1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS, TATİLE GİRİYOR
MECLİS, TATİLE GİRİYOR

MECLİS, TATİLE GİRİYOR

Meclis Genel Kurulu, 3 Temmuz -23 Eylül tarihleri arasında tatil yapacak. Tatil süresince komiteler ise çalışmalarına devam edecek

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Sayıştay raporlarıyla ilgili geçici özel komitenin hazırladığı 4 raporu görüşecek.

Meclis Danışma Kurulu’nun geçtiğimiz pazartesi aldığı karar uyarınca, toplantının gündeminde denetim işlevinin yanı sıra, Sayıştay raporlarının görüşülmesi de eklendi.

Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 11.00’de başlayan Genel Kurul’da ilk olarak meclis tatilinin kısaltılması karara bağlandı. Buna göre Meclis Genel Kurulu, 3 Temmuz -23 Eylül tarihleri arasında tatil yapacak. Tatil süresince komiteler ise çalışmalarına devam edecek.

Gündem dışı 6 konuşmanın yapılacağı bugünkü birleşimde, Sayıştay raporlarını görüşmek üzere oluşturulan Geçici (Özel) Komite’nin hazırladığı dört rapor da ele alınacak.

Gündemdeki raporlar Devlet Üretme Çiftlikleri Dairesi’nin 1994-1995 mali yıllarına ait Sayıştay denetim raporu, Esentepe Belediyesi 1994-1997 mali yıllarına ait rapor, Lapta Belediyesi’nin 1996 mali yılı Sayıştay denetim raporu ve Muhaceret Dairesi’nin 1997 yılı Sayıştay denetim raporu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında beş gündem dışı konuşma yapıldı.

TÖRE

İlk gündem dışı konuşmayı UBP Milletvekili Zorlu Töre, “Rumların asimilasyon ve Ozmosis yoluyla Kıbrıs’ı Helenleştirme çabaları ve mücadeleleri” hakkında yaptı.

SINAY

CTP-BG Milletvekili Abbas Sınay “sağlık” konusunda söz aldı ancak hükümet icraatlarını eleştirdi ve Yüksek Mahkeme’nin aldığı kararla BES grevinin ertelenmesine onay verdiğini kaydederek, “İnsan vicdanı nerede?” dedi.

Sağlıkla ilgili konuşma yapmak istediğini ancak UBP’nin yalanlar üzerine kurulduğunu savunan Sınay, bu nedenle verilecek cevabın da yalan olacağı gerekçesiyle yapmayacağını söyledi.

KALYONCU

CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da “hükümetin icraatları” konusunda konuştu.

Dün CTP heyeti olarak Dağyolu’na gittiklerini, orada kuyu açılıp suyun Gönyeli’ye verilmesi kararı bulunduğunu anlatan Kalyoncu, köylülerin kendi kuyuları yanına başka kuyu kazılmasına tepkisi üzerine Gönyeli Belediye Başkanı ile Dikmen Belediye Başkanı’nın karşı karşıya getirilmek istendiğini savundu.

Kararın hükümet tarafından alınmasına karşın Kaymakam’ın köylülere “haklısınız” diyerek kararın ardında durmadığını savunan Kalyoncu, hükümetin köylüleri kışkırtmak yerine alınan kararın arkasında durup kaygılarını gidermesi gerektiğini söyledi.

Yazın bastırdığını ve başka yerlerde de su sorunu çıkacağını kaydeden Kalyoncu, halkın Meteoroloji ve Maden Dairesi gibi dairelere güvenmediğini, bu dairelerin politize olduğunu ifade etti.

Kayalar köyü gibi köylerin turistik köyler olmasına rağmen UBP hükümetleri döneminde buralara hiçbir yatırım yapılmadığını söyleyen Kalyoncu, hükümetin süt taşıyıcılarını zamanında ödemediğini, hükümetin bir tek memurları zamanında ödemeye çalıştığını diğer kesimlerin ödenmediğini belirtti.

Arsa dağıtımları konusunda eleştirilerde bulunan Kalyoncu, arsa dağıtımlarında partizanlık yaşandığını söyledi.

BES grevi konusunda mahkemenin aldığı kararın “angarya çalıştırma serbesttir” demek olduğuna vurgu yapan Kalyoncu, işçilerin haklarını almak için grevden başka ne hakları olduğunu sordu.

Kalyoncu, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararla Anayasa’yı çiğnediğini savundu.

Lefkoşa Master Planı’nın Başbakan’ın baskısında düzenlendiğini de ifade eden Kalyoncu, “Kim bu hükümetle iyi geçinirse ona ahlak dışı iş yapmak serbest bu ülkede” dedi.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, “çevre” konusunda söz aldı.

Geçtiğimiz gün yaşanan deniz kazasına değinen Emiroğluları, milleti ne olursa olsun orada bir insanın hayatını kaybettiğini ifade etti.

Bakanlığın deniz kazalarıyla ilgili ne yaptığını soran Emiroğluları, o sahil boyunca komple sahil güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Kazanın yarım saat sonrasında gece karanlığında oraya güvenlik şeridi çekildiğini savunarak bunu eleştiren Emiroğluları, çevre güvenliği anlayışının bu olup olmadığını sordu ve bu konunun araştırılmasını istedi.

Emiroğluları, güvenlik önlemi almayan tesislerin kapatılarak da önlem alınabileceğini söyledi.

Mağusa’da doğal atıklar nedeniyle sinek istilası bulunduğunu, bölgedeki doğal atık göllerine müdahale edilmesi gerektiğini belirten Emiroğluları, önlem alınmaması halinde Mağusa’nın boşalacağını söyledi.

Çevre konusunun yıllardır hafife alındığını söyleyen Emiroğluları, köylerin belediyelere bağlanması ile belediyelerin yükünün arttığını ve çevre kirliliği yaratılmakta olduğunu kaydetti.

Emiroğluları, e devlet, e-pasaport, e-kimlik uygulamalarının Kıbrıs Türkü’nün kontrol edilmesine yönelik olduğunu, bu bilgilerin verilmesinin doğru olmadığını savundu.

Kıbrıs Türk Petrolleri’nin özelleştirilmesi konusundaki davanın yedi aydır sürdüğünü kaydeden Emiroğluları, 7 ay sonra bu konuda yasa geçirildiğini ancak mahkemenin sonuçlanmadığını savundu.

Ülkede vergi toplanmadığı konusunda ellerinde veriler olduğunu söyleyen Emiroğluları, isim vermeden bunları paylaşacağını ve araştırmasını yapacağını söyledi.

Emiroğluları, Maliye Bakanı’nı da bu konuda göreve çağırdı.

FELLAHOĞLU

CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu ise, “siyaset, meclis ve hükümet ahlakı” konusunda gündem dışı konuşma yaptı.

Fellahoğlu, gündem dışı konuşmalara bakanların cevap vermemesini eleştirdi.

Hükümette yalan ve siyasi ahlak dışı hareketler bulunduğunu savunan Fellahoğlu, hayat pahalılığı ödeneğinin kalkmayacağının söylenip kalkması, emekli maaşlarından vergi alınması, yeni hava yolu kurulmaması gibi konuları örnek verdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki duruma değinirken Sayıştay raporlarını gündeme getiren Fellahoğlu, raporlarda belediyenin zarara uğratıldığının açıkça görüldüğünü savundu ve bu uygulamaların hesabının mutlaka sorulacağını söyledi.

Fellahoğlu, Kıb-Tek’te özerkleşme konusunda Bakanlar Kurulu kararı bulunmasına karşın Başbakan’ın yaptığı açıklamayı da eleştirdi.

Meclis Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşmaların ardından Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite’nin raporlarının görüşülmesine geçildi ancak komite başkan ve yardımcısı toplantıda bulunmadığı için Meclis Başkanı Hasan Bozer’in inisiyatifiyle görüşme ertelendi.

Meclis Genel Kurulu böylece çalışmalarını tamamladı. Genel Kurul sonraki birleşimini 25 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirecek.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 707 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler