1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. MECLİS önergesine “eşgüdüm” mesajı
MECLİS önergesine “eşgüdüm” mesajı

MECLİS önergesine “eşgüdüm” mesajı

TC LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ Derya Kanbay’ın 29 Ekim açıklamasında Kıbrıs çözüm sürecine yönelik sözleri, 19 milletvekili imzası ile Meclis’e sunulan “Federasyon görüşmelerine son verilmesi” önerisine gönderme olarak yorumlandı.

A+A-

29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluş Yıldönümü nedeniyle TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay bir açıklama yaptı. Kanbay’ın açıklamasında özellikle Kıbrıs sorununa yönelik sözleri dikkat çekti.
 

Türkiye’nin, Kıbrıs Türk halkı ve devletiyle tam eşgüdüm içinde, adada adil, kalıcı, sürdürülebilir ve müzakere edilmiş bir çözüme ulaşma hedefini muhafaza ettiğini kaydeden Kanbay, bu çözümün mahiyetine dair görüşlerin eşgüdüm içinde devam eden değerlendirmelere göre şekilleneceğini belirtti. 

Kanbay, “Bu çerçevede, yüzlerce yıldır bu topraklarda var olma mücadelesi veren Kıbrıs Türk halkına, eşit hak sahibi oldukları bu adada tam bir güven ve huzur içinde yaşamaları için desteğimizi her alanda sürdüreceğiz. Uluslararası toplumun da bir an evvel Kıbrıs Türk halkına hayatın her alanında uygulanan kısıtlamaları ve izolasyonları ortadan kaldıracak adımları atmasını bekliyoruz” dedi. 

TC Lefkoşa Büyükelçisi Kanbay, “Kıbrıs Türk halkının, 2004’te karşılaştığı haksızlığa yeniden maruz bırakılmasının kabul edilebilir olmayacağını da güçlü şekilde beyan etmek isterim” ifadelerini kullandı. 

“GÜÇLÜ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİ”

Güçlü ve sürdürülebilir ekonomiye geçiş için her alanda gelişme ve kalkınmayı devam ettirmek gerektiğine işaret eden Kanbay, “Siyasi gündem ne olursa olsun ne umutsuzluğa kapılabiliriz ne de müşterek hedeflerimiz doğrultusunda gerekli adımları atmaktan imtina edebiliriz. 3 yıllık ekonomik programlar temelinde KKTC’nin güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomiye geçişi için her alanda gelişmeyi ve kalkınmayı devam ettirmek mecburiyetindeyiz” dedi. 

Bu haber toplam 2189 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler