1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MAYIN' SERGİSİ
MAYIN SERGİSİ

'MAYIN' SERGİSİ

UNFICYP, Uluslararası Mayın Farkındalık Günü nedeniyle ara bölgedeki İşbirliği Evi’nde sergi düzenledi.

A+A-

 

 

 

Avrupa Komisyonu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü

(UNFICYP), Uluslararası Mayın Farkındalık Günü nedeniyle ara bölgedeki İşbirliği Evi’nde (Home for Cooperation) sergi düzenledi.

Serginin açılışı nedeniyle düzenlenen törende AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilcisi Yorgos Markopuliotis, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi, BM Misyon Şefi Lisa Buttenheim ve UNDP adına Tiziana Zennaro konuşma yaptı. Törene Rum Yönetimi Başkanlık Komiseri Yorgo Yakovu ile Kıbrıs’ta görev yapan yabancı misyon şefleri de katıldı.

Mayınlı alanlarda görev yapan uzmanların da sunum yaptığı açılış töreninde, Kıbrıs’ta yürütülen kara mayınlarını temizleme çalışmalarıyla ilgili bir belgesel gösterildi.

Bu yıl “Lend Your Leg (Ayağını ödünç ver)” sloganlı etkinliklerin düzenlendiği “Mayın Farkındalık Günü” nedeniyle düzenlenen sergide, ara bölgeden çıkarılan mayınlarla ilgili bilgi ve fotoğrafların yer aldığı tablo ve panoların yanı sıra çıkarılan mayınlardan parçalar yer alıyor. Sergide ayrıca çeşitli ülkelerde yürütülen mayın temizleme çalışmalarından örnekler bulunuyor.

 

GÜVEN YARATICI ÖNLEM

 

AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilcisi Yorgos Markopuliotis konuşmasında, Kıbrıs’ta yaşanan olayların adada bıraktığı 100’den fazla mayın tarlasında 1950’lerde yapılmış ve hala aktif olan mayınlar bulunduğunu söyledi.

Mayınların temizlenmesinde her iki toplumun askeri güçlerinin sergilediği dayanışmaya işaret eden Markopuliotis, Kıbrıs’taki mayınları temizleme projesinin, her iki toplum tarafından başlatılan ve yürütülen en başarılı güven yaratıcı önlem olduğunu belirtti.

Markopuliotis, sergilenen çaba sonunda, ara bölgede son 7 yılda 27 bin kara mayınının çıkarıldığını, 81 mayın tarlasının mayından arındırıldığını ve 10 kilometrekarelik alanın yeniden kullanıma sokulduğunu söyledi.

Kıbrıs’taki mayın temizleme çalışmalarının ana sponsoru olan Avrupa Birliği’nin 11.5 milyon Euro’luk bağış yaptığına işaret eden Markopuliotis, “İki toplum ile BM personelinin bu konudaki kararlılığı olmasaydı, bu kaynak tek başına sonuç getirmeyecekti” dedi. Markopuliotis, bu değerli çalışmalara katkı koyan herkese, hayatlarını tehlikeye atan BM personeline ve 2009’daki kazada hayatını kaybeden mayın temizleyicine teşekkür etti.

Markopuliotis, mayınları temizlenmemiş 4 bölge daha bulunduğuna işaret ederek, BM Genel Sekreteri’nin taraflara yaptığı “mayın tarlalarını serbest bırakın” çağrısını yineledi.

Mayın temizlemenin, insani faydalarının yanı sıra, arazilerin tarımsal ya da benzeri faydalı faaliyetlerde kullanılmasına da imkan sağlayacağına dikkat çeken Markopuliotis, “mayınların temizlenmesi, adayı ‘normal’e yaklaştırmaya da yardımcı olabilir. Kıbrıs, tam anlamıyla ‘normale’ ancak kapsamlı çözüm sonrasında kavuşabilir” dedi.

 

KOMİSYON’UN DESTEĞİ BÜYÜK

 

Buttenheim da konuşmasında, mayın temizleme çalışmalarının, Avrupa Komisyonu’nun desteği ve UNDP-PFF’nin sağladığı imkanlar sayesinde bugünkü aşamaya geldiğini söyledi. Özellikle projenin ana sponsoru AB’nin itici güç olduğuna işaret eden Buttenheim, birliğin çalışmalara 11 milyon Euro’dan fazla bağış yaptığını belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nin kararları, BM Barış Gücü’nün desteği ve AB’nin motivasyonu sayesinde mayın temizleme programının, mayından arındırılmış ara bölge oluşturma yönünde büyük adımlar atıldığını kaydeden Buttenheim, Kasım 2004’den bu yana 27 bin kara mayınının çıkarıldığını söyledi.

Buttenheim , mayın temizleme çalışmalarının, Lokmacı ve Yeşilırmak gibi kara geçiş noktalarının açılmasına da katkı koyduğuna işaret ederek, adayı bu ölümcül şeylerden temizlemenin her iki toplumun da daha serbest dolaşmasına ve daha fazla iş temaslarına imkan yarattığını belirtti.

Lisa Buttenheim  “Muazzam iş başarıldı ancak mayınsız bir ara bölge hedefine ulaşmak ve bunun sonunda adanın tamamını mayından arındırmak istiyorsak yapılacak daha çok şey var” dedi.

Uygar toplumlarda mayının yeri bulunmadığını kaydeden Buttenheim, sorun çözülse bile toprak altında yıllarca kalabilen mayınlardan sadece bir tanesinin varlığının dahi bütün toplumu rehin tutabilecek güce sahip olduğunu söyledi.

Buttenheim, uzmanlara göre adada binlerce kara mayının daha bulunabileceğine işaret ederek, 1997 Ottawa Konvansiyonu’nun yürürlüğe girdiği 1999’dan bu yana dünya ülkelerinin yüzde 80’nin kara mayınını yasakladığını, milyonlarca mayının temizlendiğini ve milyarlarca doların harcandığını belirtti.

Lisa Buttenheim, her iki toplumun liderleri ve askeri güçlerinin desteğiyle 4 bölge hariç, ara bölgedeki tüm mayın tarlalarını temizlediğini söyledi.

BM’nin adadaki mayın temizleme çalışmalarının askıya alındığını kaydeden Buttenheim, geriye kalan ara bölgedeki mayın tarlalarına erişimin olmaması ve taraflar arasında mayın temizleme çalışmalarının ara bölge dışına uzatılması anlaşması bulunmadığından dolayı BM mayın temizleme personelinin arazi çalışmalarına son verdiğini belirtti.

Buttenheim, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un 2026 numaralı Güvenlik Konseyi kararı uyarınca taraflara yaptığı “ara bölge içinde ve dışındaki mayın tarlalarına giriş imkanı sağlama” çağrısını hatırlatarak, BM’nin bütün kapasitesi, bilgisi ve deneyimiyle Kıbrıslılara yardımcıyı olmaya hazır olduğunu söyledi.

 

4 NİSAN’A KADAR AÇIK KALACAK

UNDP-PFF adına konuşma yapan Tiziana Zennaro ise konuşmasında, mayın temizleme çalışmaları ve UNDP’nin bu çalışmalara katkısını anlattı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yürütülen mayın temizleme çalışmalarından örnekler veren Zennaro, Kıbrıs’ta çalışmalara ilişkin bilgiler de verdi.

Zennaro, açılışı dün gerçekleşen ve çeşitli ülkelerde yürütülen mayın temizleme deneyimlerinin aktarıldığı serginin 4 Nisan’a kadar açık kalacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 659 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler