1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS'TE GREV
MECLİSTE GREV

MECLİS'TE GREV

Mec-Sen, LTB’de yaşanan sıkıntılara tepki ve çalışanlarına destek amacıyla Meclis’te 1 saatlik grev gerçekleştirdi. Ellerinde, “Belediye halkındır çalışanlar haklıdır, Böyle yönetim olamaz, Çöpten boğulsak da temiz bir gelecek için dire

A+A-

 

 

 

Mec-Sen, LTB’de yaşanan sıkıntılara tepki ve çalışanlarına destek amacıyla Meclis’te 1 saatlik grev gerçekleştirdi.

Ellerinde, “Belediye halkındır çalışanlar haklıdır, Böyle yönetim olamaz, Çöpten boğulsak da temiz bir gelecek için direnişe devam” yazılı pankartlarla Meclis önünde toplanan Mec-Sen üyelerini, Meclis Başkanı Hasan Bozer, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve bazı milletvekilleri de ziyaret etti.

Eylemde sırasıyla, Mec-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Nazen Şansal, BES Başkanı Savaş Bozat ve Meclis Başkanı Hasan Bozer açıklama yaptı.

Mec-Sen adına açıklama yapan Nazen Şansal, sendika olarak, uzun süredir mücadele eden LTB çalışanlarına ve sendikaları BES’e dayanışmalarını göstermek için bir saatlik grev yaptıklarını belirtti.

LTB çalışanlarının aylardır maaşlarını alamaması ve BES’in haklı iş bırakma eylemi neticesinde Lefkoşa’nın çöp yığını haline geldiğini vurgulayan Şansal, “Hükümet ve Belediye bir an evvel çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde gereken adımları atmalı ve halk sağlığıyla daha fazla oynanmamalıdır” dedi.

Evlerine ekmek götüremeyen belediye emekçilerinin haklı mücadelesini desteklediklerini belirten Şansal, Mec-Sen olarak kurumların yıpratılmasına, çalışanların işsiz bırakılmasına, hakların alınamamasına her zaman karşı çıktıklarını söyledi.

Şansal, dün elektrik kurumu ve telefon dairesi çalışanlarının, bugün belediye emekçilerinin başına gelenin, sadece bu kesimlerin değil tüm halkın sorunu olduğunu ifade ederek, bu sorunlara karşı dayanışma içerisinde hep birlikte verilecek mücadeleyle ülkeyi daha güzel yarınlara taşımanın mümkün olacağını belirtti.

“Yarınlarımıza daha temiz bir gelecek bırakabilmek için bugün mücadele edilmeli, bizi çöpe boğanların belediye çalışanları değil basiretsiz yönetimler olduğu unutulmamalıdır” diyen Şansal, tüm halkı ve örgütleri en zor koşullarda mücadele eden BES ile dayanışmaya çağırdı.

BOZAT: “MEC-SEN’E TEŞEKKÜR”

BES Başkanı Savaş Bozat, uluslararası tanınmışlığı olan bir belediyenin çalışanı olarak, belediyelerin tümünün kötü durumunu farkında olduklarını ancak maaş ödeyemeyecek durumda olmalarını kabul edemediklerini söyledi.

Diğer belediyelerin birkaç gün gecikmeli de olsa çalışanlarının maaşını ödediğini ifade eden Bozat, “Fakat Lefkoşa Belediyesi mart ayı maaşlarını 74 gündür, nisan ayı maaşlarının üzerindense 14 gün geçti ödemedi ve hala koltuklarında oturanlar var” dedi.

Bozat, bundan sonra kendilerinin Belediye Başkanı’ndan bir beklentileri kalmadığını ifade ederek, çalışanın kendine güveninin de sıfırlandığını söyledi.

Cuma günü Başbakan İrsen Küçük’le görüşme yaptıklarını ve başbakanın en geç çarşamba günü 2 aylık maaşlarını temin ederek ödeme yapacaklarını söylediğini anımsatan Bozat, “biz de su ve defin durdurma işlemlerini askıya aldık. Gelişmeleri bekliyoruz” dedi.

Belediyeyle ilgili yapılan ihbarlar olduğunu 10 aydır sayıştay denetçilerinin değerlendirme yaptığını ve bugün konuyla ilgili bir açıklama yapılabileceğini anlatan Bozat, “Sonuç bekliyoruz Lefkoşa halkı temiz ellere kavuşsun ve yaşanan mağduriyetten kurtulsun” dedi.

Lefkoşa’nın hastalık saçtığından bahsedildiğini, tepkilerin de sendikaya yönlendirildiğini söyleyen Bozat, “Ya görevlerini yapsınlar yapamazlarsa da gitsinler. Çalışanın en doğal ve yasal hakkı maaştır belediye veremeyecek durumdaysa, merkezi hükümet de sahip çıkamayacaksa şapkalarını önlerine koyarak ve çekip gitmeleri lazımdır” dedi.

Bozat, maaşlar ödenmeden çalışanları işbaşı yaptırmakta çok zorlandığını Lefkoşa dışından gelenlerin işe gelmek için yol parası bulamadığını anımsatarak, bundan sonra yapılacak eleştirilerin de bunlar göz önüne alınarak yapılması gerektiğini kaydetti.

Çarşambaya kadar maaşların ödenmesinin sorunların çözümü için yeterli olup olamayacağının sorulması üzerine ise Bozat şu cevabı verdi;

“Evet, bir yapılandırmadan bahsediliyor ancak biz ona karşı çıkmıştık, nedenimiz; bir belediye başkanının yaptığı dolandırıcılık, borçlanma ve adaletsizliğin yanına kalmaması lazım, kendi dönemi içerisindeki borçları ödemesi lazım fakat bu iş 6 yıla yayıldı demektir ki bundan sonra belediye başkanı kim olursa çalışanlar aynı sıkıntıları çekmeye devam edecek. Ancak çalışanların maaş ve özlük hakları garantiye alındıktan sonra gerekli yapılandırmaya sıcak bakabiliriz”

BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer de eylem yerine gelerek bir süre meclis çalışanları ve BES Başkanı Bozat ile sohbet etti ardından da basın mensuplarına açıklama yaptı.

Bozer, yaşananların artık sadece Lefkoşa’nın sorunu olmaktan çıktığını ülke meselesi haline geldiğini, sağlığın ve turizmin ciddi şekilde tehdit altında olduğunu ve bu sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bu noktada, belediye çalışanlarına, belediye başkanlarına olduğu kadar hükümet yetkililerine de görev düştüğünü kaydeden Bozer, “Bu konunun sosyal, ekonomik, insan hakları, sağlık gibi boyutlarını da dikkate almak gerektiğini, artık kimsenin tahammülü kalmadığını ve herkese görevler düştüğünü” vurguladı.
Bu haber toplam 538 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler