1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Mazoto dışına bazı 'kayıp' Kıbrıslıtürkler gömülmüş olabilir'
Mazoto dışına bazı kayıp Kıbrıslıtürkler gömülmüş olabilir

'Mazoto dışına bazı 'kayıp' Kıbrıslıtürkler gömülmüş olabilir'

Bir Kıbrıslırum okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi: “Mazoto dışına bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler gömülmüş olabilir. Benim kulak misafiri olduğum bir olaydır bu. Mazoto’nun dışında, denize yakın Panaya Bedenda Manast

A+A-

 

 

 

Bir Kıbrıslırum okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Mazoto dışına bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler gömülmüş olabilir. Benim kulak misafiri olduğum bir olaydır bu. Mazoto’nun dışında, denize yakın Panaya Bedenda Manastırı vardır. Bu manastırın yanına 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in öldürülerek gömülmüş olduğunu duydum. Lütfen bu konuda araştırma yapınız...

Ben aslen Meneu (Menevi) köyündendim fakat artık orada yaşamıyorum. 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’i taa çocukluğumdan beridir tanıyordum. 1964 yılında “kayıp” edilen Halil Ziya Desteban’ın oğlu Cemali’ynan çok iyi ahbaptım. Arkadaşım şimdi hayatta değildir. Halil Ziya Desteban, kendi halinde, çok iyi bir adamdı. Desteban’ın oğlu Cemali’ynan içtiğimiz su ayrı gitmezdi, çok ahbaptık. Yedi kardeştiler, altısı erkekti, sadece bir kızkardeşi vardı Cemali’nin. Babasının “kayıp” olduğu gün Cemali’yle birlikte “kayıp” edildiği yere gittiydik fakat polis geçmemize izin vermediydi, onun için geri döndüydük. Çok üzüldüydük bu olaya... Ondan sonra aile Dromolakşa’ya (Mormenekşe) taşındıydı. Halil Ziya Desteban ailesiyle birlikte Meneu’da (Menevi) yaşıyordu ve arabasıyla zerzavat taşırken alınarak “kayıp” edildiydi.

Halil Ziya Desteban’ı “kayıp” etme olayına karışanlardan bir kısmı öldü, bazıları şu anda hayattadır. Bir tanesi köyde ........’ın oğlu H. idi...  Diğeri ise o köyden değildi fakat köyde görevli bir şahıs idi. H., şu anda hayattadır... Diğer şahıs da sanırım bir yaşlılar evindedir Larnaka’da. Bu ikisinin Halil Ziya Desteban’ın nerede gömüldüğüne dair bilgileri vardır...”

Bu Kıbrıslırum okurumuza bizimle paylaştığı bu değerli bilgiler için sonsuz teşekkürler...

17 Mayıs 1964’te “kayıp” edilen Halil Ziya Desteban’ın olası gömü yeri olarak bir Kıbrıslırum okurumuz Pervolya’da “Muhammed’in Tarlası”ndaki bir kuyuya işaret etmişti.

2007 yılında bu sayfalarda “kayıp” Halil Ziya Desteban’ın öyküsünü kızı Nurten Öztürk anlatmış ve biz de bu öyküyü yayımlamıştık.

Daha sonra bize konuşan bir başka Kıbrıslırum okurumuz, “kayıp” Halil Ziya Desteban’ı 1964’te öldüren H.’in bundan on yıl sonra yani 1974’te EOKA-B’cilerin bölgedeki komutanı olduğunu ve Dromolakşa’daki (Mormenekşe) Kıbrıslıtürkler’i öldürmek için harekete geçtiğini fakat gerek Çite’nin (Kiti), gerekse Dromolakşa’nın (Mormenekşe) muhtarları ve papazının H.’ye ve adamlarına engel olduğunu anlatmıştı. Bu okurumuza göre H., aşırı sağcı bir şahıstı ve hem 64’te, hem de 74’te çeşitli olaylara karışmış, EOKA-B’nin bölgede komutanlığını yapmıştı.

Desteban’ın kızı Nurten Öztürk de aynı öyküyü anlatmış ve sözkonusu Kıbrıslırumlar’ın, Mormenekşeli Kıbrıslıtürkler’i, EOKA-B’cilerin elinden nasıl kurtardığının detaylarını aktarmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 602 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler