1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS 'TRAFİK' TARTIŞTI
MECLİS TRAFİK TARTIŞTI

MECLİS 'TRAFİK' TARTIŞTI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bugünkü toplantısının başında “trafik” konusunu tartıştı.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bugünkü toplantısının başında “trafik” konusunu tartıştı.

Belediyeler Değişiklik Yasa Önerisi’nin ivediliği konusunda ilk sözü alan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, trafik konusunun her platformda konuşulması gerektiğini söyledi. Yol altyapılarındaki eksikliklere işaret eden Angolemli, suçlunun sadece sürücüler olmadığını vurguladı. DAÜ civarında yaşanan son kazayla ilgili bilgiler veren Hüseyin Angolemli, “DAÜ gibi 20 bin insanın kullandığı bir yola mı, yoksa Başbakan geçecek diye bir yola mı polis koymak gereklidir?” diye sordu.

Trafik polisi, çember ve trafik ışığı yetersizliklerine dikkat çeken Angolemli, ölenlerin sorumlusunun hükümet ve ilgili belediyeler olduğunu savundu.

Bazı yolların tam bir ölüm tuzağı halini aldığını, buna rağmen Ulaştırma Bakanı ile belediyelerin seyirci kaldığını öne süren Hüseyin Angolemli, “Giden candır arkadaşlar!” dedi.

“Trafik sigortalarıyla ilgili tüzüklerin yetersiz kaldığını, tali yollara önlem alınmadığını, yaşanan her ölümlü kazadan hükümetin sorumlu olduğunu” kaydeden Angolemli, Meclis’in çıkardığı araç sigortalarlarıyla ilgili yasayla hükümete tüzük yapma yetkisi verdiğini, ama bunun yapılmadığını kaydetti.

Angolemli, her konut yapana anayola çıkış izni verilmemesini; DAÜ civarında alt - üst geçit veya çember yapılmasını; bunlar yapılamıyorsa sürekli trafik polisi konulmasını istedi.

TDP Gazimağusa Milletvekili Angolemli, trafik kazalarının sıfırlanamayacağını, ama kazalara darbe vurulabileceğini ifade etti.

ADEM: “ÖZKAN MURAT’A ÖZÜR BORÇLARI VAR”

CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem de, trafikle ilgili bir öfke birikimi olduğunu belirtti. Trafik kameralarına karşı tavır takınıp eylem yapan bazı kesimlerin eski İçişleri Bakanı Özkan Murat’a özür borcu olduğunu kaydeden Adem, DAÜ kavşağındaki son kazanın da infial yarattığını söyledi.

Trafik kazalarıyla ilgili sorumluluğun kimde olduğunun doğru saptanması gerektiğini belirten Adem, Angolemli’nin Gazimağusa Belediyesi’ni suçlamasının yersiz olduğunu, çünkü kazanın meydana geldiği yolun Karayolları Dairesi’ne ait olduğunu anlattı.

Bazı kişilerin arazilerinin değer kazanması için yol ve sokakların kötü amaçlı dizayn edildiğini savunan Sonay Adem, hükümetin süratle geçenlerde DAÜ yakınlarında meydana gelen kazanın olduğu yerde çember yapmasını veya kamera koymasını, köklü tedbir almasını istedi.

Sonay Adem, bunları söylemek için söz aldığını ve ivedilik tezkeresine olumlu oy vereceklerini açıkladı.

SANER: “KAVŞAKLAR ÇEMBERE DÖNÜŞECEK”

Konuşmacıları yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, genç canların büyük kayıplar olduğunu belirterek, hayatını kaybeden genç kıza rahmet diledi.

Ülkede soldan seyreden bir trafik bulunduğunu; sol trafiğin uygulandığı ülkeler izlenerek gerekenlerin yapılabileceğini, en yakın örnek olarak da İngiltere’nin ele alınabileceğini anlatan Bakan Saner, İngiltere’de yolların ağırlıklı olarak çemberlerle donatıldığını; KKTC’de ise kavşaklardaki bekleme noktalarının tehlike arz ettiğini ve kara nokta olarak önlerine geldiğini söyledi.

Dörtyol’da çember yapımına yakında başlanacağını ve bu yıl anayollardaki tüm beklemeli kavşakları çembere dönüştüreceklerini açıklayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, birçok çemberde koydukları ışıklı uyarı levhalarının çalındığını belirtti.

Saner, trafik sigortalarıyla ilgili 3 tüzüğün geçtiğini, bazıları için de Savcılık’tan görüş beklediklerini açıklayan Saner, herkesin anayola çıkmaması için de servis yolları yapıldığını ve yapılacağını anlattı.

Gönyeli Çemberi’ne kalıcı çözümü kuzey yoluyla bulacaklarını belirten Bakan Saner, bir soru üzerine trafik cezalarından oluşan fonun çok büyük rakam olmadığını, kullanımının da İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na ait olduğunu söyledi.

ÇAVUŞOĞLU FONUN NERELERDE KULLANILDIĞINI ANLATTI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, trafik cezalarından alınan paralarla oluşturulan fonun nelerde harcandığıyla ilgili soruya yanıt verdi.

Paranın Trafik Komisyonu’nun kararıyla yol güvenliğini artırıcı, trafik kazalarına müdahale edici mantıkla kullandığını anlatan Bakan Çavuşoğlu, yol kenarlarındaki geniş bariyerlerin bu parayla yapıldığını; yine radarlı 8 araç alındığını, Polis’e hibe edilen trafik kazalarına acil müdahale araçlarının, trafik levhalarının da bu paradan alındığını kaydetti.

Çavuşoğlu, fonda çok büyük paralar olmadığını; trafik kameralarının borçlarının ve trafik parkının giderlerinin de bu paradan karşılandığını anlattı. Bakan Çavuşoğlu, tüm öğrencilerin bu eğitim parkından geçtiğini anlattı.

Yerinden konuşan UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, ehliyet sınavlarının yetersiz olduğunu belirterek, “İmza atamayan şahıslar ehliyet alıyor” dedi.

İçişleri Bakanı Çavuşoğlu, ehliyet sınavının iyileştirilmesinin de ihtiyaç olduğunu; ehliyetine el konulanların yeniden eğitime alındığını, el birliğiyle trafikte iyileştirmeler yapacaklarını kaydetti.

KÜÇÜK: “GEÇMİŞ UYGULAMAYA PARALEL GERİ ÇEKİLDİ”

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra Türkiye ile KKTC arasında yapılan kredi anlaşmasıyla ilgili tasarının geri çekildiği milletvekillerinin bilgisine getirildi.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun bunun gerekçesini sorması üzerine söz alan Başbakan İrsen Küçük, geçmiş uygulamaya paralel olarak anlaşmayı, yasa olarak değil, sadece bilgi olarak Meclis’e gönderilmesini uygun gördüklerini; o yüzden tasarıyı geri çektiklerini söyledi.

Toplantıda daha sonra “KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Akdeniz’de Kıta Sahanlığı Sınırlandırılması Hakkında Anlaşmanın Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı” görüşülmeye başlandı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler