1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS YİNE GERİLDİ
MECLİS YİNE GERİLDİ

MECLİS YİNE GERİLDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında gerginlikler yaşandı. Başbakan İrsen Küçük ile TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı arasındaki gerginlik, oturuma ara verilmesine gerek kalmadan araya milletvekillerinin girmesiyle yatıştırıldı.

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında gerginlikler yaşandı. Başbakan İrsen Küçük ile TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı arasındaki gerginlik, oturuma ara verilmesine gerek kalmadan araya milletvekillerinin girmesiyle yatıştırıldı.

Başbakan Küçük, meclisteki konuşmalarda iç tüzüğe uyulmasını, adabında davranılmasını isteyerek, TDP Başkanı Çakıcı’yı “Böyle parti liderliği olmaz, yine parlamento dışında kalacaksın” sözleriyle uyardı.

Dışişleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili ivedilik tezkeresinin görüşüldüğü sırada, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkede çok daha önemli konular varken hükümetin ivedilik istediği konuların gereksiz olduğunu savunarak “Neden bileşik faizlerin, mazbataların, polisin sivilleşmesinin ivediliklerinin meclis gündemine getirilmediğini” sordu.

Çakıcı, askeri ataşe atamalarının basit bir atama olarak değerlendirilemeyeceğini; baskıları artırmak için yapıldığını savundu.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir ziyaretinde kendileriyle yaptığı görüşmede “mitinglere Güney’den pankartlarla katılanlar olduğunu söylediğini” belirten TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ile yerinden laf atan UBP Milletvekili Ahmet Zengin arasında gerginlik yaşandı.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve Kurmay Başkanı’nın ülke insanlarından seçilmesini ve özerk bir Polis örgütü olmasını istediklerini söyleyen Çakıcı, Türkiye’den gelen polis irtibat subayı Polis Genel Müdürü’nün başına gelmişse çok büyük hata yapıldığını kaydetti ve “Biz kendimizi daha sivilleştirememişken bir de Türkiye’den polisin başına atama yapılmışsa yazıklar olsun” dedi.

Çakıcı, Çilek Festivali’nin elektrik kesintisi yüzünden yarım kaldığını; BRT’nin de canlı yayınının kesildiğini söyledi.

KÜÇÜK-ÇAKICI GERGİNLİĞİ

Daha sonra kürsüye gelen Başbakan İrsen Küçük, Meclis İç Tüzüğü’ne uyulmasını istedi ve Çakıcı’nın her istediğini konuşamayacağını söyledi.

Bunun üzerine “O zaman karar alın atın beni” diye tepki gösteren TDP Genel Başkanı Çakıcı ile Başbakan arasında gerginlik yaşandı. Meclis Başkanı Bozer’in uyarıları ve araya başta Dışişleri Bakanı Özgürgün’ün ve bazı milletvekillerinin girmesiyle ortam yatıştırıldı.

Başbakan Küçük, “Sen keyfi konuşamazsın, ikide birde gövdeni göstererek kabadayılık yapamazsın. Onun için adabınla oturacaksın, davranacaksın. Adam gibi yapacaksın politikayı… Sen burada kükredin. Sen konuşurken biz senin üzerine yürüdük mü? Böyle parti liderliği olmaz. Bu politika sana kazandırmaz, gene parlamento dışında kalacaksın” dedi.

Elektrik kesintilerinin her yerde yaşandığını; Antalya ziyaretinde otelde asansörde kaldığını belirten Küçük, tartışmaların usule göre yapılmasını istedi ve “El kol hareketleri yakışmaz, kürsüden her şeyi söyleyelim” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler