1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS KOMİTELERİ TARTIŞILDI
MECLİS KOMİTELERİ TARTIŞILDI

MECLİS KOMİTELERİ TARTIŞILDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, çeşitli konularda araştırmalar yapmak üzere kurulan komitelerin görev süresinin uzatılması önerilerini tartıştı. Muhalefetin, komitelerin gereken sıklıkta toplanıp, çalışmaları tamamlamamasıyla ilgili eleştirilerde bulundu

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, çeşitli konularda araştırmalar yapmak üzere kurulan komitelerin görev süresinin uzatılması önerilerini tartıştı.

Muhalefetin, komitelerin gereken sıklıkta toplanıp, çalışmaları tamamlamamasıyla ilgili eleştirilerde bulunduğu görüşme sırasında sert tartışmalar yaşandı.

Sunuşlarla başlayan genel kurul, Belediyeler (Değişiklik) Yasası’nın mecliste ivedilikle ele alınması önerisini görüştü.

Belediyelerin zorda olduğunu ve yasal düzenlemenin şart olduğunu kaydeden CTP Milletvekili Sonay Adem, çalışanların birikimlerinin toplandığı kurumun savurganca bertaraf edilmesinin önlenmesini istedi.

Lehte görüş ortaya koymak üzere söz alan İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmasında, önergenin oylamasının ertelenmesini isteyerek benzer çalışmanın yapıldığını ve 15 güne kadar tamamlanacağından, bu iki çalışmanın birleştirilebileceğini söyledi.

Aleyhte görüş ortaya koymak üzere söz alan DP Milletvekili Serdar Denktaş, belediyelerin genel sorunlarını çözmeden geçirilecek yasayla sadece maaşların ödenebileceğini söyledi. Öncelikle belediyelerin masaya yatırılıp, gerekmesi halinde bazı belediyelerin birleştirilebileceğini kaydeden Denktaş, sorunların, palyatif önerilerle çözümlenemeyecek kadar karmaşık olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından yasa değişikliği için ivedilik alınması oy çokluğuyla kabul edildi.

KOMİTELER

Genel kurulda daha sonra, Gazimağusa Serbest Limanı’nda, Kum, Yanık Un, Kepek Ve Mısır Kepeği İle İlgili İhmal, Yasa Dışılık Ve Haksız Kazanç Olup Olmadığına Dair Araştırma Komitesi, kendisine verilen sürede çalışmasını tamamlayamadığından ek süre verilmesi görüşüldü.

Aleyhte görüş belirtmek üzere söz alan DP Milletvekili Serdar Denktaş, “komitelerin toplanamamasından doğan sorunlara” değinerek, kum ve ununun kalktığı düşünüldüğü zaman, bu komitenin görev süresinin uzatılmasının anlamlı olmayacağını savundu.

Lehte görüş belirtmek üzere söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, konunun çözümlenmesi için komitenin görev süresinin uzatılması gerektiğini söyledi.

CTP Milletvekili Sonay Adem de söz alarak hükümeti ağır bir dille eleştirdi ve Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun görev ve sorumluluklarını irdeledi. Adem, kurulun görevinin dışına çıktığını ve düzmece rapor hazırladığını savundu. Adem, komiteye 2 ay daha süre verilmesine onay vereceklerini söyledi.

Başbakan İrsen Küçük de konuşmasında, çıkan raporlarda gerçeklerin ortaya konulması gerektiğini vurguladı. Küçük, “Kabul ettiğimize göre iktidar olarak saklayacak bir şeyimiz yoktur. Gerçeklerin ortaya konulması gerekir. Olay suçlu varsa aramak değil aynı hataların tekrarlanmamasıdır.

Öneri daha sonra oy çokluğuyla kabul edildi.

Genel Kurul daha sonra sel felaketi ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde meydana gelen ölümlerin araştırılmasıyla ilgili araştırma komitesinin görev süresinin 2 ay daha uzatılması önerisini görüştü.

Öneriyle ilgili ilk sözü alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, komitelerden çalışmalarını tamamlamalarını beklemenin, ölü gözünden yaş gelmesini beklemek anlamına geleceğini savundu.

Çakıcı, ülkede yaşanan tüm olumsuzları normal gören bir Başbakan ile karşı karşıya bulunduklarını ileri sürdü.

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ise komitenin son dönemde kaç kez toplanıp, ne yaptığını sordu. Denktaş, “Bundan sonraki dönemde ne yapacak ki ek süre için oy vereyim. Abesle iştigal haline geldi” dedi.

Konuşmaların ardından oy çokluğuyla öneri kabul edildi.

KTHY

Genel kurul daha sonra KTHY ile ilgili araştırma komitesinin görev süresinin uzatılmasına ilişkin öneriyi görüştü. UBP Milletvekili Afet Özcafer, lehte konuşmasında, komite çalışmalarına çamur atarak, bir yere varmanın mümkün olmadığını söyledi.

CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu da konuşmasında, komitenin 9 kez toplandığını ve raporun, raportörlerin katılımıyla hazırlanmadığını savundu. Fellahoğlu, “Bu rapor Başbakanlık Denetleme Kurulu’nda hazırlandı. Ama nerede kim hazırlamışsa suç işledi. Biz CTP olarak bu raporu ve bu başkanı tanımıyoruz” dedi.

CTP Milletvekili Sonay Adem de konuşmasında, ortada sahte bir rapor olduğunu ve bu raporun Başbakanlık Denetleme Kurulu’nda hazırlandığını savundu.

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de yerinden yaptığı konuşmada,  raportörün hazır bulunmadığını ve komitenin kararı olmadan rapor hazırlanamayacağını söyledi ve Başkanlık Divanı’nı göreve çağırdı.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da söz alarak, meclisteki bütün partilerin yer alacağı yeni bir komite kurulması önerisine destek verdi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de komitenin raporunu beklediğini söyledi. Genel kurul daha sonra oy çokluğuyla komitenin görev süresini uzattı.

Genel kurula daha sonra Yedikonuk’ta petrol dolum tesisi kurulmasıyla ilgili araştırma komitesinin oluşturulması bilgisi sunuldu. Karara göre komite başkanlığına UBP Milletvekili Ahmet Eti, başkan yardımcılığına da CTP Milletvekili Salih İzbul getirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 547 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler