1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Mayın tarlasının koordinatları yetersiz"
Mayın tarlasının koordinatları yetersiz

"Mayın tarlasının koordinatları yetersiz"

Akıncı görüşmede BM yetkililerine, 28 mayın tarlasıyla ilgili önceden verilen koordinatların yetersiz olduğunu söyleyerek, en kısa zamanda mayınlarla ilgili bütün detay bilgilerin edinilmesi ve tarafımıza iletilmesi için BM’den işbirliği talep etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Barış Gücü Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ve BM Barış Gücü (BMBG) Komutanı General Kristen Lund’la bir araya gelerek Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis tarafından sunulan 28 mayın tarlasıyla ilgili görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu tarafından yapılan açıklamaya göre, Akıncı görüşmede BM yetkililerine, 28 mayın tarlasıyla ilgili önceden verilen koordinatların yetersiz olduğunu söyleyerek, en kısa zamanda mayınlarla ilgili bütün detay bilgilerin edinilmesi ve tarafımıza iletilmesi için BM’den işbirliği talep etti.

Akıncı ayrıca Birleşmiş Milletler mayın tarama uzmanlarının en kısa sürede ve en etkin bir biçimde bu çalışmaya katılmalarını da istedi.

BMBG Komutanı General Kristen Lund, Kıbrıs Rum Savunma Bakanlığı’ndan ilgili detay bilgileri birkaç gün içinde edinebileceklerinin sözünü aldıklarını Akıncı’ya iletti.

Açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da “bu insani konuda” Akıncı’nın  taleplerini olumlu karşıladı, “BM olarak ellerinden geleni yapacaklarını ve her iki tarafın gerek siyasi gerek askeri makamlarıyla bu konuya yönelik sürekli işbirliği içinde olacaklarını” söyledi.

(tak)

Bu haber toplam 1590 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler