1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE 'BE' GERİLİMİ…
MECLİSTE BE GERİLİMİ…

MECLİSTE 'BE' GERİLİMİ…

Gündem dışı konuşmalarda ilk sözü CTP/BG Girne milletvekili Ömer Kalyoncu alarak, “Ekonomik ve Mali Konular” başlıklı bir konuşma yaptı.

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu, Kıbrıs konusuyla ilgili genel görüşme önergesinin ardından, “günden dışı” konuşmalarla gündemine devam etti.

Gündem dışı konuşmalarda ilk sözü CTP/BG Girne milletvekili Ömer Kalyoncu alarak, “Ekonomik ve Mali Konular” başlıklı bir konuşma yaptı.

GREV YASAĞI

Maaşlarını ödenemediği için grev yapan Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının grevinin yasaklanmasını eleştirirken, benzer bir uygulamanın dün Türkiye’de yapıldığını ve THY grevinin yasaklandığını anlatan Kalyoncu, Belediye Emekçileri Sendikası’nın konuyla ilgili ara emri duruşmasının sürekli ertelenmesinin de anayasal suç olduğunu söyledi.

Kalyoncu, Lefkoşa Belediyesi’ne İşadamı Mehmet Çangar tarafından 10 milyon Sterlin borç verilmesiyle ilgili olarak da, “Herhangi bir görevde olan insanların kiminle düşüp kalktığı, kiminle yiyip içtiği önemli. Bir işadamı hazırda 10 milyon Sterlin nasıl bulundurduğunun da araştırılması gerekir” dedi. Kalyoncu, borç alınan 10 milyon sterlinin vergisinin ödenip ödenmediğinin araştırılmasını da istedi.

Kalyoncu, Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının bugün ödenmemesi halinde Anayasa’nın “angarya yasağı” nedeniyle grev yasağının ortada olmayacağını da ifade etti.

Kalyoncu, benzer bir sürecin Lefke Belediyesi’nde de yaşandığını, büyük bir ihtimalle Lefke Belediyesi’nin çeklerinin tefecilerin elinde olduğunu, bu belediyenin ihtiyat sandığı/sosyal sigorta yanında piyasaya da önemli miktarda borcu olduğunu kaydetti.

En fazla 10 milyon TL’lik bütçesi olabilecek Lefke Belediyesi’nin 33 milyon TL’den fazla borcu olduğuna işaret eden kalyoncu, bu durumda ne yapılacağı sorunsuna yeniden borçlanılacak yanıtı verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

“BE” GERİLİMİ…

Kalyoncu, grev yasağının kabul edilemez olduğunu belirtirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye “Sizin gibi bakanlık yapsam utanırdım” dedi. Kalyoncu, Çalışma Bakanlığı’nda Ünverdi’nin emriyle çocuklarının işinin yapıldığını belirterek, “Siz ne biçim bakansınız be” ifadelerini kullandı.

Kalyoncu, “yaptıkları nedeniyle Ünverdi’ye normal şekilde hitap edemeyeceğini” de ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de bunun üzerine söz alarak, bugün bir ilk yaşandığını ve “be” ifadesinin kullanıldığını söyleyerek, “Sizi halka havale ediyorum” dedi.

Hakaret eden milletvekilinin oturum başkanı tarafından kürsüden inmeye davet edilmesi gerektiğini de vurgulayan Ünverdi, maaşları ödenmeyen belediye çalışanlarıyla ilgili kendisinin de düşünce içinde olduğunu, bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini ekledi.

CTP/BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da yeniden söz alarak, ifadelerinin arkasında olduğunu belirtti ve “herkese hak edildiği gibi davranacağını, uygulamaların halkı ve kendisini çıldırttığını” söyledi.

YEKTAOĞLU: HAKARET SÖZCÜĞÜ KULLANILMADI, İÇ TÜZÜĞE UYUN

Oturumu yöneten Meclis Başkanı Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu da bu aşamada söz olarak, Meclis İç Tüzüğü’ndeki ilgili kuralı okudu ve herkesi iç tüzüğe uygun davranmaya davet etti.

Yektaoğlu, Kalyoncu’nun konuşmasında hakaret sözcüğü kullanılmadığını da ekledi.
 

 

 

Bu haber toplam 737 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler