1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS ÖNÜ HAREKETLENDİ
MECLİS ÖNÜ HAREKETLENDİ

MECLİS ÖNÜ HAREKETLENDİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) tarafından hükümeti istifaya zorlama amacıyla başlatılan Toplumsal Varoluş Hareketi altında 5 örgütün katılımıyla Meclis önünde eylem yapıldı. TDP yanında Demokrat Parti (DP), Kıbrıs Türk Hava Taşıyıcıları Çalışanları Sen

A+A-

Meclis önünde ‘TOPLUMSAL VAROLUŞ HAREKETİ’

·        TDP VE DP İLE BAZI SENDİKALARIN DESTEK VERDİĞİ EYLEMDE “TOPLUMSAL VAROLUŞ BİLDİRGESİ” OKUNDU

·        ÇAKICI: “UBP HÜKÜMETİNİN 30 EYLÜL’E KADAR GİTMESİ İÇİN ORTAYA PROJE KOYACAĞIZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) tarafından hükümeti istifaya zorlama amacıyla başlatılan Toplumsal Varoluş Hareketi altında 5 örgütün katılımıyla Meclis önünde eylem yapıldı.

TDP yanında Demokrat Parti (DP), Kıbrıs Türk Hava Taşıyıcıları Çalışanları Sendikası (Hava-Sen), Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-Sen) ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen)’in idari kurul düzeyinde katıldığı eylem, meclis önünde siyah bayraklarla gerçekleştirildi.

Taksiciler Birliği, DAÜ-BirSen ve KTOEÖS’ün de destek verdiği eylemde, konuşmaların ardından 10 maddelik Toplumsal Varoluş Bildirgesi okundu. Eylem saatlerinde Meclis önünden geçen Bedreddin Demirel Caddesi, polis barikatı ile geçişlere kapatıldı.

Toplumsal Varoluş Bildirgesi’nde “Yıllarca devam eden ve son yıllarda giderek artan kontrolsüz nüfus artışı, partizanca anlayış, yasadışı uygulamalar, verimsiz ve disiplinsiz kamu yapısı, çiftlik olarak görülen KİT’ler, adaletsiz vergiler, kayıt dışı ekonomi gibi uygulamalar; sürdürülebilir olmayan bir yapının ortaya çıkmasına, çok büyük bir bütçe açığının yaratılmasına ve ekonominin Türkiye’ye daha da bağımlı hale gelmesine neden olmuştur” dendi.

Ortaya çıkan durumdan UBP hükümetinin sorumlu olduğu savunulan bildirgede, bugün Kıbrıs Türk halkının bazı kurumlarının “özelleştirme” adı altında Türkiye sermayesine “peşkeş çekildiği” ve hükümetin icraatlarında yasalara aykırı davrandığı ileri sürüldü.

Halka yönelik siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik dayatmalar yapıldığı da iddia edilen bildirgede, “UBP hükümetini durdurmak ve Kıbrıs Türk halkının varoluşuna sahip çıkarak bu faşist yönetime son vermek için yola çıktık” denildi.

Bildirgede, ekonomik paketin geri çekilmesi, katılımcı yeni bir hükümet programı hazırlanması, Anayasa değişikliği, Merkez Bankası ile Polis ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın Kıbrıs Türk yönetimine devredilmesi, ülkeye giriş çıkışların ve vatandaşlıkların kontrol altına alınması, KİT’lere özerklik kazandırılması ve Kıbrıs sorununun erken çözümüne destek verilmesini istendi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı eylemde yaptığı konuşmada, “Burada bulunmamızın sebebi, kendi çocuklarımız, gençlerimiz, Kıbrıs Türk halkının geleceği içindir” dedi.

UBP’yi faşist bir yönetimle Kıbrıs Türkü’nün geleceği ile oynamakla suçlayan Çakıcı, KTHY ve DAÜ ile DAK’ta yaşananlara işaret ederek “Dolayısı ile Kıbrıs Türk halkına ihanet etmekte olan bir hükümetle karşı karşıyayız” dedi.

Çakıcı, “Bizim derdimiz NATO’yladır denebilir, Türkiye hükümetleri buraya müdahale ediyor denebilir. Ama öncelikle kukla olan bu hükmet, kendi hazırlamadığı yasaları halkın önüne koyan bu hükümet durdurulmalıdır” dedi.

UBP hükümetinin 30 Eylül’e kadar gitmesi için ortaya bir proje koyacaklarını belirten Çakıcı,  tüm kesimleri eyleme yola çıkarak destek vermeye çağırdı. Çakıcı, “Burası Tahrir meydanına dönüşüyorsa, oraya dönüşecektir” dedi.

ÖZTÜRK

DP Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk de,  “Siyah bayrağın manası bizi yok oluşa sürükleyenlere karşı bir varoluş mücadelesidir” dedi.

Öztürk, DP’nin birlikte mücadeleye hazır olduğunu göstermek için parti binasına siyah bayrak çektiklerini söyledi.

Hükümetin istifasının ortak mücadele olduğunu belirten Öztürk, Kıbrıs Türk halkının “acaba yarın işsiz mi kalacağım” sorusunu kendi kendine sormaktan yorulduğunu söyledi.

BAYRAK KONUSUNDA YANLIŞ ANLAŞILMA

Bu arada “DP’nin kendi bayrağını indirip yerine siyah bayrak çekeceği” yönünde çıkan bazı haberler üzerine DP’den yapılan yazılı açıklamada “Demokrat Parti kendi bayrağını hiç bir zaman gönderden indirmeyecek. Ancak Toplumcu Demokrasi Partisi ile yapılan protokol çerçevesinde siyah rengi, işbirliğinin sembolü olarak ayrıca dalgalandıracağımızı belirtiriz” dendi.

ATAKAN

Hava-Sen Başkanı Burhan Atakan da eylemde, Kıbrıs Türk halkının saldırı altında olduğunu savundu.

Erken bir seçimde UBP’nin yüzde 15’den fazla oy alamayacağını öne süren Atakan, UBP hükümetinin Kıbrıs Türkü’nün özvarlıklarını satmak için çalıştığını ileri sürdü. Atakan, “Bu ülkeye uzaktan bakmak istemiyorsak bu mücadeleye destek vermeliyiz” dedi.

FETHİ

DAÜ-Sen Örgüt Sekreteri Sami Fethi de, “Biz hareket ettikçe halk arkamızda olacaktır. Bu ne KTHY, ne DAÜ, ne Kıb-Tek’in meselesidir. Bu bir toplumsal meseledir” dedi.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel ise, UBP’yi “ülke demokrasisini ipotek altına almakla ve polis devleti oluşturarak yasaları takmamakla” suçladı.

Gökçebel, her yapılan eyleme destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

YOLDAŞ

DAÜ-Bir-Sen Başkanı Tevfik Yoldaş da, ülkenin dört bir yanının parsel parsel satılmakta olduğunu, ülkenin yanında Kıbrıs Türk halkının kimliğinin de saldırı altında olduğunu savundu.

“Mücadele bu hükümetle sınırlı kalmamalı, kukla hükümetlerin işbirlikçi hükümet düzeni de yıkılmalıdır” diyen Yoldaş, bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

ÖZPAŞA

El-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Suphi Özpaşa ise, El-Sen Kıbrıs Türk halkının yol olmaması, barış ve demokrasi için elini taşın altına koymaya hazır olduğunu söyledi.

GÖZAY

Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay da, hükümetin taksicileri bitirme noktasında olduğunu kaydetti ve 19 Temmuz’da  Ercan havalimanında eylem planladıklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1110 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler