1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE GÜNDEM YURTTAŞLIK
MECLİSTE GÜNDEM YURTTAŞLIK

MECLİSTE GÜNDEM YURTTAŞLIK

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın 142 milyon 144 bin 294 TL’lik bütçesinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmesinde ilk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi/ Birleşik Güçler (CTP/BG) Milletvekili Abbas Sınay aldı. Sınay, yapılan son say

A+A-

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın 142 milyon 144 bin 294 TL’lik bütçesinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmesinde ilk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi/ Birleşik Güçler (CTP/BG) Milletvekili Abbas Sınay aldı.

Sınay, yapılan son sayımın sağılıklı sonuçlar vermediğini, ortaya çıkan sonuçların kabul edilebilirlikten uzak olduğunu savunarak, vatandaşlık yasasında değişiklik yapılmaması halinde, vatandaş yapılması istemlerine yönelik olarak hükümet üzerindeki “baskının” artacağını söyledi.

Sınay, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nin “baskısıyla” kontrolsüz vatandaşlık verildiğini ileri sürerek, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Sınay, “dünyanın hiçbir ülkesinde kendi nüfusundan daha fazla başka insanın yaşamadığını” ifade ederek, Ulusal Birlik Partisi’ne (UBP) biran önce vatandaşlık yasasını gündeme getirme çağrısı yaptı.

Evlilik dışında vatandaşlığa son verilmesi gerekliliği üzerinde duran Sınay, “evlilik olmadan beş yıl süreyle burada kalan insanlar ile burada doğanlara otomatik vatandaşlık vermenin ülke gerçekleri nedeniyle doğru bir yaklaşım olmadığını” söyledi.

Sınay, UBP’nin halka kulak vermesi gerektiğini, halkın istek ve psikolojisi dikkate alınarak yeni bir vatandaşlık yasasının mutlaka gündeme getirilmesi gerektiğini ısrarla vurgulayarak, muhalefetle işbirliği yapılarak bunu gerçekleştirmenin mümkün olduğunu kaydetti.

SİBER

CTP/BG Milletvekili Sibel Siber ise konuşmasına, mutluluk ve mutlu toplumun nasıl olması gerektiğini anlatarak başladı.

Siber, mutluluğun; yaşam kalitesi, çevre temizliği, gıda güvenliği gibi pek çok olaya bağlı olduğunu kaydederek, “bu açıdan bakıldığında Kıbrıs Türk halkanın mutlu bir halk olmadığını” ifade etti.

Siber, UBP’nin 30 yıldan fazla ülkeyi yönettiğini, bu uzun yönetim döneminde halktan yana güzel bir gelecek yaratmak adına değil, partizanlıkla yapılan icraatlar nedeniyle bugünkü olumsuzlukların yaşandığını söyledi.

İZBUL

CTP/BG Milletvekili Salih İzbul ise konuşmasına, nüfus sayımı ve kaçak sorunu üzerinde durarak, teknolojinin bu kadar geliştiği bir zamanda insanların evlere kapatılarak sayım yapılmasının boşuna zaman, para ve enerji kaybı anlamına geldiğini söyledi.

İzbul, sayımdan çıkan sonucun inandırıcı olmadığını savunarak, bilgisayar çağında olunduğunu, ülkeye giriş çıkışın sürekli ve anlık olarak kontrol edilebileceğini, bu nedenle bu tür bir sayıma gerek olmadığını belirtti.

Salih İzbul, bakanlık verilerine göre geçen yıl itibarıyla bin 164 kişiye evlilik nedeniyle vatandaşlık verildiğini ifade ederek, ülkede yılda ortalama 2 bin evlilik yapıldığını, bu verilere göre, 2 bin evliliğin bin 200’e yakınının yabancılarla evlenildiği soncunu ortaya çıkardığını; bunun da inandırıcı olmadığını söyledi. İzbul ayrıca,  Bakanlık onayı ve Bakanlar Kurulu kararı ile sadece son 10 ayda, evlilik dışında, 276 yeni yurttaşlığın verildiğini açıkladı.

İzbul, “siyasal düşünceleri nedeniyle mezun olmalarına bir ay 15 gün kalan Kürt öğrencilerin apar topar sınır dışı edilmelerinin insan hakları ihlali olduğu” görüşünü belirterek, bakanlık ve hükümetin mutlaka bu “ihlali” düzeltmesi gerekliliği üzerinde durdu.

ULUÇAY

CTP/BG Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesi’ne yönelik konuşmasına sayım ve sayım sonuçlarıyla ilgili eleştirilerini dile getirerek başladı.

Uluçay, bu yöntemle yapılan sayımda doğru sonuca varılmasının mümkün olmadığını savunarak, “2006 sayım sonuçlarının üzerine yüzde 2 artış yapılmasıyla bugün bulunan sayıya ulaşmanın mümkün olduğunu” söyledi

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler