1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE BUGÜN
MECLİSTE BUGÜN

MECLİSTE BUGÜN

Poliste İşkence İddialarını Araştırma Komitesi Raporu Meclis Genel Kurulu`na sunuldu

A+A-Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında onaya ve bilgiye sunuş işlemlerinin ardından gündem dışı konuşmalara geçildi.

Gündem dışı konuşmalarda ilk olarak Cumhuriyeti Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP/BG) İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu söz aldı ve kurulması planlanan Petrol Dolum Tesisi konusunu irdeledi.

Sennaroğlu, YAGA tarafından bu konuda hazırlanan raporun fayda-analiz raporu kısmını Genel Kurul’un gündemine getirerek, bunun çok iyi incelenmesi gerektiğini kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

Konuşmayı yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ÇED raporu olumlu olması halinde Tesis’in yapılacağını, olumsuz ÇED raporunun olması halinde yapılmasının söz konusu olmayacağını anlattı.

 

SENNAROĞLU

CTP/BG İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu, yeniden söz alarak, bu konuda çalışma yapacak ekipte ilgili sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de yer almasını istedi.

İZBUL

CTP/BG Girne Milletvekili Salih İzbul da söz alarak, “ülke kalkınması, bu tür rant ekonomilerine kaldıysa, ülkenin gerçek anlamda ayvayı yediğini” ileri sürerek, bunun ülkenin her tarafının iskana açılacağı anlamına geldiğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu yenine söz alarak, YAGA tarafından hazırlanan ve Sennaroğlu tarafından Genel Kurul’un gündemine getirilen raporun Petrol Dolum Tesisi ile ilgili olmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Petrol Dolum Tesisi yapılmasıyla ilgili çalışmaların YAGA’nın tavsiye yazısıyla başlatıldığını hatırlatarak, rant ekonomisi ile Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin eşleştirilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

KAŞİF

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, CTP/BG Girne Milletvekili Abbas Sınay’ın bu tesisin Cengiz Topel Hastanesi’nin yanına yapılmasına karşı çıkmada ısrar edip etmediği yönündeki sorusunu yanıtlayarak, bu konuda görüşünün her zaman açık ve net olduğunu söyledi.

ADEM: UNCULAR KARTEL KURDU

İkinci gündem dışı konuşmayı CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem yaptı. Adem, Hükümet uygulamaları konulu gündem dışı konuşmasında “Hükümet’in başarılı olduğu” yönündeki açıklamaları eleştirdi.

Adem, Hükümet’in ülkeye yabancılaştığını, bunun en net göstergesinin Mersin Valisi’nin dünkü konuşması olduğunu ileri sürerek, o konuşmayla ülkenin Türkiye’nin alt yönetimi olduğunu, ekonomisinin de Mersin Valisinin eline verildiğini iddia etti.

Sonay Adem, partisinin grev başlatan Tel-Sen ve El-Sen’in direnişini selamladığını; CTP/BG’nin bu direnişin yanında olacağını söyledi.

Adem, soğuk geçen yılda vatandaşın soğuğa mahkum edildiğini; Hükümet’in elektrik, tüp (LPG) ile gazyağına her hafta zam yaptığını; bunun zülüm olduğunu savundu.

Halkın Hükümet’ten kurtulması gerekliliği üzerinde duran Sonay Adem, Tel-Sen ve El-Sen tarafından bugün süresiz grevlerle başlatılan direnişin Hükümet götürülene kadar sürdürüleceğini söyledi.

Adem, bir yıl içindeki rekabet nedeniyle un fiyatlarındaki düşüşten rahatsız olan değirmenlerin bir araya gelerek kartel oluşturduğunu; kartelin rekabete dayalı fiyat düşüşüne engel olmak amacıyla oluşturulan bir yapı olduğunu anlattı.

Sonay Adem kartelin oluşturulmasının Rekabet Yasası’nın ihlali anlamına geldiğini ve bunun kabul edilemeyeceğini kaydetti. Adem, Hükümet’in kartel oluşmasını dağıtması gerektiğini, bunu yapmanın yolunun da kısmi fon uygulayarak un ithalatına izin vermek olduğunu söyledi.

Hükümet’in bunu yapmaması halinde beş değirmen tarafından oluşturulan kartel dışında kalan küçük un üreticilerinin batacağını bunun da kabul edilemez olduğunu anlatan Adem, Hükümet’in beş kişiye omuz vermemesi gerektiğini söyledi.

Sonay Adem, bugün elektrikte başlayan direnişin, diğer alanlardaki örgütlü güçlerle birleşerek bu Hükümeti götüreceğini, kendilerinin de Hükümet’in götürülmesine destek vereceklerini kaydetti.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, un fiyatları ve oluşturulduğu ileri sürülen kartel ile ilgili gerekli duyarlılığa sahip olduklarını ve gerekli müdahalelerin yapılarak kilosu 68 kuruş olan unun fiyatının 58’lere düşürüldüğünü anlattı.

Ali Çetin Amcaoğlu, ortada kartelleşme olmadığını, isteyenin istediği yerden alışveriş yapabildiğini belirtti.

ADEM

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’nun konuşmasından sonra yeniden söz alarak kartelleşmenin kesin olduğunu; kartelin daha da ileri giderek fırıncılara ceza kesmeye başladığını savundu.

POLİSTE İŞKENCE İDDİALARINI ARAŞTIRMA KOMİTESİ RAPORU GENEL KURULA SUNULDU…

 

Poliste İşkence İddialarını Araştırma Komitesi’nin raporu Komite Başkanı UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer tarafından Meclis Genel Kurulu’nda okundu.

 

Tancer, komitenin, Fatih Demirel olayında Gine Cürümleri Önleme Şubesi ile Asayiş Şube amirleriyle olaya karışanların sorgulanması, bu sorgulanma tamamlanıncaya kadar açığa alınması sonucuna vardığı belirtildi.

 

ALBAYRAK

 

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak, işkenceyle ilgili çalışma yapan komiteyi ve üyelerini, olayın üzerine cesaretle giderek araştırmayı süratle tamamlaması nedeniyle kutladı.

 

Albayrak, olayda mağdura makattan cop sokulmasının işkenceyi de aşan bir olay olduğuna işaret ederek, böyle bir ortamda komite olarak sonuç almanın sevindirici olduğunu kaydetti.

 

Adli Tıp Kurulu’nun olmamasının ülke için bir eksiklik olduğunu ifade eden Albayrak, “ilgili kişiye işkence değil, katliam yapıldığını” kaydetti. Komitenin raporunda önerilen güzel şeylerin yapılması, bu konuda yasal düzenlemeye gidilmesi gerektiğini anlatan Albayrak, bu konuda ne kadarının yapılacağının hep birlikte görüleceğini söyledi.

 

Raporda; karakol, hücre ve tutuklanan yerlerde gizli kamera olmamasının eksiklik olduğu tespiti yapıldığını anlatan Albayrak, önemli olanın, raporun ne kadarının yaşama geçirileceği olduğunu söyledi.

 

ÇAKICI

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, bugün üzerinde konuşulan raporun tarihi bir rapor olduğunu, çünkü ülkede işkence olduğu tespitini yapan bir rapor olduğunu söyledi.

 

Çakıcı, bu nedenle komite üyesi ve başkanına teşekkür ederek sürdürdüğü konuşmasında, herkesin raporun hazırlanmasında ciddi katkıları olduğunu kaydetti.

 

Mehmet Çakıcı, raporda yer almasa da psikolojik işkencenin de işkencenin bir parçası olduğunu anlatarak, tüm zorluklarına karşın ülkede işkencenin varlığının kanıtlarıyla ortaya çıktığını söyledi.

 

 

EMİROĞLULARI

 

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise konuşmasında, işkenceyle ilgili komitenin gerekli çalışmayı yaparak oybirliğiyle gerekeni yapması nedeniyle katkı yapan herkese teşekkür etti.

 

 

TANCER

 

Poliste İşkence İddialarını Araştırma Komitesi Başkanı Mehmet Tancer yeniden söz alarak, komitenin miladi bir olayı gerçekleştirdiğine işaret ederek, komitenin kurulmasına katkı koyan herkese teşekkür etti.

 

 

BİR SONRAKİ TOPLANTI PAZARTESİ

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bir sonraki toplantısını 23 Ocak Pazartesi günü saat 10.00’da yasama gündemiyle yapacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 575 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler