1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS, LTB, YUVALAR VE SPORU TARTIŞTI
MECLİS, LTB, YUVALAR VE SPORU TARTIŞTI

MECLİS, LTB, YUVALAR VE SPORU TARTIŞTI

Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını yapılan gündem dışı konuşmaların ardından tamamladı.

A+A-

 

Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını yapılan gündem dışı konuşmaların ardından tamamladı.

Gündem dışı konuşmalarda, LTB; çocuk yuvaları; spor yatırımları ve Kıbrıs konusundaki gelişmeler değerlendirildi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, hükümet icraatları konusunda söz alarak, ülkede işlerin iyi gitmediğini, hükümetin kurumlarını harekete geçiremediğini söyledi.

İsrail’in Kıbrıs’a geldiğini ve komando getirmek istediğini ancak KKTC’nin İsrail’e ve dünyaya meydan okumakta olduğunu belirten Angolemli, 1960 anlaşmalarına göre Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs Cumhuriyeti adına yalnız başına İsrail ile anlaşama yapamayacağını dünyaya bunun anlatılması gerektiğini söyledi.

Yasalara göre istihdamlarda yerli vatandaşlara öncelik tanınması gerektiğini, ancak bunun çiğnenmekte olduğunu vurgulayan Angolemli, buna Lefkoşa Belediyesi’nin örnek olduğunu söyledi.

Angolemli, çarpık düzen devam ettiği sürece ülkedeki kaosun devam edeceğine dikkat çekti.

Muhtarlara günlük ödenen 21 TL’ye de değinen Angolemli, bu 21 TL’nin nereye kullanıldığına dair makbuz istenmesini eleştirerek, bu konuda yasal düzenleme yapılmasını istedi.

Angolemli, özel televizyonların çoğaldığını ve halkın özel televizyonlarda muhalefeti de izleme şansı olduğunu kaydederek, özel televizyonların izleyicisinin daha çok olduğunu söyledi.

Angolemli, Sayıştay’a çağrı yaparak belediyeleri denetlemesini istedi.

EKENOĞLU

CTP-BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu, gündem dışı konuşmasında, Meclis’ten oybirliği ile geçirilen onay yasalarının ne düzeyde uygulandığını sorguladı.

Yasaların oybirliğiyle geçmesinin ardından istismara uğrayan hatta öldürülen çocukları gördüklerini, bunun ardından bir yasa önerisi hazırlandığını ancak bunun yeterli olup olmadığına bakmak gerektiğini belirten Ekenoğlu, yuvalardan kaçan çocuklar olduğunu söyledi.

Çocuk yuvalarında ne tür düzenlemeler yapıldığını, iyileştirme yapılıp yapılmadığını soran Ekenoğlu, çocukların kaçma nedenlerini sorgulayarak, çocukların sevgi ve ilgiye ihtiyaçları olduğunu söyledi.

KKTC’de yaşayan her çocuğun korunması gerektiğini söyleyen Ekenoğlu, LTB’de yaşananlar karşısında Başkan Bulutoğluları ile birlikte hükümeti de istifaya çağırdı.

FELLAHOĞLU

CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, spor kulüplerinin sorunları konusunda konuşarak, ülke sporunda altyapı anlamında ciddi sorunlar bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, Kıbrıs Türk halkının sorunlarını haklarını yurt dışına aktarması gerekirken bu anlayışta olmadığını kaydeden Fellahoğlu, Eroğlu’nun hakkındaki iddialara yanıt vermediğine dikkat çekti ve bu durumu eleştirdi.

Fellahoğlu, polisin 3 aya yakın süredir maaşını almayan insanları copladığını söyelerek, bunu bir kez daha tekrarlamaması gerektiğini söyledi.

Hükümetin 3 yıldır iktidarda olmasına rağmen spor altyapısına yönelik yatırım yapılmadığını belirten Fellahoğlu, yapılan sentetik çim sahaların ise uluslararası standartlara göre yapılıp yapılmadığını sordu.

Onay belgeleri olup olmadığını da soran Fellahoğlu, CTP hükümetleri döneminde spor altyapıları konusunda ciddi yatırımlar yapıldığını söyledi.

DÜRÜST

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de, iki sentetik sahanın yapılması ile ilgili uzun çalışmalar yapılıp tamamlandığını, belgelerin kendilerine iletildiğini, Güzelyurt’taki sahanın belgelerinin de geleceğini sorunun olmadığını söyledi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre de “Rum tarafının yalanları ve AB’nin emperyalist oyunları” konusunda konuştu.

Osmanlı adası olan Kıbrıs’ta yüzde 60 Rum hakimiyetinin sürdüğünü kaydeden Töre, Kıbrıs’ta barışın sürmesini istediklerini söyledi.

İsrail’in 20 bin komandosunu Kıbrıs’a yerleştirmek istediğini belirten Töre, İsrail’in Türkiye’yi ne zannettiğini sordu.

Töre’nin konuşmasının ardından sorulara geçildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu daha sonra çalışmalarını tamamladı. Genel Kurul bir sonraki toplantısını 24 Mayıs Perşembe günü yapacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 481 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler