1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS MARATONU SÜRÜYOR
MECLİS MARATONU SÜRÜYOR

MECLİS MARATONU SÜRÜYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, sabah 10.50’de başladığı toplantısında TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, 10.5 saat kürsüde kalıp konuşarak ender rastlanan bir performans gösterirken, katip koltuğunda oturan UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin’

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, sabah 10.50’de başladığı toplantısında TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, 10.5 saat kürsüde kalıp konuşarak ender rastlanan bir performans gösterirken, katip koltuğunda oturan UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin’in TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları’na bardak savurmasıyla yumruklaşmalara varan kavga çıktı.

Saat 01.05’te katip koltuğunda oturan Ahmet Zengin “gevezelik yapıyorsun” dediği için Çakıcı’yla arasında tartışma yaşandı. Bazı milletvekilleri katiplik yapan birinin böyle konuşma hakkı olmadığı uyarısı yaparken, TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları da olaya müdahil oldu. Bu sırada Zengin önündeki su bardağını savurdu. Kavga büyüdü ve yumruklaşmaya varan arbede yaşandı. Oturumu yöneten Ertuğrul Hasipoğlu oturuma 10 dakika ara verdi.

“Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarısı; Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasa Tasarısı; İhtiyat Sandığı Değişiklik Yasa Tasarısı; Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı ile Turizm Gelişim Yasa Tasarısı” gündemiyle toplanan Meclis maraton bir toplantıya daha sahne oluyor.

Çakıcı, partisinin hazırladığı Umut Projesi’ni anlattığı konuşmasında görüşlerini defalarca tekrarlayarak saatler boyunca konuştu. Çakıcı, hükümetin dayatma bir paket uyguladığını, halkın tepkilerini yok sayarak yasaların geçirilmesine alet olmayacaklarını söyledi.

Daha sonra toplantı Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu başkanlığında yeniden toplandı.

Oturumun tekrar açılmasıyla son derece sinirli bir şekilde tekrar söz alan Çakıcı, UBP Milletvekili Zengin’in bardak fırlatmasını “adam öldürmeye teşebbüs” olarak niteledi.

Cumhuriyet Meclisi’nin dün başlayıp bugün de devam eden Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüştüğü toplantısında olağanüstü saatler ve olaylar yaşadı. TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın 13 saatle en uzun süre kürsüde konuşma rekoru kırdığı toplantıda bir ara kavga da çıktı. CTP’nin, tasarının görüşülmesinin gelecek haftaya ertelenmesi önerisi UBP’nin oylarıyla reddedilirken muhalefet toplantıyı uzatma ve uzun konuşma kararı aldı.

Sendikaların ve muhalefet partilerinin karşı çıktığı Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi sırasında, tasarının yasallaşmasını engellemek adına uzun konuşma eylemi yapan Çakıcı, 13 saatlik konuşmasıyla, 1989’da dönemin TKP Genel Başkanı Alpay Durduran’ın 10.5 saatlik konuşma rekorunu kırmış oldu.

Yorucu geçen meclis toplantısını bazı sendikacılar da izledi. Uzun toplantının özellikle gece yarısından sonraki bölümünde birçok milletvekilinin yorgunluğu gözlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı’na vekalet ettiği için toplantıya Meclis Başkanı Hasan Bozer katılmazken, başkanlık görevini Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu yanında en yaşlı üye sıfatıyla diğer birçok milletvekili yürüttü. Katiplik koltuğunun da defalarca değiştiği gözlemlendi.

Uzun toplantıda milletvekilleri zaman zaman gergin anlar ve tartışmalar yaşasa da, bol bol da esprilerle güldü. Toplantının öğleden sonraki bölümüne ÖRP milletvekilleri katılmadı.

ÇAKICI ARADAN SONRA DA KONUŞTU

Kavga nedeniyle verilen aranın ardından konuşmasına devam eden TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, katip koltuğundaki bir kişinin adam öldürmeye teşebbüs edecek şekilde bardak fırlattığını, bunun bir milletvekilinin yaralanmasına neden olabileceğini söyledi.

Çakıcı, kontrolsüz davranışın olmaması gerektiğini belirterek, “Bu meclis adına utanç verici bir durumdur. Arkadaşlarınızla iletişimi bile beceremiyorsunuz” dedi.

Mehmet Çakıcı, “10 dakika sonra inecektim ama bu rezilliği gördükten sonra konuşmaya devam edeceğim” diye konuştu.

“Öfkenin sebebini anlamak için çocukluk çağına kadar inip inceleme yapmak gerektiğini” kaydeden Çakıcı, UBP Başkanı’nın milletvekillerine sahip çıkmasını istedi.

Çakıcı, Ahmet Zengin aleyhine dava açacağını açıkladı. Çakıcı, “Niçin bardağı fırlattığını, kendini niçin kontrol edemediğini gelip mahkemede anlatacak. Hukukçularımızla görüşüp gerekeni yapacağım” dedi.

TDP Genel Başkanı Çakıcı konuşmasının devamında eleştiri ve önerilerini sürdürdü.

Çakıcı, mecliste uzun konuşarak demokratik bir eylem yaptığını söyledi.

TDP lideri Mehmet Çakıcı, “Hep birlikte karar verirsek Meclisten çıkmaya da hazırız. Bu koltuklar babamızın malı değil, devraldık, başkalarına devredeceğiz. Toplumsal mücadeleyi etkin şekilde vermeye hazırız. Yeter ki birlikte hareket edelim” diye konuştu.

Çakıcı konuşmasını saat 03.36’da tamamladı.

YORGANCIOĞLU ERTELEME ÖNERDİ, UBP REDDETTİ

Tekrar söz alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, saatin ilerlemesine dikkat çekti ve bu saatten sonra yasaların oylanmasının sağlıklı olmayacağını; yasanın Ocak 2012’de yürürlüğe gireceğini söyledi.

Yorgancıoğlu, CTP grubu olarak tasarının görüşülmesinin bir sonraki yasama gününe ertelenmesini önerdiklerini açıkladı.

UBP Grup Başkan Vekili Hasan Taçoy da öneriyi değerlendirmek üzere ara talep etti. Bunun üzerine oturumu yöneten UBP Milletvekili Ahmet Eti, oturuma 10 dakika ara verdi.

Aranın ardından yeniden toplanan Meclis Genel Kurulu’nda CTP’nin erteleme önerisi oyçokluğuyla reddedildi.

DENKTAŞ: “HADE BAKALIM, ÇIKABİLECEK MİYİZ BURADAN?”

Daha sonra kürsüye gelen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, UBP’nin zılgıç yediği için tasarıları geçirmek istediğini; kendisinin perşembeye erteleme önerisine dahi sıcak bakılmadığını kaydederek, “Her maddeye önerimiz var, her maddede konuşacağız. 13 saati bulmak için konuşacağım. Hade bakalım çıkabilecek miyiz bunun içinden?” diye konuştu.

“Yasanın hayrı yok, bu şekilde ne diye geçireceksiniz, bu inat ne?” diye soran Denktaş, yasanın geçse de 1 Ocak 2012’de yürürlüğe gireceğini hatırlattı.

Bazı UBP’lilerin göz göze geldiklerinde başlarını eğdiğini kaydeden Denktaş, UBP’lilere grup toplantılarına girip itiraz etmesini istedi.

Hükümetin 27’si olduğu için yasaları geçireceğini ama hayrına olmayacağını belirten Denktaş, yasaların geri çekilmesi çağrısı yaptı.

Denktaş, tasarı madde madde görüşülürken de söz alacağını belirterek “Ben de uyandım, akşama kadar dayanabileceğimi düşünüyorum. Aramızda doktor var, biraz ilaç falan varsa da idare edebilirsek iyi olur” dedi.

Serdar Denktaş konuşmasının sonunda tasarının bu yöntemle geçirilmesinden vazgeçilmesi talebini yineledi.

SOYER

CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, yaşanan olayın memleketin halini gösterdiğini söyledi.

Ekonomide, bütçede, sosyal sigortalarda ve pek çok noktada sıkıntı yaşandığını, bunların nasıl aşılacağının önemli olduğunu kaydeden Soyer, devletteki personelin, bürokratların, akademisyenlerin ve sendikacıların bir araya getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Sosyal güvenlik alanındaki çalışmalarda bunun sağlandığını düşündüğünü ama garipliklerin bitmediğini belirten Ferdi Sabit Soyer, yasadaki değişiklikle prim ödemelerine getirilen düzenlemeleri eleştirdi.

EMİROĞLULARI: “BEYİNLERİ YERİNE KASLARINI KULLANANLAR BENİ ÜZDÜ”

Daha sonra söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, mecliste başına gelenlerin kimsenin başına gelmesini istemediğini ve çok üzgün olduğunu söyledi.

Emiroğluları, “Bazı arkadaşlar beyinleri yerine kaslarını kullanmaları beni üzdü” dedi. Bardağın sadece koluna çarptığını ama Ahmet Zengin’in “kin ve nefretinden” üzüldüğünü, böyle hareket edilecekse burada durmanın anlamı olmadığını kaydetti.

“Biz buraya beynimizi ve aklımızı kullanmaya geldik, kaslarımızı ve ihtirasımızı değil, bardak savurmaya da değil. Kıbrıs Türk halkının bizden beklediği siyaseti üretmek için varız ve var olacağız. TDP’nin amaç ve ilkelerinden biri de budur” diyen Mustafa Emiroğluları, yasayla ilgili bu kadar ısrarın bir organizasyonun parçası olduğunu gösterdiğini, UBP’nin bir yerlere söz verdiği için yasayı geçirmekte ısrar ettiğini savundu.

 “Ülke ve toplum yok oluyor sorumlusu da siz olacaksınız” diyen Emiroğluları, tekrar yasa tasarılarının geri çekilmesini istedi.

22 saattir devam eden Meclis Genel Kurulu, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli'nin konuşması ile devam ediyor. 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1455 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler