1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Meclis olağanüstü toplanacak
Meclis olağanüstü toplanacak

Meclis olağanüstü toplanacak

Cumhurbaşkanı Akıncı milletvekillerine Kıbrıs sorununda ve müzakere sürecinde gelinen son aşamayla ilgili bilgi verecek

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yarın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın istemi üzerine olağanüstü toplanacak. Cumhurbaşkanı Akıncı toplantıda, milletvekillerini Kıbrıs sorunu ve müzakere sürecinde gelinen son aşamayla ilgili bilgilendirecek.

Halen yaz tatilinde bulunan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun yarınki olağanüstü birleşimi saat 10.00’da başlayacak.

Yarınki olağanüstü toplantının da, bugüne kadar olduğu gibi, hükümetin talebi üzerine yapılacak oylamayla basına kapalı gerçekleşmesi bekleniyor.

YENİ YASAMA YILI 1 EKİM’DE… BAŞKANLIK DİVANI YENİDEN OLUŞACAK

Öte yandan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yeni yasama yılına 1 Ekim Perşembe günü başlayacak.

TAK muhabirinin Meclis yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Cumhuriyet Meclisi’nin 4. yasama yılına gireceği 1 Ekim’de saat 10.00’daki törensel nitelikli toplantıda faaliyet raporu okunacak, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu ile siyasi parti başkanları konuşma yapacak.

Milletvekilliği seçiminin ardından 3 yıl dolduğu için, Meclis’in yeni dönemde 5 Ekim Pazartesi günü yapacağı ikinci toplantısının gündeminde ise, başkanlık divanının yeniden oluşturulması için seçimler de yer alacak.Halen 6 üyeden oluşan Başkanlık Divanı, partilerin sandalye dağılımına göre yeniden hesaplanacak ve temsiliyetler belirlenecek.

İkinci toplantıda Meclis Başkanı, Başkan Yardımcısı, katipler ve idare amirleri için seçim yapılacak. Komitelerin oluşumu da yeniden belirlenecek. Yeniden oluşacak Başkanlık Divanı 2 yıl boyunca görev yapacak.

Cumhuriyet Meclisi’nde halen CTP-BG 21, UBP 18, DP-UG 8 ve TDP de 3 milletvekiliyle temsil ediliyor.

KKTC’de son milletvekilliği seçimi 28 Temmuz 2013’te erken genel seçim olarak yapılmıştı.

(tak/foto arşiv)

Bu haber toplam 873 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler