1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAZBATA MAĞDURU…
MAZBATA MAĞDURU…

MAZBATA MAĞDURU…

Kefil olduğu arkadaşı için 25 bin TL ödeyen Mustafa Doğan, 15 bin TL tutarındaki faizleri ödeyemeyince hapse düştü

A+A-

 

 

 

Ekonomik kriz ve yüksek faiz oranları, bankalardan borçlanan vatandaşları zor durumda bırakırken bu borçlara kefil olan insanları da mağdur ediyor. Gazimağusalı 33 yaşındaki Mustafa Doğan, bankadan kredi alan arkadaşına kefil olmanın bedelini çok ağır ödüyor. Yurt dışına kaçan arkadaşının 25 bin TL tutarındaki banka borcunu ödeyen ancak 15 bin TL’lik faiz borcunu, işsiz kalması nedeniyle ödeyemeyen Doğan Mahkeme emri gereğince sürekli hapse girip çıkıyor. Mahkemenin öngördüğü taksitleri ödeyemeyen Doğan, bundan bir süre önce 2 ay hapis yattı. Dün de 2 bin 180 TL’lik taksit borcunu ödemediği için, çıkarılan hapislik emri gereğince bir ay hapis yatmak için polise teslim oldu. Çalışmayan eşi ve 10 ile 4 yaşındaki çocuklarını geride bırakarak hapislik cezasını çekmeye giden Mustafa Doğan, YENİDÜZEN’e, “İşim yok. Çocuklarıma bile bakamıyorum. Taksitleri nasıl ödeyim? Hapse girip çıkıyorum. Bundan önce 2 ay yattım. Hapishanenin A koğuşu benim gibilerle dolu. Girip çıkıp tekrar giriyorlar. Bir süre polisten kaçtım, ama sonu yok” dedi. Doğan, cebinden çıkardığı iki 10 TL’yi de göstererek bütün parasının 20 TL olduğunu, 30 TL’yi de acil ihtiyaçlar için eşine bıraktığını söyledi.

 

TÜRKİYE’YE KAÇTI

Mustafa Doğan, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Güven Arca isimli arkadaş İktisat Bankası’ndan 100 bin TL borç aldı. Benimle birlikte 3 kişi kefil girdik. Ben birinci kefildim. Arkadaş borcunu ödemedi. Yurt dışına kaçtı. Borç ödenmeyince banka dava açtı ve mahkeme, her kefilin 25 bin TL ödemesini emretti. Diğer arkadaşlar ödediler. Ben çalışıyordum. Mesleğim aşçılıktır, şoförlük de yaptım. Ancak sonra işsiz kaldım. Taksitleri düzenli ödeyemedim. Bugüne kadar anapara olan 25 bin TL’yi ödedim ama faizler varmış 15 bin daha isterler. Ödeyemeyince davacı, hapse girmem için mahkemeye müracaat etti. Mahkeme de hapislik emri verdi.”

 

“NASIL ÖDEYEYİM ?”

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda Bin 370 TL ve Bin 680 TL tutarındaki taksit borçlarını ödeyemediği için 2 ay hapis yattığını ifade eden Doğan, iki ay önce cezaevinden çıktığını, bu arada taksit borcunun yeniden biriktiği için aleyhine yeniden hapislik emri istendiğini söyledi. “Karar çıkınca, nasıl öderim diye kara kara düşünmeye başladım. Bu arada Kurban Bayramı’nı da ailemden uzak geçirmemek için polisten kaçtım. Çalıştığım zaman haftada 250 TL alıyor, zar zor hem ailemi geçindiriyor hem de taksit ödüyordum. İşsiz kalınca ailem de sefil oldu” şeklinde konuşan Mustafa Doğan, evinin kırık kapı camını bile değiştiremediğini, evinde ısıtıcının bile olmadığını söyledi.

 

POŞETİNİ ALDI, TESLİM OLDU

Doğan, tüm yaşananların kaderi olduğuna inanırken, birkaç parça iç çamaşırı ve çorap koyduğu naylon poşeti ile dün yeniden cezaevine gitti. Giderken de “Cezaevi Müdürü Salahi Bey’den çok memnunum. Geçen sefer yediğim zeytinlerden tespih yapmasını öğrendim. Bu defa da bir şeyler yapmayı öğrenirim belki” diyerek kara mizah yapmayı ihmal etmedi.

 

 

Bu haber toplam 1233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler