gerektiğini belirtti.

(tak)

Bu haber toplam 1148 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler