1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE GÜNDEM OLDU
MECLİSTE GÜNDEM OLDU

MECLİSTE GÜNDEM OLDU

Meclisin bugünkü toplantısında YDÜ’de olaylara karışan öğrencilerin sınır dışı edilmesiyle ilgili sert tartışmalar yaşandı. YORGANCIOĞLU CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Türkiye’de terör acısı devam ederken, olayların Kıbrıs’a da

A+A-

 

 

 

 

 Meclisin bugünkü toplantısında YDÜ’de olaylara karışan öğrencilerin sınır dışı edilmesiyle ilgili sert tartışmalar yaşandı.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Türkiye’de terör acısı devam ederken, olayların Kıbrıs’a da taşınma çabalarının ülkedeki eğitim sektörünün olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu. Yorgancıoğlu, öğrencilerin ise yargılanmadan sınır dışı edilmesini eleştirdi.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de Van’daki depreme de değinen ölenlere Allahtan rehmet, yaralananlara acil şifa diledi.

Soyer, depremzedelere destek olacak organizasyonlar yapılmasını diledi.

Bir üniversitede meydana gelen olaylardan sonra Kürt öğrencilerin sınır dışı edilmesinin siyasi olduğunu savuna Soyer, Türkiye’de Kürt-Türk kavgası yaratacak eylemlere gidilmemesi mesajı verilirken KKTC’de yapılanan doğru olmadığını söyledi.

Sınırdışı yapılanların gözlerinin de bağlandığını ileri süren Soyer, üniversitelerde okuyan tüm öğrencilere birbirlerine hoşgörü ile yaklaşmalarının sağlanması gerektiğini ifade etti.

TC’de üniversitelere başörtüsü ile girmek yasaklanırken CTP-BG’nin bunun KKTC’de yapılmasına karşı çıktığını ifade eden Soyer, öğrencilerin istikballeri ile oynamanın hak olmadığını, gerginliğin yaratılmakta olduğunu savundu.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, Kürt öğrencilerin sınır dışı edilmesinin yanlış olduğunu yasalarda sorun varsa düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Genel Kurulda sınır dışı konusunda Provake maksatlı konuşmalar yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, çocukların siyasi amaçlı, kürt oldukları için ve gözleri bağlı sınırdışı edildiklerinin söylenmesini eleştirdi.

Bakanlar Kurulu’nun 2007’de aldığı 27 kişinin yasaklı ilan edilmesiyle ilgili bir kararı okuyan Çavuşoğlu, Bu 27 kişinin sorgusuz sualsiz sınırdışı edildiğini ve bu insanların hükümete açtıkları davaları da kazandıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, sınırdışı konusunun eleştirilebileceğini ancak provake edilemeyeceğini söyledi.

Sınırdışı edilen öğrencilerin öğrenciliklerinin YDÜ tarafından süresiz sona erdirildiğini ve bunun sınırdışı nedenlerinden biri olduğunu ancak gözlerinin bağlı olmadığını belirten Çavuşoğlu, konuşması sırasında Ferdi Sabit Soyer ile sert bir şekilde tartıştı.

Bu haber toplam 2987 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler