1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘MECBURİ ASKERLİK KALDIRILMALI’
‘MECBURİ ASKERLİK KALDIRILMALI’

‘MECBURİ ASKERLİK KALDIRILMALI’

Emekli Albay Halil SADRAZAM: ‘MECBURİ ASKERLİK KALDIRILMALI’ Vicdani ret ve mecburi askerlik konusunda tartışmamız devam ediyor... Vicdani ret ve mecburi askerlik konusunda emekli Albay Halil Sadrazam ne düşünüyor?.. Albay Sadrazam gay

A+A-

 

 

 

Emekli Albay Halil SADRAZAM:

‘MECBURİ ASKERLİK KALDIRILMALI’

 

<<Komutanlık yıllarımda böyle vakalarla çok karşılaştım. Eğer siz asker olmak istemeyen 18-19 yaşındaki bir gencin eline silah verirseniz askeri açıdan da bir tehlike yaratmış olursunuz. Bizde durum işte böyle… İntihar edenler… Arkadaşına ateş edenler… Hep oldu… >>

 

Vicdani ret ve mecburi askerlik konusunda tartışmamız devam ediyor...

Vicdani ret ve mecburi askerlik konusunda emekli Albay Halil Sadrazam ne düşünüyor?..

Albay Sadrazam gayet açık ve net bir tavırla askerliği reddetme hakkının Kıbrıslı Türk gençlere tanınması gerektiğine vurgu yapıyor!

Sadrazam “bu demokrasinin de gereğidir” diyor.

İşte Sadrazam’la yaptığım söyleşi ve çok konuşulacak sözler:

 

·        Halil bey iyi günler. Türkiye’de gündeme gelen mecburi askerliğin kaldırılması ve askerlik yapmak istemeyenlere vicdani ret hakkının tanınması konusunu takip ediyorsunuzdur. Siz ne düşünüyorsunuz eski bir asker olarak?

·        Bu konuda fikirlerim gayet açıktır. Askerlik yapmak istemeyen bir kişiye bu hak tanınmalı ve askerliği reddetme hakkı yasal olarak düzenlenmelidir. Bu demokrasinin de gereğidir. Eğer bir insan askerlik yapmak istemiyorsa, eline silah almak istemiyorsa buna saygı duyulmalı, yasal açıdan da gereği yapılmalıdır.

 

·        Siz rütbeli komutandınız. Askerlik yapmak istemeyen ve bir şekilde askere alınan gençlerle karşılaştınız sanırım. Nelere şahit oldunuz?

·        Evet karşılaştım. Komutanlık yıllarımda böyle vakalarla çok karşılaştım. Eğer siz asker olmak istemeyen 18-19 yaşındaki bir gencin eline silah verirseniz askeri açıdan da bir tehlike yaratmış olursunuz. Bizde durum işte böyle… İntihar edenler… Arkadaşına ateş edenler… Hep oldu… Ancak bunların hiçbiri vicdani ret kapsamında tartışılmadı, salt sadece o konunun etrafında tartışmalar yaşandı, konu kapandı.

 

·        Mevcut şartlarda askerlik nasıldır? Kalabalık ordu, güçlü ordu fikri öldü mü?

·        Evet o görüş artık öldü. Ne kadar kalabalıksan o kadar güçlüsün fikri artık yaşamıyor dünyada… Artık askerlikte son teknoloji ve üstün yeteneğe sahip ordular vardır. Bizde ise eski fikir yaşatılmaya              çalışılıyor. Fikirlerimizi de askerlik şartlarımızı da dünyaya uyarmalıyız.    Dünya profesyonel askerliği konuşurken biz hâlâ  neredeyiz?

 

 

 

Bu haber toplam 2700 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler