1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE GÜNDEM LTB
MECLİSTE GÜNDEM LTB

MECLİSTE GÜNDEM LTB

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk gündem dışı konuşmayı CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu yaptı.

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk gündem dışı konuşmayı CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu yaptı.

Kalyoncu, ülkenin yangın yerine döndüğünü söyleyerek, Kıbrıs Türk toplumunun hiçbir dönem bu kadar kötü yönetilmediğini bunun birçok nedeni olduğunu vurguladı.

LTB’de gelinen noktada çözümsüz bir Lefkoşa sorunu bulunduğunu ifade eden Kalyoncu, bazı çevrelerin tüm hükümetleri aynı kefeye koyduğunu ancak belediyelerin kendi partisinin ellerinde batmadığını, en kötü yönetimi de kendilerinin yapmadığını söyledi.

Hükümeti şeffaf olmamakla da suçlayan Kalyoncu, Benzinciler Birliği’nin açıklamalarına atıfta bulunarak akaryakıttaki verginin arttığını söyledi.

Bütçe Yasası’nın çiğnendiğini de ifade eden Kalyoncu, kamunun yüzde 5.77 büyüdüğünü söyledi.

Devlete istihdamların üç bini aştığına dikkat çeken Kalyoncu, memleketin hali ortadayken UBP’nin içinde partiye kim hakim olacak kavgası bulunduğunu söyledi.

Demokrasilerde çarenin çözüm olduğunu belirten Kalyoncu, hükümetin yüzde 42 oyu olduğuna inanması halinde seçime gitmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında LTB Başkanı Bulutoğluları arkasında duracağı kavgası bulunduğunu belirten Kalyoncu, Bulutoğluları’nın yapması gerekenin istifa etmek olduğunu söyledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, Kalyoncu’nun yeni bir misyon edindiğini, sokak dedikodularını kürsüden gündeme getirmek ve söylediklerine kendi de inanmakta olduğunu savundu.

Kalyoncu’nun, hiçbir kanıt olmadan birçok şey söylemekte olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın kızına Turizm Bakanlığı istediği iddiasının doğru olmadığını kaydeden Küçük, petrol olayında 5 milyon rüşvetten bahsettiğini ancak kanıt olmadığını söyledi.

Başbakan Küçük, Lefkoşa Belediyesi’nde 2 maaşın ödenmesi için çalışmalar sürdürdüklerini belirtti.

Başbakan Küçük, Lefkoşa Belediyesinde bir aylık maaşların ödemesi için 1 milyon 200 bin TL’yi yatırdıklarını ikinci ayın maaşlarının ödenmesi için de 2 milyon 160 TL’nin hazırladığını söyledi.

Küçük, kaynağın devlet bütçesi içerisinde kalarak Lefkoşa belediyesinin ödenekleri arasından sağlanmakta olduğunu kaydetti.

LTB’nin ne parti organlarından ne de kendinden bir tek istihdam talebi bulunmadığını vurgulayan Küçük, bunun Bulutoğluları’na da sorulabileceğini söyledi.

Benzin fiyatlarında uygulamanın yeni olmadığını ve sürekli artışların önlenmesi için bir koridor oluşturulduğunu anlatarak, bunun faydasının daha istikrarlı bir fiyat yaratmak olduğunu söyleyen Başbakan Küçük, işe alımlar konusunda belirtilen rakamların doğru olmadığını ve gerçek rakamları herkesin bilgisine getireceğini söyledi.

KALYONCU

CTP-BG Milletvekili Kalyoncu tekrar söz alarak, olaylar hakkında gerçeklerin ortada olduğunu söyleyerek, LTB çalışanlarının maaşları için yapılan çalışmanın yasaya aykırı olduğunu ifade etti.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, maliyeyi başarılı bir şekilde yürüttüklerini, tahsilatta yüzde 15 artış olduğunu söyledi.

Murakıplarla toplantı yaparak dikkatli olmaları için uyardığını ifade eden Tatar, kurumlar vergisi ve gelir vergisine birlikte bakılması gerektiğini söyledi.

Tatar, buna göre 2009’da 454 milyon TL, 2010’da 482 milyon TL ve 2011 yılında da 500 milyon TL vergi tahsilatı yapıldığını ve gerileme olmadığını vurguladı.

Tatar, Kamu alacaklarının kolaylaştırılması Yasası ile de yapılan tahsilatlar bulunduğunu da belirtti.

Tatar, Ticaret Odası ve Sanayi Odası verilerine göre KKTC’nin Rum tarafından yüzde 10 daha ucuz olduğunun ortaya çıktığını da söyledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de tekrar söz alarak, LTB’nin borçlarının uzatılmasının gayrı yasal olduğu iddialarını araştırdıklarını, yeni borçlanma olmadığı sürece borçların yeniden yapılandırılmasının Bakanlar Kurulu onayı ile yapılmasına, Sayıştay tarafından “uygun olduğu” görüşü verildiğini vurguladı.

Belirtilen kamuoyu araştırmalarına değinerek, partilerin yaptığı anketlerde soruların şekline göre vatandaştan istenen cevabın alabileceğini belirten Küçük, kendilerinin her yaptıkları araştırmada CTP’nin oy oranını yüzde 21-22 bulduklarını kaydetti.

2009’da CTP’nin neden erken seçim ihtiyacı olduğunu hiçbir zaman tartışmadıklarını ve onay verdiklerini söyleyen Küçük, seçimlerin 5 yılda bir yapıldığını halk desteği yanlarında olması nedeniyle hedeflerinin 2014 olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 520 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler