1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Meclis’e önlem yok!
Meclis’e önlem yok!

Meclis’e önlem yok!

Ateş yandı yine… İlk ateşler Annan Planı sürecinde yanmıştı hatırlayacağınız gibi… Şimdi Toplumsal Varoluş Hareketi’nin başlattığı eylem dizisinin ilk aşaması olan çadır eyleminde yeniden yandı ateş… Elektrik ve Telefon grevleri

A+A-

 

 

 

Ateş yandı yine…

İlk ateşler Annan Planı sürecinde yanmıştı hatırlayacağınız gibi…

Şimdi Toplumsal Varoluş Hareketi’nin başlattığı eylem dizisinin ilk aşaması olan çadır eyleminde yeniden yandı ateş…

Elektrik ve Telefon grevleriyle oluşan Toplumsal Varoluş Hareketi ateşle ve çadırla başladı eylem sürecine…

Sendikal platform, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler Hareketi ateşlediler ve somut olarak ateşi yaktılar Kuğulu Park’ta...

***

Çadır kurulurken, ateş yanarken ve yeni süreç başlarken yine polisin TC Büyükelçiliği önünde aldığı önlemler dikkat çekti.

Aynı bölgede Meclis binası da var ama ona yönelik bir önlem yok.

“Neden Meclis’e yönelik önlem yok” diye şikayet ediyorum gibi algılanmasın sakın ama görüntü ilginç, onu aktarmaya çalışıyorum;

Elçilik önüne girilmemesi için önce polis araçları, ardından demir parmaklıklar ve yine polis timi Büyükelçilik tarafına dönülmesini engelliyor ve trafiği Dereboyu tarafına veriyor.

Trafik Dereboyu tarafına verilirken Meclis’in konuk giriş kapısı önünden geçiyor, yani giriş-çıkışın yoğun olduğu kapı ve batı tarafındaki diğer kapının önünden de akıyor trafik ama meclisin bu kapıları ardına kadar da açık.

Meclis koruma istemiyor mu?

Sadece Büyükelçilik bağlamında alınan önlemlerin ilginçliği biraz da komik kaçıyor.

Bu önlemleri aldıran merciler neden böyle bir yöntem izliyorlar? Bazı kesimler “muhatap Türkiye hükümetleridir” derken buna cevap olarak “muhatap biziz” diyenler de önlemlere gelince neden ’muhatap’ın TC Büyükelçiliği olduğunu aldıkları önlem biçimleriyle kabul ediyorlar?

Ben üzüldüm!

Yolda giderken konan engeller nedeniyle TC Elçiliği önünden geçememekle birlikte, Meclis’in açık kapılarının önünden rahatça geçmek beni üzdü! Ne yani? Meclisimiz bu kadar mı garip!, bu kadar mı zavallı!.. Bir önlemi bile hak etmiyorlar!..

***

Çadır kurulurken ve ateş yanarken Hareket’in 12 maddelik hedefleri de anlatıldı; Bu hedefler aslında uzun yıllardır söylenen, tekrarlanan talepler ama olana kadar tekrarlamakta yarar var. Örneğin;

“Bakanlar kurulu gibi çalışan ve siyasal iradeyi gölgeleyen yardım heyetinin fonksiyonu değiştirilmeli ve AB standartlarında denetim yapan teknik bir kurula dönüştürülmeli, ülkemiz için yatırımı öngörülen projelerin ihaleleri Kıbrıs’ta açılmalı, mali destek projeler bazında uygulanmalı ve kaynaklar yerel makamlar aracılığı ile aktarılmalıdır” hedefi ne kadar uzundur talep ediliyor. Ancak duyan yok sanki… Çünkü duymak gibi bir endişeleri yok. Önlerine konan plan başka bir şey. Tam tersi.

O yardım heyeti ki şimdi direkt Büyükelçi tarafından yönetiliyor, fonksiyonunu değiştirmek gibi bir düşünce içine giremez çünkü o zaman şimdi söylemek gereği! duyulan şeyler de söylenemez. Örneğin “buradaki idarelerin çözüm üretme iradeleri yok” gibi…

Bu talep yanıt bulacak olursa polis nerede önlem alacak? Demir engelleri nereye çekecek, çevik timi nereye yığacak? Hangi yollar kesilecek? Coplar kimlerin başına inecek?
***

Çadır kuruldu, ateş yakıldı. Yılların ötesinden gelen direniş yine devam ediyor, umut tükenmedik sonra direniş de sürer.   

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 807 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler