1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mecliste gündem uyuşturucu ve tarım
Mecliste gündem uyuşturucu ve tarım

Mecliste gündem uyuşturucu ve tarım

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısında güncel konuşmalar yapılıyor.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısında güncel konuşmalar yapılıyor.

Toplantıda ilk olarak TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı söz alarak, uyuşturucu konusunda yapılan çalıştaya değindi. Çalıştayda veriler bulunmadığına yönelik yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirten Çakıcı, uyuşturucunun ülkede arttığını söyledi.

Özelde ve devlette uyuşturucuya karşı tedavi merkezi kurulması ve rehabilitasyon merkezi yapılmasına yönelik girişimler bulunduğunu belirten Çakıcı bunu olumlu karşıladığını kaydetti.

Çakıcı, Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler’in denetimli serbestliğin uygulanamayacağına yönelik açıklamalarını da eleştirdi. Çakıcı, uyuşturucu bağımlılarını tedavi etmek gerektiğini, hasta birini tedaviye değil cezaevine göndermenin “insanlık suçu” olduğunu söyledi.

Çakıcı, Denetimli Serbestlik Yasası’nın hazırlanarak Meclis’e getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Denetimli serbestliğin uyuşturucuyu serbest bırakma anlamı taşımadığına, sadece bağımlıya tedavi hakkı verdiğine dikkat çeken Çakıcı, denetimli serbestlikten satıcıların yararlanmayacağını bunun sadece bağımlılara bir şans verdiğini vurguladı.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, çalıştayın ortaya çıkardığı sonuçlara saygılı olacaklarını, siyasi iradenin tavrının burada önemli olduğunu belirtti.
Yorgancıoğlu, “Tavrımız açık ve nettir. Halkımızı seviyoruz, onların yararına ne ise onu yapma konusunda kararlıyız” dedi.

ERTELEME

Yorgancıoğlu’nun konuşmasının ardından, Danışma Kurulu’nun Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun Perşembe günkü toplantısının ertelenmesine yönelik kararı görüşülerek, oybirliğiyle kabul edildi.

OĞUZ

Daha sonra söz alan UBP Mağusa Milletvekili Dursun Oğuz, tarım sektöründeki sıkıntılar konusunda konuşma yaptı. Oğuz, çimlenmeyen tohum konusunun kontrol altında tutulmasını istedi.

Bunun insan sağlığı ile ilgili bir unsur olduğunu belirten Oğuz, “Bu üretici için hayvancı için tehlikelidir. Kontrol altında olması gereklidir” dedi. Oğuz, bir gazetede bu konuda yayınlanan haberi göstererek, haklılıklarının ortaya çıktığını söyledi.

Oğuz, ürün kaybı yaşandığını, bunun sorumlusunun ortaya çıkması gerektiğini kaydetti. Zarar gören üreticilere tazminat alma için mücadele çağrısı yapan Oğuz, soruşturma başlatılması, yapanın yanına kalmamasını istedi.
Narenciyede kesim ekibi sıkıntısı olduğunu söyleyen Oğuz, olayda bürokrasideki yavaşlığın rol oynadığını kaydetti.

SENNAROĞLU

Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, verdiği yanıtta, tohum konusunda daha önce birçok kez konuşma yaptığını, Oğuz’un tutanaklardan bu açıklamalarını okuyabileceğini belirtti.

Sennaroğlu, gazetede yayınlanan haberde yer alan sorunla ilgili kişiler ile görüşüldüğünü konunun araştırıldığını söyledi.

Doğrudan Gelir Desteği ödemesinde sıkıntı olduğunu belirten Sennaroğlu, üreticinin haklı olduğunu kaydetti.
Sennaroğlu, bütçede Doğrudan Gelir Desteği ödemelerine yıllar içinde ayrılan rakamlarla ilgili bilgi vererek, enflasyon oranına göre artış sağlanmadığını, sonuç olarak 2013 yılında bakanlığa geldiğinde, bütçede ödeneklerin tükendiğini rakamların sarktığını gördüğünü belirtti.

Sennaroğlu, “Hem dünkü hem bugünkü hükümetler enflasyona göre bütçede artış getiremedi” diye konuştu.
Bütçelerin enflasyon oranında her yıl artırılması gerektiğini belirten Sennaroğlu, bu nedenle sıkıntı yaşandığını söyledi. Sıkıntının aşılması için gerekenleri yaptığını kaydeden Sennaroğlu, “Sıkıntılar aşamazsam ceketimi alır giderim” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler