1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS'TE ELEKTRİK TARTIŞILDI
MECLİSTE ELEKTRİK TARTIŞILDI

MECLİS'TE ELEKTRİK TARTIŞILDI

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde, özellikle elektrik konusu ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İ. Akça’nın açıklamaları muhalefetin eleştirilerine neden oldu, kabinenin ilgili bakanları da eleştirileri yanıtladı. Muhale

A+A-

 

 

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde, özellikle elektrik konusu ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İ. Akça’nın açıklamaları muhalefetin eleştirilerine neden oldu, kabinenin ilgili bakanları da eleştirileri yanıtladı.

Muhalefet milletvekillerinin özellikle Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın dünkü açıklamasına ilişkin eleştirilerini yanıtlayan Maliye Bakanı Ersin Tatar, AKP’ye yönelik suçlamaların kendisini çok üzdüğünü belirtti. Tatar, buradaki kuruluşların nasıl ayakta duracağına dair Türkiye ile birçok ortak çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Tatar, daha güçlü bir KKTC hedeflediklerini belirterek, amaçlarının daha iyi yaşam koşulları olduğunu kaydetti.

Elektrik kurumunun ekonomik yapısının çok önemli olduğunu söyleyen Tatar, bu konularda gereken düzenlemelerin yapılacağını, her şeyin ekonomik akla uygun yapılması gerektiğini yineledi.

FELLAHOĞLU

CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu da konuşmasında “Elektrik” konusunu ele aldı.

Fellahoğlu, Tatar’ın konuşmasına atıfta bulunarak, halkı en iyi kandıranın hükümet olduğunu savundu ve UBP seçim programına işaret etti.

Hükümetin tüm ülke kurumlarını kaosa sürüklediğini savunan Fellahoğlu, özelleştirme konusunda da eleştirilerde bulundu.

Fellahoğlu, KIB-TEK’in özelleştirilmemesi gerektiğini ifade ederek, bu konuda örnekler sundu.

Fellahoğlu, özel sektörün tekeline geçebilecek konularda AB’nin özelleştirmeyi yasakladığını söyledi.

Özel sektörün de elektrik ürettiğini ve tek kuruş vergi vermediğini anlatan Fellahoğlu, “Bizi çok seviyor da mı üretim yapıyor” diye sordu.

Hükümetin El-Sen’e medya üzerinden çağrı yaptığını belirterek bunu eleştiren Fellahoğlu, “Değer miydi bunu topluma yaşatmaya? Niye altıncı gün yaptığınızı birinci gün yapmadınız?” diye sordu

ATUN’UN YANITI

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, Fellahoğlu’na yanıt vererek, “eylemin şiddetli olmasının insanları isyan noktasına getirdiğini” söyledi.

Siyaset gibi hizmetin de halk için yapılması gerektiğini vurgulayan Atun, KIB-TEK’in geleceğiyle ilgili konular gündeme geldiğinde kurumun satılmasını içerecek bir modelin söz konusu olmadığını her fırsatta dile getirdiklerini söyledi.

Tahsilattaki konunun sadece ödememe konusu değil mekanik sayaçlardan dolayı tüketilen enerjinin net olarak faturalandırılamaması olduğunu söyleyen Atun, bu sayaçların değiştirilmesinin mali tablosu nedeniyle, 145 bin tüketiciyle uğraşmak yerine elektriğin karşılığının ihale usulü bir firmaya verilmesinin çağdaş bir model olduğunu söyledi.

Atun, elektrik konusunda yapılan düzenleme ve alternatif enerji çalışmalarını anlatarak, enerji üretiminde hane halkının da teşvik edileceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler