1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Meclis Genel Kurulu’nda bugün milletvekilleri, çevre, ekonomik sıkıntılar ve Güzelyurt çift şerit yoluyla ilgili sorunları gündeme taşırken, gündemdeki çeşitli konular da tartışıldı.

A+A-

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda bugün milletvekilleri, çevre, ekonomik sıkıntılar ve Güzelyurt çift şerit yoluyla ilgili sorunları gündeme taşırken, gündemdeki çeşitli konular da tartışıldı.

Genel Kurul’da ilk olarak onaya ve bilgiye sunuşlar yapıldı. Bu bölümde bazı komitelerin görev süreleri uzatıldı.

Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde sel sırasında yaşanan ölümlerde ihmal olup olmadığına ilişkin oluşturulan komitenin görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere görüşülürken söz alan
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, komitenin 3 yıldır bu konuyu sonuçlandıramamasını eleştirerek “işlemeyecekse kapatılmasını” önerdi.

Hastanede ücret alınmasını da eleştirdiği konuşmasında Çakıcı, vatandaşın hastane sıralarında ezildiğini savundu.

Birleşik faizler yüzünden insanların hapis yattığını ve halen daha çağdaş düzenlemenin yapılmadığını; ağır borçlardan dolayı intihar vakalarının da arttığını ileri süren Çakıcı, Başbakan Küçük’ü tüm bu yaşananlar karşısında sadece kurultayla ilgilenmekle suçladı.

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de tezkereyle ilgili söz alarak, doğal afet, yangın veya benzer olağanüstü durumlarda koordinasyonun sağlanması ve olaya etkin müdahale için ortak acil müdahale hattı oluşturulması ayrıca öncesinde de hazırlıklı olmak gerektiğini kaydetti.

Çok yönlü helikopter alımının en kısa sürede gerçekleşmesi gerektiğini belirten Soyer, intihar olayları üzerinden politika yapılmasını da eleştirdi.

Siyaset sahnesinin “horoz güreşine” döndüğünü belirten Soyer, Anayasa’nın iflas ettiğini ileri sürerek değişmesi gerektiğini söyledi. Soyer konuşmasında bazı okulların açılamamasını da eleştirdi.

Daha sonra yapılan oylamada tezkere oyçokluğuyla onaylandı.

Bu bölümde ayrıca, Yedikonuk’ta yapılacak depolama tesisi arazisi; Gazimağusa Serbest Limana dökülen kum ve Haspolat’taki arazinin KİSAV’a verilmesini araştırmak üzere oluşturulan komitelerin sürelerinin uzatılmasına ilişkin tezkereler de onaylandı.

Daha sonra usul üzerine söz alan CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, UBP kurultayına değinerek hiçbir partinin buna karışamayacağını ancak Cumhurbaşkanının da tarafsız konumunu koruması gerektiğini belirterek Eroğlu’nu UBP kurultayına doğrudan müdahil olmakla suçladı.

Son olarak Afrika gazetesinde çıkan yazıyla ilgili sürece değinen Adem, geçen hafta yapılan öğretmen sınavı sorularının da sınav müdürünün evinde bulunduğu söylentilerine işaret ederek sınavla ilgili kuşkular olduğunu anlattı. Geçmişte de benzer sahtekarlık olayları yaşandığını ve bugün yaşananlarla bağlantıları olabileceğini belirten Adem, bu olayın ciddi bir soruşturmaya tabii tutulması gerektiğini vurguladı. Adem, Polis Genel Müdürü’nü de olayı kısa sürede ortaya çıkardığı için kutladı.

CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar da söz alarak, üniversitelerde KKTC’ye verilen kontenjanlara değindi ve kontenjanların öğrencilere dağıtılış şeklini eleştirdi.

Genel Kurul’da daha sonra gündem dışı konuşmalara geçildi.

ANGOLEMLİ

İlk gündem dışı konuşmayı TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, “Çevre” konusunda yaptı.

Konuşmasında öncelikle dün yaşanan tutuklama olaylarına değinen Angolemli, eski müsteşarların ve Kamu Hizmeti Komisyonu sınav müdürünün “sahtekarlık” olaylarına karışmasını eleştirdi.

Ülkede turizmin çok önemli olduğunu belirten Angolemli turizmin önemine rağmen çevrenin temiz olmadığını; kirlilik oranın yüksek olduğunu ifade ederek Gazimağusa’daki pis kokuların olumsuz etkilerine dikkat çekti. Bunda sadece belediyenin değil Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın da sorumluluğu bulunduğunu belirten Angolemli, yetkilileri göreve çağırdı.

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin atık sularının nereye gittiğini de soran Angolemli, belediyeyle bakanlığın işbirliği içinde bölgedeki soruna çözüm getirmesini istedi.

UBP’de kurultaya yönelik parti içindeki çekişmelere de değinerek karşılıklı suçlamaları eleştiren Angolemli, “Kendi kendine yapan düşünün kendinden olmayana neler yapar” dedi.

Angolemli, bazı köylerde ağılların yerleşim yerlerine yakın olmasını da eleştirdi ve planlı yapılaşmanın gerekliliği üzerinde durdu.

ÜSTEL

Eleştirileri yanıtlayan Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, turizmde otellerdeki doluluk oranlarının yüksek olduğunu ancak her şey dahil sisteminden dolayı bunun esnafa, restoranlara hiç yarar sağlamadığı düşüncesine katılmadığını ifade ederek tüm restoranlara gidilmesinin mümkün olmadığını, ancak ihtiyaçların belli oranlarda bölgedeki esnaftan karşılandığını kaydetti.

Turist sayısındaki artışın sevindirici olduğunu belirterek turizmin 12 aya çıkarılması hedefine 2013’te ulaşılmış olacağına işaret eden Üstel, turizmde yatak sayısının ve hizmet kalitesinin artırılması için de çalışmalar yapıldığını anlattı.

Gazimağusa’da rahatsızlık yaratan kokunun Güney’den ve kanalizasyondan kaynaklandığını ve bu konuda ilgililerle temas halinde olduklarını anlatan Bakan Üstel, pompa istasyonlarındaki teknik arızanın giderilmesi için de çalışmaların sürdüğünü; yakın zamanda giderileceği ümidini taşıdığını ifade etti.

Üstel, Gazimağusa Hastanesi’ndeki atık suların ise kendi arıtma tesisi ve kendi kuyularına gittiğini belirtti.

Otellerde her şey dahil olayını pek tasvip etmediklerini ve önüne geçmek için girişimleri olduğunu da açıklayan Üstel, ancak otelciyle seyahat acenteleri arasında anlaşmalar olduğunu belirtti. Üstel, bundan sonra yapılacak otellerin butik otel olarak yapılması yönünde teşvik edilmesini planladıklarını kaydetti.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları “Ülkedeki ekonomik sıkıntılar” konusunda yaptığı gündem dışı konuşmasında, ülkede yaşanan sıkıntılarla ilgili hükümete eleştiriler yöneltti.

Kendilerinin uzun süredir Gazimağusa’ya butik otel yapılması için önerilerde bulunduğunu belirten Emiroğlulları, bakanın konuşmalarından turizmde statükonun devam ettiğini anladığını söyledi.

UBP’nin kurultayını yapıp devlet yönetiminden bir an önce gitmesi gerektiğini ileri süren Emiroğlulları, ülkede son dönemde yaşanan ve basına da yansıyan olayları eleştirdi.

Ülkede ekonominin dibe vurduğunu iddia eden Emiroğluları, mazbata davalarını eleştirdi.

Meclis’ten bir takım yasalar geçtiğini belirten Emiroğluları, ekonomiyi güçlendirmek için ne yapıldığını sordu.

Borçlardan dolayı hapis cezasının kaldırılması gerektiğini belirten Emiroğlulları, bunu yaparken de hacizden satışın hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Birleşik faizin aşağı çekilmesi yada borç faizlerinin aşağı çekilmesi ile ilgili bir şeyler yapılmadığını belirten Emiroğluları, ekonomik olarak kalkınma isteniyorsa ihtiyaçların saptanması gerektiğini kaydetti.

Emiroğluları hükümetin erken seçimin önünü açması gerektiği görüşünü yineledi.

EKENOĞLU

CTP-BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu da, “Güzelyurt çift şerit yolu” ile ilgili gündem dışı konuşmasında, ülkede yaşananlar karşısında insanların ruh sağlığının bozulmaya başladığını belirterek trafikteki sorunlara dikkat çekti.

Güzelyurt-Lefkoşa anayolunda birkaç yerde çöküntüler olduğunu ve bunların tehlike yarattığını belirten Ekenoğlu, tedbir almak için kaza olmasının mı beklendiğini sordu.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nda yaşananlara da değinen Ekenoğlu, sınavların objektif ve şeffaf yapılmadığını savunarak gençlerin bu yarışlarda, başarılarına göre değerlendirilmesi gerektiği görüşünü ifade etti.

UBP’deki kurultay sürecine de değinen Ekenoğlu, yaşananlarla ilgili Cumhurbaşkanı’nı da eleştirdi.

Ekenoğlu, koltuk sevdasıyla yapılanların taraftarları ilk anda memnun ederken insanları; halkı mutsuz ettiğini ifade ederek “Başbakan’ın da Cumhurbaşkanı’nın da istifa etmesini bekliyorum” dedi.

Gündem dışı konuşmaların tamamlanmasının ardından muhalefet milletvekillerinin yazılı sorularına verilen yanıtlar okundu; sözlü sorular ise ertelendi ve Meclis bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Meclis Genel Kurulu’nun 1 Ekim Pazartesi yapılacak gelecek birleşiminde yeni yasama yılının açılışı da gerçekleştirilecek.

 

 

Bu haber toplam 541 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler