1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE GÜNDEM BAŞBAKANLIK
MECLİSTE GÜNDEM BAŞBAKANLIK

MECLİSTE GÜNDEM BAŞBAKANLIK

Meclis Genel Kurulu’nda, Hukuk Dairesi bütçesi görüşüldüğü sırada konuşan, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP’nin yargı kararlarını hayata geçirmediğini savunarak bunu bir vahamet olarak nitelendirdi. UBP’nin CTP döneminde yaş

A+A-

 

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda, Hukuk Dairesi bütçesi görüşüldüğü sırada konuşan, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP’nin yargı kararlarını hayata geçirmediğini savunarak bunu bir vahamet olarak nitelendirdi.

 

UBP’nin CTP döneminde yaşananlarla ilgili iddialarına yönelik dava açmalarına karşın parti olarak açtıkları davanın iki buçuk yıldır başlamadığını ifade eden Yorgancıoğlu “Geciken adalet, adalet değildir. Bunun hesabını kim verecek?” dedi.

 

Durumun vahametinin yargının yavaş çalışması yanında, iktidarın mahkeme kararlarını göz ardı etmesinde olduğunu ileri süren Yorgancıoğlu, DAÜ okul öncesi kurumlarının ihalesine ilişkin açılan ara emri davasının geç sonuçlandığını, şimdi de Kıbrıs Türk Petrollerinde aynı şeyin yaşanmakta olduğunu söyledi.

 

Yorgancıoğlu, bu nedenle Meclis’in yetkilerinin ayaklar altına alınmakta olduğunu öne sürerek, yargının bu konuda daha dikkatli olmasını istedi.

 

Mahkemenin aldığı karara rağmen Süt Kurumu çalışanlarının 2 yıl süreyle işlerine geri alınmadığını ifade eden Yorgancıoğlu, bu kararın hayata geçirilip geçirilmediğini henüz bilmediğini söyledi.

 

Vakıflar Dairesi Müdürü’nün görevine dönmesine ilişkin mahkeme kararının da UBP hükümeti tarafından uygulanmadığını, polislerin örgütüyle ilgili kararda da aynı tavrın takınıldığını savunan Yorgancıoğlu, “Üretilen kararlara herkes gibi hükümet de saygılı olmalıdır” dedi.

 

 


 

BAŞBAKANLIK BÜTÇESİ

Başbakanlık bütçesinin görüşülmesi sırasında ilk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakanlık makamının en az Cumhurbaşkanlığı makamı kadar önemli olmasına karşın, yaşanan gerçeklerin öyle olmadığını söyledi.

Yapılan nüfus sayımının inandırıcılığının tartışılmaya devam ettiğini ifade eden Yorgancıoğlu, nüfus sayımının doğruların ortaya çıkması için yapılması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Başbakanı Recep T. Erdoğan’ın imzaladığı kıta sahanlığı anlaşmasında Kıbrıs Türk halkının iradesinin göz ardı edildiği görüşünü dile getiren Yorgancıoğlu, bu gelişmeler karşısında sessiz kalınmasının Kıbrıs Türk halkının onuru ve gururunu incittiğini söyledi.

Bazı UBP milletvekillerinin “Başbakanlıkta çeteler oluştu” demesine karşın hiçbir şey yapılmadığını ifade eden Yorgancıoğlu, bu gibi iddialarda Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun neden devreye girmediğini sordu.

İlahiyat Bölümü açılması konusunda yaşanan gelişmelere de değinen Yorgancıoğlu, yılın ortasında ihtiyaç analizi yapılmadan apar topar böyle bir bölümünün açılmasını izahı olamayacağını vurguladı.

Kıbrıs Türk Petrolleri ihalesinin ilgili yasalara göre Meclis’e getirilmesi gerektiğini belirten Yorgancıoğlu “UBP hükümeti niye yasa dışılığı kendisine yol addediyor? Böyle anlayışta olan bir hükümetin bütçesine onay vermemiz mümkün değildir” dedi.

UBP’nin işten atma, işe alma, arsa dağıtmada partizanlık uyguladığını ileri süren Yorgancıoğlu, Başbakan’ın UBP gençlik kolları toplantısında gençlere “Yeni istihdamlar yapacağız” müjdesini verdiğini savundu.

Hükümetin 2011 yılında hayat pahalılığı için ayırdığı parayı çalışanlara ödemediğini de dile getiren Yorgancıoğlu, mevcut bütçeyle 2012 yılında da hayat pahalılığı ödeyemeyeceği görüşünü dile getirdi.

Yorgancıoğlu, 60 kişiyi işe alacak hükümetin, kalan KTHY çalışanlarının istihdamını Özelleştirme Yasası sonrasına bıraktığını savunarak bu durumu eleştirdi.

20 Temmuz günü KTHY çadırında bulunanların hiçbir suçları olmamasına karşın dövülmesi karşısında Başbakan’dan soruşturma başlatmasını istediklerini kaydeden Yorgancıoğlu, bugüne kadar hiçbir girişim yapılmadığını söyledi.

Yorgancıoğlu bu gerekçelerle Başbakanlık bütçesine olumlu oy vermeyeceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler