1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS SONA ERDİ
MECLİS SONA ERDİ

MECLİS SONA ERDİ

Meclis, Çıraklık ve Meslek Eğitimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın bütünü üzerindeki görüşmelerini tamamlayarak mutabakat gereği oturumu kapattı

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Çıraklık ve Meslek Eğitimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın bütünü üzerindeki görüşmelerini tamamlayarak mutabakat gereği oturumu kapattı.

Tasarının madde madde görüşülmesi ve oylaması sonraya kaldı.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, hükümetin ara eleman eğitimine ciddiyetle eğilmesini istedi.

Meclis’te görüşülen Çıraklık ve Meslek Eğitimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili konuşan Angolemli, kürsüye gelişinde önce medya konularına değindi.

Angolemli, medyanın demokratikleşmesi ve çalışanların haklarının korunmasının önemini vurgulayarak, gerekirse yasal düzenlemelerle basının önünün açılmasını istedi. Muhalefetin sesinin basın sayesinde duyulduğunu kaydeden Angolemli, “Basının önünü her halukarda açmalıyız. Bunun ilk şartı da çalışanların hür olmasıdır” dedi.

Basına yönelik eleştirilerin demokrasiye yardımcı olmadığını kaydeden Hüseyin Angolemli, Adem’in eleştirilerinin yanlış yorumlanmaması için bu konuşmayı yaptığını söyledi.

Ülkenin ara eleman ihtiyacının fazla olduğunu belirten Angolemli, örneğin taşocaklarında dinamit kullanmaya yeterli kaç kişi olduğunu sordu.

Hüseyin Angolemli, en yeşil köy olduğunu belirttiği, çeşitli sebzelerin üretildiği Yıldırım köyü yakınlarında günde onlarca dinamit patlatıldığını; bu yüzden yer altı sularının azaldığını ve bir kısmının da yok olduğunu anlatarak, hükümetin nasıl izin verdiğini sordu; “İşte ülkemizin hali budur, kimin eli kimin cebinde belli değil” diye konuştu.

TDP Milletvekili Angolemli, deri fabrikası yüzünden mağdur olan Atlılar köylülerinin sorunlarının çözülmesini; fabrikanın başka yere taşınmasını istedi.

Haspolat Arıtma Tesisi atıkları nedeniyle Mağusa’da ve bölge köylerinde çevre sorunları yaşandığını, halkın kötü kokular içinde kaldığını kaydeden Angolemli ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel arasında sözlü gerginlik yaşandı. Angolemli, “Çevre Bakanlığı yapamıyorsun, ver başkası yapsın” dedi.

Angolemli, etrafı saran kaçak çalışanlara karşı hükümetin hiçbir şey yapmadığını savunarak, OTEM’in bir süre kapatıldığını, şimdi yeniden canlandırılmak istendiğini ancak otellerde yeterli denetim yapılmayacaksa değil bir tane, kırk tane OTEM açılsa faydası olmayacağını söyledi.

Bu okulda eğitim alacak gençlerin iş ve ücret kaygısı olmadan eğitim görebilmesi gerektiğini anlatan Hüseyin Angolemli, aksi halde mezunların başka ülkelere göç ettiğini anlattı.

Angolemli, yasaların eşit uygulanması gerektiğini de vurguladı.

ÜSTEL

Yanıt için kürsüye gelen Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Angolemli’yi popülizm yapmakla suçladı. Üstel, gittiği yerlerin ağırlıklı olarak fuarlar olduğunu, turizmle uğraşan sektör temsilcilerinin bu ziyaretlerden alınan verimi ortaya koyduklarını kaydetti.

Ünal Üstel, arıtma tesisinden çıkan atık suların sürekli tahlil edildiğini; taşan suyun Mağusa’ya gidene kadar kaçak kasaphanelerden çıkan kan atıklarının ve vidanjörlerin de dereye döküldüğünü ve o yüzden sorun yaşandığını söyledi.

Çevre Dairesi müfettişlerinin adım adım takip ettiğini; sadece daireye değil belediyelere de görev düştüğünü kaydeden Üstel, ilki Çamlıbel’e yapılan doğal arıtmanın yaygınlaştırılacağını kaydetti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, halkın temsilcileri olarak konuyu genel kurula taşımanın görevleri olduğunu dile getirirken, komitede görüştükleri “iç tüzük” konusunda hükümetin amacının muhalefetin sesini kısmaksa, “meclis yıkılır” uyarısı yaptı.

Çakıcı, Meclisin, halk için var olduğunu ve halkın sorunlarının konuşulduğunu belirterek, hükümetin yarattığı etik sorunları da konuşmak gerektiğini söyledi.

Mehmet Çakıcı, ülkede zenginler ile fakirler arasında adaletten bahsedilemeyeceğini savundu.

Zeka geriliği olan bir insanın özürlülük maaşının, zeka geriliğinin düzeldiği gerekçesiyle maaşının kesildiğini ileri süren Çakıcı, bunu eleştirdi ve Çalışma Bakanı’ndan bunun araştırılmasını istedi.

Çakıcı, elektrik kesintilerini de eleştirdi.

Eğitim Bakanını “yurt dışında eğitim alanların sorununu giderdiği” şeklindeki açıklamasını eleştiren Çakıcı, Kemal Dürüst’ün önceki bakanın yanlışını düzeltmek istediğini ancak belirli bir sınırlama getirdiğini, bunun doğru olmadığını savundu.

“Bu yarım iş” diyen Çakıcı, YÖK’e bir mektup daha yazarak Türkiye yolunun tamamen açılmasının sağlanmasını istedi.

Anayasa değişikliğinin toptan olması gerektiğini kaydeden Çakıcı, halkın referandumunun da şart olduğunu söyledi.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, akşam tüm KKTC’de elektrik kesintisi yaşandığını, bunun nedeninin CTP-BG döneminde kararı alınan jeneratörlerin kurulmaması olduğunu bu nedenle bugün sorun yaşandığını belirtti.

Ülkede verilerin gizlenmekte olduğunu da ifade eden Soyer, siyasi tartışmaların verisiz devam ettiğini söyledi.

Geçen hafta meclis kürsüsünden yaptığı konuşmanın basında bazı çevrelerce eleştirildiğini belirten Soyer, Hürriyet Gazetesinde Kurucu Cumhurbaşkanı’nın cenazesiyle ilgili olarak yer alan haberin hangi söz ile ifade edilebileceğini sordu ve “rezalet hafif kalır” dedi.

Soyer, ülkede manevi değerlerin ayaklar altına alınmakta olduğunu vurguladı.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın Haspolat Arıtma Tesisi’nden çıkan suyun değerinin normallerin üstünde olduğunu söylediğini belirten Soyer, bu açıklamanın Turizm ve Çevre Bakanı’nın açıklamaları ile çeliştiğini ifade etti.

Mağusa’da dereden çirkef akmakta olduğunu söyleyen Soyer, bunun ivedi tedbir alınması gereken bir durum olduğunu, turizm bakanının inisiyatif geliştirmesi, partilerin de destek vermesi gerektiğini kaydetti.

Soyer, Cumhurbaşkanının hükümetle ilgili açıklamalarını da eleştirdi.

Türkiye’de yüzde 5 çıkan HP’nin KKTC’de yüzde bir çıkmasını eleştiren Soyer, piyasada reel olarak yaşanan pahalılığın kat kat fazla olduğunu söyledi.

TÜK’ün patates üreticilerinden ürünü emaneten aldığı yolunda kağıt vermekte olduğunu da savunan Soyer, bunu eleştirdi.

Sayıştay yasasının değişmesine rağmen performans tüzüğü çıkmadığı için performans denetiminin yapılamadığını belirten Soyer, bu ülkenin yurttaşlarının çocuklarının ciddi bir işsizlikle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Soyer, LTB Başkanı ile Maliye Bakanı arasında Kurucu Cumhurbaşkanının cenazesiyle ilgili olarak ortaya çıkan tartışmayı kınadı.

ADEM

CTP-BG Milletvekili Sonay Adem söylenenlere yanıt vermek için ikinci kez söz aldığını belirterek, CTP-BG hükümetleri döneminde çeşitli sosyal kesimlerin haklarını korumak için düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Angolemli’nin konuşmalarını eleştiren Adem, CTP-BG döneminde memlekette uzun süren çalışma ve düzenlemeler sonucu Basın İş Yasası’nın hazırlandığına işaret ederek, “Mesleki ret hakkı bu yasada, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan düzenlemelerin bu yasaya girmesi sağlanarak çıkartılmıştır” dedi.

Ülkede demokrasinin işleyişi için basına görev düştüğünü kaydeden Adem, bunun için de basının özgür olmasının sağlanması gerektiğini, basının tetikçi konumunda olmaması gerektiğini belirtti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, basında çıkan hakaret niteliğindeki yazılara karşı olduklarını belirtti.

Basın İş Yasası’nın önemine dikkat çeken Çakıcı, Kıbrıs Gazetesi’nin vergi borcu varsaydı bunun CTP-BG döneminde istenmesi gerektiğini, bunun yazıları aleyhte olduğu için seçime 20 gün kala resen vergi olarak istemesinin de doğru olmadığını savundu.

Çakıcı, TDP resen vergilerin son dakika getirilmesine karşı olduğunu da vurguladı.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de tekrar söz alarak, CTP-BG’nin 5 yıllık iktidarı sırasında kimsenin hükümet kaynaklarından Yenidüzen gazetesini beslediğinin söylenmediğini belirtti.

CTP-BG döneminde sarı basın kartı dağıtma işinin basın mensuplarına devredildiğini ifade eden Soyer, CTP’nin gösterdiği duyarlılığı kimsenin CTP’ye göstermediğini de vurguladı.

CTP-BG döneminde 3 dilde gazete çıkaran Reşat Akar’a da destek verildiğini kaydeden Soyer, eleştirisinden dolayı hiçbir basın mensubuna tepki koymadığını, konuşarak anlaştığını söyledi.

Soyer, CTP-BG’nin seçim döneminde bile vergi konusunda istikrarlı tutumunu devam ettirdiğini, bütün firmaların geriye dönük incelemesinin yapılarak, KDV borçlarının da dahil edilerek gönderildiğini, bunun sadece Kıbrıs Gazetesini kapsamadığını anlattı.

Soyer, şimdiki BRT ile kendi zamanlarındaki BRT’nin kıyas kabul etmediğini, kendi dönemlerinde tüm siyasi partilerin BRT’ye çıkabildiğini söyledi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli tekrar söz alarak, sabah hiçbir art niyeti olmadan konuştuğunu, ülkede baskının arttığını ve basının da baskı altına alınmakta olduğunu savundu.

Reşat Akar’ın, geçmişte Ortam’da çalıştığını, milletvekili adayları olduğunu ve arkadaşı olduğunu anlatan Angolemli, Reşat Akar’ın ülkede basına damgasını vuran kişilerden olduğunu, görüşlerinin örtüşmesinin şart olmadığını söyledi.

Angolemli, basının hür olması gerektiğini, bunun için de çalışanlarının hür olması gerektiğini kaydetti.

Dünyada iktidarların basını susturmak için vergileri kullandığını kaydeden Angolemli, seçime 20 gün kala vergi gönderilmesinin ise şüphe uyandırıcı olduğunu savundu.

Angolemli’nin konuşmasının ardından tasarının bütünü üzerindeki görüşmeler mutabakat gereği tamamlanarak oylaması daha sonraya bırakıldı.

Genel Kurul sonraki birleşimini Perşembe günü yapacak.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 554 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler