1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİSTE BAKANIN 'ARSASI' TARTIŞILDI
MECLİSTE BAKANIN ARSASI TARTIŞILDI

MECLİSTE BAKANIN 'ARSASI' TARTIŞILDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ikinci gündem dışı konuşmayı “Ekonomik ve Mali Konular” başlığıyla CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu yaptı.

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ikinci gündem dışı konuşmayı “Ekonomik ve Mali Konular” başlığıyla CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu yaptı.

Meclis Komitesi’nden dün, Girne Limanı’nın gelirlerinin bir kısmının İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı tarafından toplanmasına ilişkin bir tasarı geçtiğini açıklayan Kalyoncu, buradaki amacın muhalif belediyelerin gelirlerini kısmaya yönelik olduğunu söyledi.

Kalyoncu, komite toplantısına Girne Belediye başkanının çağrılmamasını eleştirdi.

CTP hükümetindeki uygulamaları ortadan kaldıran UBP Hükümetinin şimdi de iyi durumdaki CTP belediyelerini batırmayı amaçladığını savunan Kalyoncu, “Bu belediyeler batmayacak ve diğer belediyelerden daha fazla hizmet götürmeye devam edecektir” dedi.

Kalyoncu “CTP belediyelerinin başarısı UBP’ye batıyor” şeklinde konuştu.

UBP belediyelerine bağlı bazı dağ köylerinin mahrumiyet bölgesi haline geldiğini, bu köylerdeki durumun yürekler acısı olduğunu söyleyen Kalyoncu, muhtarlara, “bağlanacak” denilen maaşların, muhtarlıklara bağlandığını ve her harcama için makbuz istendiğini anlattı. Kalyoncu “Muhtarlar bu işe ‘Eksik olsun daha iyi bağlanmasaydı’ demektedirler” şeklinde konuştu.

Dağıtılan kırsal kesim arsalarının satılmaya başladığını, bunun da “rezaletin daniskası” olduğunu ifade eden Kalyoncu, ihtiyacı olmayanlara arsa verilmesini eleştirdi.

Bir Sanayi bölgesinde, 9 Ekim 2009’da verilen arsanın üzerine 6 ayda proje hazırlanıp, 3 yılda proje tamamlanacak şartı olmasına karşın halen hiç bir şey yapılmadığını kaydeden Kalyoncu “Kimindir bilirsiniz Kadın Bakanın” dedi.

İhtiyat Sandığı Davaları’na bakan avukatlardan birinin de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin oğlu olduğunu savunan Kalyoncu, Ünverdi’yi, “çocuklarına çıkar sağlamakla” suçladı.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ise eleştirilere verdiği yanıtta, Girne Limanı’nın Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na verildiğini, kendilerinin de bu konuda bir takım çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yetki karmaşasının ortadan kaldırılması için belediyenin yaptığı bazı çalışmaları Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı bünyesine aldıklarına işaret eden Üstel, dünyada eşi emsali olmayan Girne Antik Limanı’nı, eski şekline getirilmesi için bu çerçevede devraldıkları günden bu yana çalıştıklarını vurguladı.

Üstel, söz konusu yasayı, korumaya muhtaç bölgelere sahip çıkmak amacıyla yaptıklarını yineleyerek sözlerini tamamladı.

Yeniden söz alan Ömer Kalyoncu, Antik Limanı’nın 1999 yılında Girne Belediyesi’ne verildiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu kararının sadece Girne Limanı ile ilgili olduğunu ve kasıt bulunduğu iddialarını yineleyen Kalyoncu, “Madem yetki karmaşası vardı Limanı niye Girne Belediyesi’ne vermediniz?” diye sordu.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Üstel ise, Girne Belediyesi’nin gelirlerini azaltmaya yönelik bir düşünceleri olmadığını vurgulayarak, “Ben Ömer arkadaşıma sormak isterdim. Kendisi Girne Limanı’nın durumundan memnun muydu?” dedi.

Bu arada, CTP-BG Milletvekili Kalyoncu, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı’nı “Başkasının parası ile hovardalık yapmakla ve uçak paralarını ödeyememekle” suçladı.

Bakan Üstel de, kendisinin kimsenin parası ile hovardalık yapmadığını, uçak paralarının da ödendiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 505 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler