1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE GÜNDEM SAĞLIK
MECLİSTE GÜNDEM SAĞLIK

MECLİSTE GÜNDEM SAĞLIK

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında, CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay, “sağlık” konulu gündem dışı konuşmasında, ülke sorunlarına duyarsız kalan hükümetin tek derdinin istihdam olduğunu savundu. 3 aylık bütçe uygulamalarına

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında, CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay, “sağlık” konulu gündem dışı konuşmasında, ülke sorunlarına duyarsız kalan hükümetin tek derdinin istihdam olduğunu savundu.

3 aylık bütçe uygulamalarına göre tam 300 kişinin işe alındığını, hükümetin şu anda da 500-600 kişi almaya çalıştığını kaydeden Sınay, alınacak kadrolarla ilgili rakamsal bilgiler verdi.

KTHY çalışanlarının sokakta bir yıldır “açız” dediğini kaydeden Sınay, her bakanlar kurulu toplantısında 5 kişinin vatandaş yapıldığını savundu. “Bir yandan masada çözümü savunuyoruz öte taraftan habire vatandaş yapıyoruz” diyen Sınay, UBP’nin iktidarını pekiştirmek için vatandaş yapmayı sürdürdüğünü ileri sürdü.

Sınay, doktorların çalışma saatleriyle ilgili yasanın uygulanmadığını; hastanelerde birçok sorun bulunduğunu, YDÜ Hastanesi’nin açılmasından sonra hastaların oraya havale edildiğini kaydederek, sağlıktaki sorunlardan örnekler verdi.

Teknecik santralına filtre takılmamasını eleştiren Abbas Sınay, 20 milyon Euro’luk paranın bulunması için halkın bu rakamın yarısını karşılayacağına inandığını söyledi.

Hükümetin istihdam derdi dışında bir şey yapmadığını savunan Sınay, “Bu ülke böyle acemiler mangasını görmedi ama acısı çıkacak” diye konuştu.

KAŞİF

Sınay’ı yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, halk için çalıştıklarını, halkın sağlığına ve memnuniyetine önem verdiklerini kaydederek, halkı yüzde yüz tatmin edemediklerini ancak bunu hedeflediklerini vurguladı.

“Bize iletilen her şikayeti inceliyoruz, yerinde görüyor ve gereği neyse yapmaya çalışıyoruz” diyen Ahmet Kaşif, Cengiz Topel Hastanesi’ne yeni bir acil servis yaptırdıklarını, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde anjiyo için altyapının tamamlandığını kaydetti.

Lefkoşa merkeze yepyeni bir hastane gerektiğini çünkü mevcut hastane hem hastaların hem personel için yetersiz kaldığını ifade eden Kaşif, bin yataklı, yeni, donanımlı bir hastane için çalışma başlattıklarını açıkladı.

HEDEF 2012’DE TEMEL ATMAK

Bakan Kaşif, yeni hastane için yer tespiti ve proje ön çalışması başlattıklarını belirterek, “Hedefimiz 2012’de bu hastanenin temelini atmaktır” dedi.

Sağlık Bakanı Kaşif, Teknecik Santralı’na filtre takılması için ne yapılabilir diye sorduğunu ve Maliye Bakanı’nın “bir şeyler yapacağız” dediğini bildirerek, halk sağlığı için ellerinden geleni yapacaklarından kuşku duyulmamasını istedi.

“PETROL TESİSİNE OLUMSUZ GÖRÜŞ VERİLDİ”

Kaşif, CTP Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar’ın yerinden sorusu üzerine, Lefke bölgesinde gündeme gelen petrol dolum tesisiyle ilgili Bakanlığı’nın görüşünün de sorulduğunu “Cengiz Topel Hastanesi olduğu sürece oraya yatırımın mümkün olmadığı” görüşünü verdiklerini açıkladı.

Kaşif, “Sağlık açısından bu yatırım mümkün değil” dedi.

Yeniden söz alan ve sağlıktaki en büyük sorunların “poliklinik” ve “acil” olduğunu ifade eden CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay, bakanın halkın arasına gidip sağlıktaki sorunları dinlemesini önerdi.

Sınay, “Sağlık her gün biraz daha kötüye gidiyor. YDÜ elinizde rekabet edebilir bir örnekti, devlet hastanesinin güçlenmesi için kullanılabilecekken oluşan sistem tam tersidir. Eğitim amaçlı gönderilenlerin nasıl ve ne iş yaptığı ortadadır” dedi.

Yeniden söz alan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, sağlıkta daha iyi ne yapılabilir arayışını sürdürdüklerini belirterek, ne buldukları üzerinde durmadıklarını ve eleştiri ve özeleştiriden de gocunmadığını kaydetti.

EMİROĞLULARI: BU ÜLKEDEKİ ADALETİ ÖLDÜRDÜNÜZ

Mecliste ikinci gündem dışı konuşmayı “Hükümetin icraatları” konusunda yapan TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, bir fıkrayla başladığı konuşmasında, “Bu ülkedeki adaleti öldürdünüz, nereye el attıysanız adalet diye bir şey kalmadı” dedi.

Emiroğluları, askerliğini yapmamış kişilerin bile işe alındığını kaydederek, ekonomik tedbir diye insanların boğazının sıkıldığını ve dışarıya bile çıkamadığını söyledi.

Harcamalarını kısmayan hükümetin halkın boğazını sıktığını belirten Mustafa Emiroğluları, lüks olmayan araçlarının seyrüsefer harçlarının bile astronomik yapıldığını; ekonomik kriz varsa bile halkı rahatlatacak önlemler gerektiğini; maaşlardan keserek bütçenin düzeltilemeyeceğini belirtti.

Seyrüsefer konusundaki kaçakların açıklanmasını isteyen Emiroğluları, 50 trilyon açık olduğunu, bütçe görüşmeleri sırasında tüm bunların toplum önünde tartışılacağını söyledi ve “Hükümet etmek yurt dışı gezilere gitmek değil. Eğer yapamıyorsanız burada işiniz ne?” diye sordu.

Emiroğluları, “Örgütlü her kesime sesleniyorum. Artık kişisel kavga ve önyargıları bir tarafa bırakarak toplumsal muhalefeti oluşturmalıyız. Bunu yaptığımız gün bu ülkede UBP diye bir parti tutunamayacaktır. Ben kendi boyutumdaki tüm örgütleri birlikte hareket etmeye çağırıyorum” dedi.

Tam gün eğitimin ne olduğunun tartışılmasını isteyen TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, elektrik santralarına filtre gereğine ve kanser vakalarındaki artışa işaret etti. Emiroğluları, Kalecik’te 9 kanser vakası olduğunu bildirdi.

Mustafa Emiroğluları, Türkiye’den su geleceğini ancak bu suyla ne yapılacağı konusunda bir çalışma yapılmadığını ifade etti. Emiroğluları, “Su da getirsin ama önce ürettiklerimizi alsın. Ama su getirecek diye bizi esir alacaksa onu da istemiyoruz” dedi.

 “MAAŞ ARTIŞI NE ZAMAN? HEP KESTİNİZ, BİR VERİN BAKALIM”

Çalışanların maaşına ne zaman artış yapılacağını soran TDP Gazimağusa Milletvekili Emiroğluları, 2.5 yıldır kesinti yaptınız, şimdi bir verin de bakın bakalım ne olacak?” diye konuştu.

Emiroğluları, konuşmasının sonunda adaletin öldürülmemesini istedi.

SANER: “HASSASİYETİ BAKANA AKTARACAĞIM”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, elektrik santralarına filtre konusundaki hassasiyetleri ilgili bakana aktaracağını söyledi.

Saner, bacadan çıkan partiküllerin yayılmasının suyla önlenmesi konusunda bir yöntem bulunduğunu ve bunun da gündeme gelebileceğini kaydetti.

TATAR: “SEYRÜSEFER GELİRLERİ ARTTI”

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Araç Kayıt Dairesi’nden aldığı bilgiye göre seyrüsefer ve kayıtlarla ilgili gelirlerin arttığını; geçen yıl aylık 6 milyon lira olan gelirin bu yıl ayda 7.5 milyona çıktığını; kaçaklar da olabileceğini söyledi.

Seyrüseferlerini çıkarmayan vatandaşlara ihbarlar gönderildiğini; Araç Kayıt Dairesi’nin iyi çalıştığını kaydeden Tatar, “Yerel gelirler bu yıl 1.9 milyarın üzerine tırmanacaktır” dedi. Tatar, hükümete geldiklerinde 500 milyon TL olan aylık bütçe açığının bugün 200 milyon TL’ye düştüğünü söyledi.

 “SADECE MUHASEBECİ… RAKAMLARLA SİYASETİ BİRLEŞTİRMİYOR”

Yeniden söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Maliye Bakanı Tatar’ın meclise girdiğinden beri muhasebeci yönünü kullandığını; rakamlarla siyaseti birleştirmediğini belirtti.

 “ZAMANINDA TEDBİR ALINMAZSA DUVARA TOSLARIZ”

Tekrar kürsüye gelen Maliye Bakanı Tatar ise bu eleştirilere karşı; Yunanistan ve Portekiz örneklerini gösterdi.

SORULAR

Mecliste daha sonra sorular bölümüne geçildi. Bazı soruların sahipleri ve yanıt verecek bakanlar olmadığı için ertelenmesiyle meclis çalışmalarını 12.30’da tamamladı.

Bir sonraki toplantı Pazartesi günü yapılacak.

 

 

 

Bu haber toplam 1323 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler