1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS GERİLDİ
MECLİS GERİLDİ

MECLİS GERİLDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın ivediliği görüşülürken yapılan konuşmalarda tartışmalar yaşandı. Tasarı, havaalanı ve limanlardan çıkan araçlardan halen belediyelerce alınan vergilerin ilgili b

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın ivediliği görüşülürken yapılan konuşmalarda tartışmalar yaşandı.

Tasarı, havaalanı ve limanlardan çıkan araçlardan halen belediyelerce alınan vergilerin ilgili bakanlıkça alınmasını içeriyor.

Aleyhte söz alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bu tasarının hükümetin bütçe açısından iflas ettiğinin resmi olduğunu söyledi.

Gündemde başka tasarılar da bulunduğunu ve fonlardan sağlanan gelirlerin devlet tarafından alınmasının öngörüldüğünü kaydeden Yorgancıoğlu, belediyelerin bu fonlardan sağladığı gelirlerinden mahrum kalınca ne yapacağını; fonlardan istihdam ettiklerinin ne olacağını sordu.

Yorgancıoğlu, UBP’li belediyelerin zora girmesinden sonra gözlerin CTP’li belediyelere çevrildiğini ve CTP’li belediyelerin elinden gelirleri alınarak “tümü de zorda, başka önlemler alalım” denildiğini kaydederek, birilerinin hakları alınarak başkalarına rant sağlanmaya çalışıldığını söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, mali zorluklar yaşayan UBP’li Lefke Belediyesi’ne su satsın diye baraj verilmek istenirken, CTP’li belediyelerin kaynaklarının kısılmaya çalışıldığını belirtti.

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, ivediliği istenen tasarıyla Mağusa, Girne ve Değirmenlik Belediyelerinin tarif edildiğini, tümünün de CTP’li ve mali sorunu olmadığını kaydetti.

Yorgancıoğlu’nun konuşması sırasında bazı bakanların ve UBP’li milletvekillerinin yerinden konuşması üzerine sesler yükseldi.

“GERİ ÇEKİN… GEÇİRİRSENİZ MEMLEKET SİZE DAR OLUR”

Özkan Yorgancıoğlu “Bu yasa tasarısını Meclis’ten geçirirseniz bu memleket size dar olur” dedi.

İş yapan, dürüst insanların enayi yerine konulmasına göz yumulamayacağını belirten Yorgancıooğlu, “iyi örneklerin yok edilmek istendiğini” kaydetti ve bunlara göz yumamayacaklarını söyledi.

“Ülkede yeni gerginlikler istemiyorsanız tasarıyı geri çekeceksiniz, fonları istediğiniz gibi kullanmak için yaptığınız tüm tasarıları geri çekeceksiniz” diyen Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin zaten yasalara uymadığını vurguladı.

Yorgancıoğlu, külliye inşaatının projesinin çalıntı olduğunu belirterek, elindeki bir belgeyi gösterdi.

“Ülkenin dingilini kopardınız. Nereye dokunsanız yasa dışılık var” diyen Yorgancıoğlu, hem yasaya, hem ivediliğine karşı olduklarını söyledi.

İvediliği istenen tasarıların hiçbirinin toplum yararına olmadığını ve hükümete halkı düşündükleri için bunları geçirmesine müsaade etmeyeceklerini kaydeden Yorgancıoğlu, halkın uçurumun kenarına getirildiğini belirtti.

ÇAKICI: “HER SABAH OLMADIK, AKIL ALMAZ OLAYLAR”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, her sabah kalktıklarında olmadık, akıl almaz olaylarla karşılaştıkları söyledi.

Çakıcı, demokrasinin tüm yönetim birimlerinin güçlendirilmesini gerektirirken, hükümetin demokrasinin birimleri olan belediyeleri zayıflatmaya çalıştığını belirtti.

Demokrasiye sığmayan, adalet duygusunu zayıflatan uygulamalar yapıldığını kaydeden Mehmet Çakıcı, her gün anti demokratik, faşist uygulamalarla karşılaştıklarını savundu.

Çakıcı, muhalefetin elbirliğiyle meclisten çekilmeye dahi hazır olduğunu belirterek, antidemokratik ve faşist uygulamalar karşı çıkmayı sürdüreceklerini söyledi.

UBP’nin bir kez daha düşünmesini ve yasalarla halkı germemesini isteyen TDP Genel Başkanı Çakıcı, Başbakan’ın toplumu germeme konusunda daha önce söz verdiğini belirtti.

ÇAVUŞOĞLU: “BELEDİYELERDE AYRIM YOK”

Eleştirileri yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, tasarının daha önce de tartışıldığını belirterek, CTP Başkanı’nın belediyeleri bu kadar ayrıştırmasını doğru bulmadığını; “sizin-bizim belediye” diye bir şey olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, hükümetin yürüttüğü faaliyetlerde ayrım yapmasının söz konusu olmadığını kaydederek, hiçbir farklı muameleleri olmadığını belirtti.

Belediyelerin şu anda oldukları partide kalacaklarına dair bir garanti olmadığına işaret eden Bakan Çavuşoğlu, hiçbir koşulda belediyeleri mağdur etmek gibi bir görüşleri olmadığını; bunun halkı mağdur etmek anlamına geldiğini ve hiçbir partinin bunu istemediğini kaydetti.

Çavuşoğlu, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın özelleştirmenin doğası gereği gündeme getirildiğini anlattı ve tasarının gelecek yasama döneminde görüşüleceğini belirtti.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, bazı belediyelere aktardıkları paranın, müteahhitlerin ihalelere katılmadığı sürede, su depolarının yenilenmesi için verildiğini açıkladı.

Daha sonra tezkere oyçokluğuyla kabul edildi.

Bu arada Meclis Genel Kurulu’nu çok sayıda sendikacı da izliyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1045 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler