1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECLİS AÇILIYOR
MECLİS AÇILIYOR

MECLİS AÇILIYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2 Temmuz’da başladığı yaz tatilinin sonuna yaklaştı. Genel kurul, kısaltılmış yaz tatilinin ardından 24 Eylül Pazartesi günü toplanacak. İlk toplantının gündeminde Hayvan Sağlığı Yasa Tasarısı ile 9 Sayıştay raporu y

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2 Temmuz’da başladığı yaz tatilinin sonuna yaklaştı. Genel kurul, kısaltılmış yaz tatilinin ardından 24 Eylül Pazartesi günü toplanacak. İlk toplantının gündeminde Hayvan Sağlığı Yasa Tasarısı ile 9 Sayıştay raporu yer alıyor.

Meclis’in kapalı olduğu yaz döneminde rutin bina bakım ve onarım çalışmaları yapılırken, yeni dönemde Genel Kurul çalışmalarının Meclis serveri aracılığıyla BRT 2 televizyonundan yayımlanması ve web sitesinden de canlı yayın verilmesi yönünde adımlar atıldı.

Meclis yetkililerinden alınan bilgiye göre, 1 Ekim 2011’den bugüne Meclis’e 80 yasa tasarısı veya önerisi sunuldu; bunlardan 2’si yasa önerisi olmak üzere 52’si yasallaştı. Şu anda komitelerin gündeminde 76 tasarı bulunuyor.

Yine bu sürede 4’ü olağanüstü olmak üzere toplam 79 birleşim yapan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 1 Ekim Pazartesi günü de 5. yasama yılına başlayacak.

Yaz tatili boyunca komitelerin çalışması kararı istenilen oranda hayata geçmezken, Sayıştay raporlarını görüşen komite ile AB uyum yasalarını görüşen komite toplantı yaptı. AB uyum yasalarıyla ilgili komite Hayvan Sağlığı Yasa Tasarısı’nı onaylayıp Meclis Genel Kurulu gündemine sevk ederken, Sayıştay raporlarını görüşen komite de 21 Sayıştay raporunu görüşüp ilgili konuları birleştirerek 9 rapor hazırladı ve genel kurula sundu. Bu komitenin gündeminde halen 56 Sayıştay raporu daha bulunuyor. Sayıştay komitesi, 4. yasama yılı boyunca 35 rapor görüştü.

Haspolat’taki Vakıflar’a ait bir arazinin KISAV’a verilmesiyle ilgili araştırma komitesi de son toplantısını tatilde yaparak raporunu hazırlamış ve sonucu dün açıklamıştı.

Meclis tatili sürerken milletvekilleri 5 soru önergesi sundu.

Tatil döneminde Meclis binasında rutin bakım ve onarım çalışmaları da yapıldı. Genel Kurul salonu yanında grup ve komite odaları, fiziki koşullarının iyileştirilmesi için bakımdan geçirildi. 2 de yeni personel odası inşa edildi. Bordo rengin hakim olduğu Meclis Genel Kurulu salonu boyanırken, halılar da yenilendi.

Meclis Genel Kurulu toplantıları şimdiye dek BRT’nin serveri üzerinden yayımlanırken, bundan böyle Meclis’in kendi serverinden yayın yapılacak. Böylece yayınların kontrolü Meclis’te olacak. Yayınlar ayrıca Meclis’in web sitesi üzerinden de ulaştırılacak.

Sık sık Türkiye’den ve diğer ülkelerden gelen konukları ağırlayan Meclis personeline yönelik, 2 aylık hizmet içi eğitim de düzenlendi. “Kıbrıs’ın siyasal ve sosyal yapısı” konulu eğitimde, personelin bilgi tazelemesi ve genel kültürünü artırması amaçlandı.

50 üyeli Cumhuriyet Meclisi’nde halen iktidardaki UBP’nin 27; ana muhalefet CTP-BG’nin 15, TDP’nin 3, DP’nin 2, ÖRP’nin 2 ve DGP’nin 1 milletvekili bulunuyor.

Meclis Genel Kurulu, 4. yasama yılında çok uzun ve tartışmalı toplantılara sahne olmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 499 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler