1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MECİSTE NİSAP KRİZİ
MECİSTE NİSAP KRİZİ

MECİSTE NİSAP KRİZİ

Meclis Genel Kurulu bugün yine nisap sorunu yüzünden toplanamadı. Ana muhalefet partisi CTP, mecliste basın toplantısı düzenledi.

A+A-

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP hükümetinin uzun süredir Meclis’i toplamakta isteksiz davrandığına işaret ederek buna tepki gösterdi.

Yorgancıoğlu, “Tüm bu görüntüler UBP’nin yalnız Meclis’i değil, hükümeti de yürütemediğinin göstergesi” diyerek, Meclis’in çalıştırılmayarak Cumhurbaşkanı’nın olağanüstü hal çağrısına zemin hazırlanmasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

CTP BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Meclis’in bugünkü birleşiminin nisap sorunu nedeniyle ertelenmesinin ardından, partisinden bazı milletvekilleriyle birlikte Meclis Mavi Salon’da basın toplantısı düzenledi.

UBP içinde iç çelişki ve kavga yaşandığını, bunun o partinin sorunu olduğunu, ancak kendilerinin sorununun Meclis’in gününde toplanması ve çalışmalarını sürdürmesi olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, “Demokrasinin yaşayabilmesi adına Meclis’in toplanması gerekliliği bizim için önemli bir olaydır” dedi.

Yorgancıoğlu, Meclis Başkanı’nın geçen toplantıdaki sözlerine atıfta bulunarak, “Bu meclis böyle gitmez” dedi.

“UBP’NİN YALNIZ MECLİSİ DEĞİL HÜKÜMETİ DE YÜRÜTEMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ”

UBP hükümetinin uzun bir süredir Meclis’i toplamakta isteksiz davrandığına işaret eden Yorgancıoğlu, bugün Meclis’teki UBP milletvekili sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini, bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade etti. Yorgancıoğlu, “Tüm bu görüntüler UBP’nin yalnız Meclis’i çalıştırma yetisinden yoksun olduğunu göstermiyor. Bu, hükümeti yürütemediğinin de göstergesi” şeklinde konuştu.

Bunun ülkenin her yerinde görülebileceğini de ifade eden Yorgancıoğlu, UBP’nin artık ülkeyi yönetme hakkı da iradesi de olmadığını ileri sürdü.

LTB’de yaşananlara da değinen Özkan Yorgancıoğlu, belediyenin kaynaklarının yok edildiğini; 10 milyon Sterlin borçlanıldığıyla ilgili haberlere ise ne Belediye Başkanı ne başbakan ne de Cumhurbaşkanı’nın izahat yapmadığını; herkesin toplu birbirine attığını söyledi.

Grev yasaklama kararını da eleştiren Yorgancıoğlu, “Anayasa’ye göre angarya çalıştırmak yasak olmasına rağmen çalışanlara, hem size maaşlarınızı ödemeyeceğiz, hem de gidip çalışacaksınız anlamına gelen bir karar alındı” diyerek böyle bir anlayışın ülkeyi yönetme hakkına sahip olamayacağını söyledi.

“OLAĞANÜSTÜ HALE ZEMİN HAZIRLANMASI KABUL EDİLEMEZ”

Yorgancıoğlu, Meclis’in çalışmasının gerekliliği üzerinde durduğu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Meclisin çalıştırılmayarak dün Sayın Cumhurbaşkanı’nın olağanüstü hal çağrısına zemin hazırlanmasını kabul etmemiz mümkün değil. Kendi aralarında hesapları varsa, birbirlerine karşı yürütsünler ama Meclisi, ülke yönetimini buna alet etmesinler.”

Yorgancıoğlu, “Gerek Cumhurbaşkanı, gerek başbakan, gerekse Belediye Başkanı’nın topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini; 10 milyon Sterlin’in nereye harcandığı konusu açıklığa çıkmadan ülkeyi yönetmeye hakları olmadığını” söyledi.

“ALTERNATİF SEÇİM Mİ OLAĞANÜSTÜ HAL Mİ?”

Bu nedenle erken seçim çağrısı yaptıklarını anlatan Yorgancıoğlu, “bu durumun alternatifi seçim mi yoksa olağanüstü hal mi” diye sordu.

“Ülkede demokrasi varsa ve bir hükümet, parlamentoyu toplayamıyorsa; ülkeyi yönetemiyorsa; kaosa sürüklüyorsa bunun bir tek alternatifi vardır. O da erken seçimdir” diyen Yorgancıoğlu, hükümetin bir an önce bunun kararını alması gerektiği görüşünü yineledi.

“Kıbrıs Türk halkının hiç bu kadar yönetimsiz bırakılmadığı; ülkede hiç bu kadar kaos olmadığı” belirten Yorgancıoğlu, hükümetin günü kurtarmaya çalıştığını ifade ederek “demokrasi dışında herhangi bir yola CTP’nin onayı yoktur. Buna karşı kavgası büyük olacaktır” dedi.

Yorgancıoğlu bir basın mensubunun, Meclisin toplanamamasının ve hükümetin tutumunun devamı halinde ne yapmayı düşündükleri yönündeki bir soruya karşılık, parti olarak bunu değerlendireceklerini; Meclis Grubu’nun bugün toplantı yaparak değerlendirmeye başladığını anlatan Yorgancıoğlu, partisinin demokratik kurumların işlemesi adına elinden geleni yapacağını; işlemediği noktada da gereğini yapacağını söyledi. Bunun somut olarak ne olacağını ileriki günlerde değerlendireceklerini de sözlerine ekledi.


 

MECLİSTE NİSAP KRİZİ 

Meclis Genel Kurulu, nisap yetersizliğinden dolayı toplanamadı. Toplantı aynı gündemle 48 sat sonraya ertelendi.

Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 10.50’de yapılan ilk toplanma girişiminde salona hükümetten toplam 5 milletvekili ile bazı muhalefet milletvekilleri girdiği için nisap olmayınca toplantıya yarım saat ara verildi.

Saat 11.30’da ikinci denemede de nisap olmayınca Bozer, “Toplantıyı aynı gündemle, üzülerek 48 saat sonraya erteliyorum” dedi.

Genel Kurul bu durumda gelecek birleşimini 19 Mayıs Cumartesi günü yapacak.

 

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler