1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS 'LTB KRİZİ'Nİ TARTIŞTI
MECLİS LTB KRİZİNİ TARTIŞTI

MECLİS 'LTB KRİZİ'Nİ TARTIŞTI

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlara dikkat çekti

A+A-

 

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşma yapan Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Ertuğruloğlu, LTB’de birçok insanlık ayıbının yaşandığını söyledi.

Yatırımları yapılmayan belediye çalışanlarının yaşadıkları sıkıntılara yer veren Ertuğruloğlu, belediyede yapısal ve yönetsel açıdan birçok istismar yaşandığını, bu nedenle “sorunlar aşıldı” iddialarının doğru olmadığını belirtti.

Ertuğruloğlu, uluslararası kriterlere göre Lefkoşa Belediyesi’nin 350 personeli olması gerekirken, şu anki personel sayısının bin 20 olduğuna işaret etti.

Ertuğruloğlu, bazı belediye meclis üyelerinin ise yasaya aykırı olmasına karşın belediyeye sürekli mal sattığını ifade etti.

Belediyede yaşananların “Temiz siyaset”in getirilmesine bir adım olması dileğinde bulunan Ertuğruloğlu, sürdürülebilir olmayan politikalarla ülkenin iyiye gitmesinin mümkün olamayacağını vurguladı.

NAZIM ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, dün sağlanan uzlaşı sonrası belediye çalışanlarının bugün iş başı yaptığını, kendisine göre de sorunların çözülmediğini ifade etti.  Çavuşoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın yerel yönetimlerle ilgili yasal açıdan yetersizliği bulunduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, kendilerinin yazdığı uyarılar yanında, Belediyelerin mahkeme kararlarına bile uymadığını, buna karşın bakanlık olarak hiçbir yaptırım güçlerinin bulunmadığını dile getirdi.

Yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığında bunu denetleme ve “yapamazsınız” deme hakları bulunmadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, daha önceki yasanın içi boş olduğunu, tüm bunları dikkate alarak bir çalışma başlattıklarını açıkladı.

“Belediyelerin bağımsızlıklarında hiç gözüm yoktur. Ama sorumluluklarını da yerine getirsinler. Benim derdim budur” diyen Çavuşoğlu, çalışmalarını bu yönde sürdüreceğini söyledi.

İhalelerde yaşandığı iddia edilen usulsüzlükler konusunda Sayıştay’ın her yıl denetim yapacak seviyede güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, belediyelerin de kurumsallaşmasının vazgeçilmez bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Belediye Meclis üyelerinin de denetim görevlerini yerine getirmediğini, bazı belediye başkanlarının belediye meclis üyeleri ile ahbap çavuş ilişkisi kurduğunu ifade eden Çavuşoğlu, belediyelerde yaşanan sorunları hep birlikte çözmeye çalışacaklarını söyledi.

NAMİ

CTP Milletvekili Özdil Nami ise Bakan Çavuşoğlu’nun “Daha önce yapılan yasanın için boş olduğuna” ilişkin iddialarına yönelik olarak, neden bu kadar beklediklerini sordu. Nami, Sayıştay’ın denetimleri konusunda daha fazla bilgi istedi.


ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise, Lefkoşa Belediyesi’nin 140 milyon liralık borcunun ne olacağını, hükümetin bu sorunu nasıl çözeceğini sordu.

Şu anda görülenin bu borcun içinden çıkılmaz yönde olduğu görüşünü ortaya koyan Çakıcı, “Bunun sorumlusu kimdir, kimse hesap sormayacak mı?” dedi.


BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer de yaptığı konuşmada, Belediyeler Birliği Başkanı yanında, İçişleri Bakanı’nın yaptığı konuşmada mevcut yasa konusunda Meclisi hedef göstermeye çalıştığını belirterek bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası da benzer açıklamalar yapıldığını kaydeden Bozer, belediyelerin sorumluluklarını yerine getirmeyip Meclis’i suçlama haklarının bulunmadığına dikkati çekerek, “Şu anda belediyelerle ilgili bekleyen bir yasa var da çıkarmadık mı?. Bu konuda hiç bir suçu olmayan Meclis’i adres gösterme haksızlıktır. Meclis Başkanı olarak bunu savunmak durumundayım” dedi.

SOYER

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise gereksiz yere yapılan suçlamalar karşısında Meclisi savunmasından dolayı Meclis Başkanı Hasan Bozer’e teşekkür etti.

Soyer, içi boş olduğu iddia edilen Belediyeler Yasası’nın değiştirilmesi için, Bozer’den ilgili kesimlerle görüşme yaparak bir adım atmasını talep etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler