1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS TOPLANDI
MECLİS TOPLANDI

MECLİS TOPLANDI

Özel Hastaneler Yasa Tasarısı’nın gündeme alınması konusunda lehte ve aleyhte konuşmalar yapıldı.

A+A-Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı. Oturumu, en yaşlı üye sıfatıyla saat 10.45’de Meclis Başkan Vekili, UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu açtı.

Oturumun başında yapılan oylamayla, Meclis Danışma Kurulu toplantısı 30 Ocak’a ertelendi. Ardından Özel Hastaneler Yasa Tasarısı’nın gündeme alınması konusunda lehte ve aleyhte konuşmalar yapıldı.

CTP - BG Milletvekili Abbas Sınay, sağlıkta birçok sorun yaşanırken ve sağlığı bir bütün olarak düşünmek gerekirken Özel Hastaneler Yasası’nın gündeme gelmesinin doğru olduğunu, ancak bunun bütünün bir parçası olduğunu ve diğer parçalar dururken bunun bir anlamı olmadığını savundu. Sınay, sadece bu yasayı gündeme getirmenin hiçbir sorunu çözmeyeceğini öne sürdü.

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, CTP döneminde Sağlık Yasası’nda yapılanların yanlış olduğunu ve Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini söylediklerini kaydetti. Arabacıoğlu, sağlığın bir bütün olduğunun doğru olduğunu, ancak iki ayaklı bir sistem olduğunu ve sağlık gerçekten düşünülüyorsa, muhalefette olan biri olarak kötü yapmadığını kaydetti.

KAŞİF

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise, sözkonusu yasa tasarısının Meclis’in gündemine bugün girmediğini, teknik nedenlerle geri çekildiğini söyledi.

Sağlığın bir bütün olduğunu, meslek kuruluşlarıyla uzlaşarak geri adım atmayacak şekilde bir yasa yapmaya çalıştıklarını söyleyen Kaşif, bu yasanın daha önce mevcut olan yasanın üzerine bazı değişiklikler getirdiğini ifade etti.

Kaşif, yasanın özel sektörün daha ileriye gidebilmesi için açılımlar içerdiğini de kaydetti.

Yapılan oylama sonucunda yasanın genel kurul gündemine alınması oybirliğiyle kabul edildi.

Ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. Gündemde 5 gündem dışı konuşma bulunuyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 640 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler