1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAVRU’DAN GEÇİŞLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA
MAVRU’DAN GEÇİŞLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

MAVRU’DAN GEÇİŞLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Mavru, üçüncü ülke vatandaşlarının sınır kapılarından geçişleriyle ilgili politikada herhangi bir değişiklik ortaya çıkmadığı gibi, herhangi yeni bir talimat da yayımlanmadığını dile getirdi.

A+A-


“Herhangi bir değişiklik yok”


Kıbrıslı Rum İçişleri Bakanı Eleni Mavru, üçüncü ülke vatandaşlarının sınır kapılarından geçişleriyle ilgili politikada herhangi bir değişiklik ortaya çıkmadığı gibi, herhangi yeni bir talimat da yayımlanmadığını dile getirdi.
Politis gazetesinin haberine göre, üçüncü ülke vatandaşlarının sınır kapılarından geçişleriyle ilgili basında yer alan haberleri yorumlayan Mavru, ilgili talimatların 2004 yılının Mayıs ayından bu yana değişmediğini, talimatların Yeşil Hat Tüzüğü’nden kaynaklandığı ve ilgili kararlarla onaylandığını kaydetti.
Geçişlerle ilgili hiçbir şeyin değişmediğini açıklığa kavuşturmak istediğini söyleyen Mavru, Yeşil Hat Tüzüğü’nün somutlaştırılmasını teşkil eden 2004 yılındaki talimatnameye göre, geçerli bir vizeye sahip olan üçüncü ülke vatandaşları aynı zamanda AB üye devleti vatandaşı iseler “Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarına (adaya) giriş noktalarına bakılmaksızın, sınır kapılarından geçişlerine izin verildiğini” anlattı.
Sınır kapılarında, Yeşil Hat Tüzüğü’nün uygulanmasından sorumlu olan Rum çalışanlar tarafından kontroller yapılmakta olduğunu da belirten Mavru, Türk vatandaşlarıyla ilgili bir soruya karşılık ise, bazı zamanlarda belirli şahıslar veya gruplar için, devletin yetkili birimlerinin gerekli görmesi halinde, ek kontroller yapılmakta olduğunu kaydetti.
Türk vatandaşları için yasanın diğer maddelerinin göz önüne alınmakta olduğunu dile getiren Mavru, “Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarına yasadışı bir şekilde giriş yapmış olan Türk vatandaşlarının, sınır kapılarından geçişlerine izin verilmediğini” sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 663 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler