1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS 'DENETİM' YAPTI
MECLİS DENETİM YAPTI

MECLİS 'DENETİM' YAPTI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün denetleme görevi için toplandı. Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığındaki toplantı saat 10.50’de başladı.

A+A-

 

 


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün denetleme görevi için toplandı. Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığındaki toplantı saat 10.50’de başladı.

ÖZCAFER KOMİTE BAŞKANI
Toplantıda ilk olarak Ekonomi Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanlığı’na, oyçokluğuyla, UBP Gazimağusa Milletvekili Afet Özcafer’in seçildiğine dair tezkere, Genel Kurulun bilgisine getirildi.
Bu komitenin başkanlığını daha önce, şu anda Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı olan UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan yapıyordu.

ANGOLEMLİ: “POLİS SİVİLLEŞMELİ… KENDİ KENDİMİZİ YÖNETTİĞİMİZİ DÜNYAYA GÖSTERMELİYİZ”
Cumhuriyet Meclisi’nde, milletvekillerinin gündem dışı konuşmalarıyla ülke gündemindeki çeşitli konular tartışıldı.
TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, “polisin sivilleşmesi ve Kıbrıs Türk halkının adanın kuzeyinde kendi kendini yönettiğini dünyaya göstermesi” gerektiğini söyledi.
Meclis’te “hükümetin icraatları” konusunda ilk gündem dışı konuşmayı yapan Angolemli, insanların devletin yaptığı sınavlara güvenmediğini, bunu da açıkça söylediğini belirterek, “eskiden konuşmaktan korkan halkın artık kaybedecek bir şeyi kalmadığı için medyada rahatça konuştuğunu” kaydetti.

KALYONCU: “BATIK BELEDİYE ÖDÜLLENDİRİLİYOR… 2 BAŞBAKAN ‘BELEDİYELERİ BATIRIN’ ÇAĞRISI YAPIYOR”
“Hükümetin icraatları” konulu ikinci gündem dışı konuşmayı yapan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, belediyeler reformuyla tüm köylerin belediyelere bağlandığını; bir de intibak yasası çıkarıldığını ve bu yüzden bugün 14 belediyenin iflas çanlarının çaldığını söyledi.
“LTB’de bir hayli müdür ve memur varken, iş yapacak personel olmadığını; hiyerarşi sorunu olduğunu; iş yapmanın mümkün olmadığını ancak bu haldeki bir belediyeye 50 milyon TL’lik kredi verilebildiğini” kaydeden Kalyoncu, bu uygulamayla Türkiye ve KKTC Başbakanlarının “belediyeleri batırın çağrısı yaptığını” savundu.
“Çünkü ödül batık belediyeye veriliyor” diyen Ömer Kalyoncu, Lefkoşa ilçesindeki diğer 5 belediyenin mali sorunu olmadığını belirtti.
Kalyoncu, “vatandaşın evinde çirkef gibi su akarken LTB’nin, YDÜ’nün içinden geçen bir boruyu bile değiştirebilecek gücü olmadığını” söyledi.
“Cemal Bulutoğluları ve UBP’nin suçlarına ortak olmak istemedikleri için” LTB’deki meclis üyelerinin toplantılara katılmadığını” kaydeden Ömer Kalyoncu, Vadili’deki CTP örgüt binası önünden bayrak direklerinin belediye tarafından söküldüğünü savundu.
Türkiye’de ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanırken Galip Öztürk adlı kişinin yurttaş yapıldığını belirten Kalyoncu, “Siz bu memleketi yönetecek kabiliyete sahip değilsiniz. Bu koltuklara oturarak burayı da kirletiyorsunuz” diye konuştu.
İhalelerle ilgili de eleştiriler yapan Kalyoncu, ülkenin durumunun vahim olduğunu savundu.

 

 “UBP LTB İLE İLGİLİ NE YAPTIĞINI BİLMİYOR”
CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, “Lefkoşalıyı cezalandırma” ifadesinin provokatif sözcükler olduğunu belirterek, UBP’nin LTB’yle ilgili ne yaptığının farkında olmadığını savundu.
“CTP’nin LTB’yle ilgili en ufak bir suçu olmadığını” söyleyen Kalyoncu, sendikacıların da CTP yeterince destek vermiyor diye eleştiri yapmamasını istedi ve LTB’deki sorunların sorumlusunun “UBP, Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Eroğlu, LTB Başkanı Bulutoğluları ve Elçilik” olduğunu iddia etti.
Borçlanmalarla ilgili CTP’nin uzun süredir uyarı yaparken 10 milyon Sterlin borçlanmanın altında Maliye Bakanı Tatar’ın imzası bulunduğunu; yasa geçtikten sonra da borçlanma yetkisi verildiğini kaydeden Ömer Kalyoncu, “Burada hangi hakla, hangi yüzle konuşuyorsunuz? Size zerre kadar güven yoktur” diye konuştu.

 

HASPOLAT’TAKİ VAKIF ARAZİ TARTIŞILDI…
Nami: “Komitenin raporundaki ifadelerin, göreviyle alakası yok”
CTP Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami, “Bakanlar Kurulu Kararıyla Vakıflar İdaresi’ne Haspolat Bölgesindeki Arazinin KISAV’a Verilmesine Dair Yasal Aykırılık, Usulsüzlük, Eşitsizlik Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi”nin raporunda yer alan ifadelerin, komiteye verilen görevlerle alakası olmadığını ifade etti.
Özdil Nami, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı gündem dışı konuşmada, söz konusu komitenin çalışmalarını değerlendirdi. Arazinin verilmesinin yasalara uygun olup olmadığı konusunda raporunda hiçbir ifadeye yer vermeyen komitenin göreviyle ilgisi olmayan konularda saptamalar yaptığını kaydeden Özdil Nami, komitenin oybirliğiyle değil, kendilerinin son toplantıya katılmamasının ardından dayatmayla karar aldığını savundu.
Özdil Nami, komitenin, araştırma göreviyle kurulduğunu ancak bu yetkinin kendilerine verilmediğini belirterek, rapor konusunda özellikle araştırma komitelerinin muhalefet partilerinin katkıları göz önünde bulundurularak mutabakat içinde hareket etmesinin etik gereği olduğunu söylediklerinde komite başkanınca dikkate alınmadıklarını belirtti.

 

“Ben bildiğimi okurum diyecekseniz o zaman niye oybirliği ile komiteleri kuruyoruz?”
Nami, görev süresi oybirliğiyle 2 ay uzatılan komitenin, bu süreyi kullanmadığını; komite başkanının tek toplantı yapıp raporu oyladığını, kendi şerhlerinin de raporun altına eklendiğini kaydetti.
Meclisin araştırma komitesi oluşturacak kadar ciddiye aldığı bir konuda böyle bir çalışma yapılmasının hakaret olduğunu söyleyen Nami, “Eğer hükümet meclis komitelerine saygı duymayacaksa, verilecek kararla ilgili hiçbir endişesi, saygısı olmayacaksa ve ben bildiğimi okurum diyecekse o zaman komiteleri oybirliğiyle niye kuruyoruz?” diye sordu.
Özdil Nami, komite raporunda alıntılar yaparak eleştirilerde bulundu. Nami, raporda yer alan bazı ifadelerin komitenin görevi olmadığını söyledi.
Nami, “İlahiyat koleji açılabilir mi” araştırması yapmak diye bir görevi olmayan komitenin, raporunda bu konuya da yer verildiğini kaydederek, komitenin görevinin arazinin verilmesinin yasal olup olmadığını araştırmak olduğuna işaret etti. Nami, ancak bu konuda raporda tek bir ifade yer almadığını kaydetti.
Nami, komite raporuna koydukları şerhi de okudu.

“KISAV DAHA YENİ KURULDU, KİM OLDUKLARI BİLİNMİYOR”

CTP Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami, Töre’nin hararetle KISAV’ı övdüğünü ancak kim olduklarının bilinmediğini; daha yeni kurulduğunu belirtti.
Başsavcılık’tan telefonla onay alınarak Meclis’in itibarının ayaklar altına alındığını; arazinin kira sözleşmesinde yasalara uyulmadığını; komitenin görevini yapmadığını; savcılığı ilahiyat koleji açılabilir mi diye değil “arazi kirası” konusundaki görüşü için komiteye çağırmak gerektiğini söyledi.
Vakıf arazilerinin gayrı ciddi yaklaşımla kullanıldığını kaydeden Özdil Nami, kimsenin halkın manevi duygularıyla oynamamasını ve siyasetin bu şekilde kirletilmemesini istedi.

 

 


 

Soyer’den,“Ercan İhalesi”nde yasaya uyulup uyulmadığıyla ilgili soru önergesi…

 

SOYER: “UBP KURULTAYI, SİYASET AHLAKININ ÇİVİSİNİ ÇÖKTÜ”


CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Ercan Havalimanı’nın işletme hakkının devrinde Özelleştirme Yasası’na uyulup uyulmadığını sordu. Soyer, Meclis’e de bu konularda yazılı soru önergesi sundu.
CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, “Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesi ve ekonomik gelişmeler” konulu gündem dışı konuşmasının başında toplumda “Atatürk ve bayrak yerine şimdi de dinin istismar edilerek, kanunsuzlukların ve siyasal oportünizmin örtülmeye çalışıldığını” söyledi.
Soyer, Ahmet Kaşif’in düzenlediği basın toplantısında “Eroğlu, UBP’nin lideridir” dediğini belirterek, eğer öyleyse, Eroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda bir dakika bile oturmaması gerektiğini belirtti.
Soyer, UBP kurultayının siyasetin ahlakının çivisini söktüğünü ifade ederek, ülkenin kaosa sokulduğu ve halkın yaşam standardının gerilediğini söyleyen Kaşif’in, CTP’nin 2009’dan beri söylediklerini dillendirdiğini; artık yerinin UBP olmaması gerektiğini belirtti.
Özelleştirme Yasası uyarınca, özelleştirilecek yerlerle ilgili ön hazırlık için komite kurulacağı ve rapor hazırlanacağı yönündeki kurala Ercan ihalesinde uyulup uyulmadığını soran Ferdi Sabit Soyer, bu konularda bilgi istedi.

 

Soyer’den yazılı soru…
Ferdi Sabit Soyer, Özelleştirme Yasası’nda yer alan özelleştirme ihaleleriyle ilgili düzenlemelerin yerine getirilip getirilmediğini sordu. Yasanın amir kurallarının uygulanmadığını söyleyen Soyer, konuşmasında dile getirdiği konularda yazılı soru da sundu.
Kıbrıs Türk Petrolleri’ndeki özelleştirmeye rağmen bütçe açığının 11 milyon TL’ye ulaştığını belirten Soyer, Ercan’dan elde edilecek gelirin de cari bütçe içinde tüketilip gideceğini, bunun adının da “özelleştirme” olacağını savundu.
Ferdi Sabit Soyer, Ercan’la ilgili nihai anlaşmanın Meclis’e ve soru sahibi olarak kendisine iletilmesini istedi.
Vatandaş yapılan bir kişinin taammüden adam öldürmekten aranan ve sonra da müebbet hapse mahkum olan biri çıktığını kaydederek, güvenlik soruşturması olmadan kimsenin vatandaş yapılmaması gerektiğini vurgulayan Soyer, “böyle kararlar alan, KKTC vatandaşlığını değersiz hale düşüren” Bakanlar Kurulu’nu protesto ettiğini söyledi.

Saner: “Ercan ihalesinde yasa harfiyen uygulandı”
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Soyer’in Ercan ihalesiyle ilgili eleştirilerini yanıtladı. Ercan ihalesinde Özelleştirme Yasası’nın hükümlerinin harfiyen uygulandığını söyledi.
Ön rapor komisyonu kurulduğunu anlatan ve kimlerden oluşturulduğu hakkında bilgiler veren Bakan Saner, ülkede ilk kez açık artırma usulüyle bir ihale yapıldığını söyledi ve tüm bilgilerin Ferdi Sabit Soyer’e verileceğini kaydetti.

 
HASİPOĞLU: “TAŞKINKÖY’E GELEN SU KİRLİYDİ… BORULAR DEĞİŞTİ”


Eleştirileri yanıtlayan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da, part time-full time konusuna değinerek, bundan sonra alınacak doktorların ful1l time alınmasını öngördüklerini, ancak Anayasa Mahkemesi’nin bunu reddettiğini belirtti. Hasipoğlu, “Bu ancak hizmet alımı şeklinde olabilir” dedi.
Suların temiz olduğu konusunda ise tahlil yaptıkları gün gerçekten suların temiz olduğunu ifade eden Hasipoğlu, ancak daha sonra YDÜ ishale hattından Taşkınköy’e gelen suda kirlenme olduğundan, boruların değiştiğini ve Güzelyurt’tan gelen suyun bu bölgelere direkt hatlardan verileceğini vurguladı Hasipoğlu Yeşilköy’de ana şebekede bir sorun olmadığını da ifade ederek, okulun deposunda bir sorun olduğunu kaydetti.

“YDÜ İLE DOĞRU DÜRÜST İLİŞKİ”
“YDÜ ile doğru dürüst bir işbirliği içine girmek istiyoruz, devleti zarara sokmak istemiyoruz” diyen Hasipoğlu, hastaların yurt dışına gitmemesi, YDÜ’ye gitmesi için teşvik edip, her türlü desteği vereceğini kaydetti.


ATASAYAN: “SAVCILIK GÖRÜŞ VERDİ AMA KHK ADIM ATMIYOR”
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun öğretmen sınavının, şaibe nedeniyle polis soruşturmasına tabi tutulduğunu, ne zaman sonuçlanacağının bilinmediğini, o yüzden geçici öğretmenlik sınavı yapıldığını anlattı.
Atasayan, Savcılık’ın, KHK’nın önünde atamaların yapılması için yasal engel olmadığı yönünde görüş verdiğini ancak komisyonun herhangi bir adım atmadığını belirterek, bakanlığın yaptığı geçici öğretmen sınavı sonuçlarına göre hareket edip geçici öğretmen atayacağını ifade etti.
Ambargolar nedeniyle KKTC’nin uluslararası sportif etkinliklere katılamadığını kaydeden Atasayan, Futbol Federasyonu’nun girişimini bakanlık olarak yakından takip ettiklerini ve sonuna dek destek vereceklerini vurguladı.

EMİROĞLULARI: “REFORM ŞART”
TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, kamudaki kirliliğin giderilmesi için bir reform gerektiğini söyledi.
Güncel konularla ilgili söz alan Emiroğuları, hükümetin KHK yasasının değişmesi için bir yasa tasarısı hazırlayıp sunduğunu, kendilerine de bugün ulaştığını kaydetti.
Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yapısının değişmesinin, şeffaflaşmasının şart olduğunu kaydeden Mustafa Emiroğluları, TDP’nin geçmişte hazırladığı KHK’nın yapısıyla ilgili önerisini anlattı.
Emiroğluları, hükümetten gelen yasa değişikliğine karşı kendi önerilerini sunacaklarını ama bugünkü halini uygun bulmadıklarını, bu haliyle kalırsa destek vermeyeceklerini söyledi.
Kamu Hizmeti Komisyonu Değişiklik Yasa Tasarısı’na göre, 5 komisyon üyesinin hükümet tarafından belirlenecek olmasının kabul edilemeyeceğini dile getiren Emiroğluları, Meclis’te milletvekilleri ağırlıklarına göre muhalefetin de söz hakkına sahip olmasını istedi.
Mustafa Emiroğluları, Demirhan’da yapılacak karakol için üçüncü defadır yer gösterildiğini ama gösterilen yerlerden birinin Rum mezarlığı, ikinci yerin özel şahıs arazisi çıktığını kaydederek, “Kamu bitmiştir” dedi.
Yağmur beklentisiyle okulların bugün tatil edilmesi kararını yorumlarken “Sendikaların tepkisine okulları tatil ederek önlem aldığı” gerekçesiyle hükümetin eleştiren Emiroğluları, bugün de havanın güneşli geçtiğine işaret etti.
TDP Gazimağusa Milletvekili Emiroğluları, ülkede fiziki plan çıkarılması gerektiğini vurguladı.
Ekonomik paketin muhalefetle birlikte hazırlanması gerektiğini kaydeden Emiroğluları, paketin en azından bütçe görüşmelerinde olsun tartışılmasını istedi.

“50 MİLYON TL İÇİN ELÇİLİK KONTROLÜ”
“50 milyon TL için LTB’nin de elçiliğin kontrolüne alındığını” savunan Mustafa Emiroğluları, para alındıktan sonra birçok geçici çalışanın işine son verileceğini iddia etti; “LTB’yi zorda bırakan ve görevden uzaklaştırılması gereken bir belediye başkanı varken belki de Başbakan’ın deyimiyle TC yardımlarıyla dönüşü muhteşem olacak” dedi.
Emiroğluları, 50 milyon TL almak yerine belediye başkanının görevden uzaklaştırılması gerektiğini savundu.

 


 

Bu haber toplam 541 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler