1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS TOPLANDI
MECLİS TOPLANDI

MECLİS TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, saat 11.10’da denetim görevi ile toplandı.

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, saat 11.10’da denetim görevi ile toplandı.

Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında toplanan Genel Kurul’un gündeminde gündem dışı konuşmalar bulunuyor.


Meclis Genel Kurulu’nda CTP Milletvekili Önder Sennaroğlu’nun, narenciyenin dalında kalmaması için önlem istemesi üzerine söz alan Başbakan Küçük, valensiya ürününün Türkiye’ye aktarılıp soğuk havada bekletilmesi gerektiğini, paketli halde Türkiye’ye tüccar tarafından götürülüp oradan yapılacak ihracata da teşvik verme kararı aldıklarını ifade etti.

Laboratuar aletlerinin tamamlanması ve kapasitenin artması için de girişimler olduğunu söyleyen Küçük, 560 bin dolarlık yeni alet alımı için düğmeye basıldığını belirtti.

Başbakan Küçük, Kalkınma Bankası’nın KKTC’de yapılacak soğuk hava depolarına kredi vermeyi neden durdurduğuna ilişkin soru üzerine, bu konunun acil ihtiyaç olduğunu ve tekrar gündeme getirileceğini de söyledi.

ENGİNAR ÜRETİMİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, enginar üretimi konusunda hükümetin ne düşündüğünü sorarak, Mormenekşe köyünde birçok gencin enginar yetiştirdiğini, bunların önünün açılması gerektiğini anlattı.

Angolemlı, Mormenekşe’ye kırsal kesim arsası dağıtılmamasını da eleştirdi.

OTELCİLER BİRLİĞİ YASASINA İVEDİLİK… SERBEST BÖLGELER DE GÜNDEMDE

Meclis Genel Kurulu bugünkü birleşiminde, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereyi de oybirliğiyle kabul etti.

Serbest Bölgeler Yasa Tasarısı’na komite ivedilik talebi ise oyçokluğuyla kabul edildi.

YORGANCIOĞLU: VERGİ GELİRLERİ DÜŞTÜ

İvedilik önerisi görüşülürken söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Hükümetin ekonomiyi nasıl uçurduğu ortada, eski KTHY çalışanın intiharı da buna gösterge” diyerek eleştiride bulundu.

Maliye Bakanlığı’nın ekonomik verileri yayınladığını ancak bazı şeyleri de sakladığını kaydeden Yorgancıoğlu, özellikle bütçe açıklarının saklanmaya çalışıldığını ve ekonominin iyiye gittiği izlenimi yaratılmaya çalışıldığını savundu.

Yerel gelirlerdeki artışın yüzde 1.7 olduğunu belirten Yorgancıoğlu, “Siz bu ülkenin büyüdüğünü, kalkındığını söyleyip insanları kandırıyorsunuz” dedi.

Kurumlar vergisinin 25 milyon liradan 23 milyon liraya düştüğünü kaydeden Yorgancıoğlu, vergi oranları düşmediğine göre vergi miktarının da düşmemesi gerektiğini belirtti.

Fiyat İstikrar fonunun da 44 milyondan 47 milyona çıktığını kaydeden Yorgancıoğlu, ülkenin maliyesini tehlike beklediğini, TC kaynaklarının bir yıl için belirlediği 400 milyon liranın 200 milyonunun iki ayda tüketildiğini savundu.

Yorgancıoğlu, kaçakçılık da göz önüne alındığında tasarıya olumlu oy vermeyeceklerini söyledi.

TATAR: KRİZE RAĞMEN ARTTI

Maliye Bakanı Ersin Tatar da yanıt konuşmasında, rakamlarda oynama veya tahribat konusunda talimatı bulunmadığını, ithamları esefle karşıladığını söyledi.

Söylenenlerin doğru olmadığını belirten Tatar, vergi toplamada başarılı olduklarını, krize rağmen Vergi gelirlerinin arttığını söyledi.

Piyasanın küçülmemesi için alınan büyük tedbirler olduğunu söyleyen Tatar, DPÖ rakamlarını Merkez Bankası rakamlarının teyit ettiğini kaydetti.

MEVDUATLARIN KREDİYE DÖNÜŞÜM ORANI YÜZDE 70

Mevduatların krediye dönüşüm oranının yüzde 70’e çıktığını ve bunun ekonomide canlanmanın göstergesi olduğunu kaydeden Tatar, bu konularda rakamları açıklamayı sürdüreceklerini ifade etti.

Tatar, bakanlık çalışanlarını zan altında bırakmanın doğru olmadığını da söyledi.

KÜÇÜK: EKONOMİ GELİŞİYOR…

Başbakan İrsen Küçük de, “Ekonomi geliştikçe muhalefetin karşı ses çıkarmasını doğal karşıladığını” söyledi.

Geçen hafta sanayicilerle ve Ticaret Odası ile biraraya geldiğini kaydeden Küçük, birinin cirosu azalırken diğerinin artmakta olduğunu söyledi.

Enginar üretimi konusunda da bilgi veren Küçük, bu yıl don olayı nedeniyle üretimin etkilendiğini, Tarım Sigortası kapsamında olmamasına rağmen üreticinin yalnız bırakılmayacağını belirtti.

Genel Kurul’da, Başbakanlığın Reel Sektör Program/Proje Destek Hesabı Protokolü’ne ek protokole ilişkin tezkeresi de okunarak bilgiye getirildi.

Tezkerelerin ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. Gündemde 7 konuşma bulunması nedeniyle, konuşmacılara 15’er dakika süre tanındı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 520 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler