1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAVRU İÇİŞLERİ BAKANI MI OLUYOR?
MAVRU İÇİŞLERİ BAKANI MI OLUYOR?

MAVRU İÇİŞLERİ BAKANI MI OLUYOR?

Güney Kıbrıs’ta 3 bakanlıkla sınırlı kabine değişikliğinin gündemde olduğu bildirildi ve eski Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Eleni Mavru’nun İçişleri Bakanı olarak kabineye girebileceği belirtildi.

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs’ta 3 bakanlıkla sınırlı kabine değişikliğinin gündemde olduğu bildirildi ve eski Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Eleni Mavru’nun İçişleri Bakanı olarak kabineye girebileceği belirtildi.

Fileleftheros’un “Kikis Kazamias Gidiyor... Reform Görünümü: Silikiotis Ticaret Bakanlığına, Eleni Mavru Bakanlar Kuruluna” başlıklarıyla manşetten yayınladığı habere göre, hükümette kısmi yeniden yapılanma için geri sayım başladı.

Başkanlık ile AKEL Merkez Komitesi’nin kabinedeki değişikliklerin olabildiğince kolay ve etkili olabilmesi için çalıştığını kaydeden gazete, değişikliğin üç bakanlıkla sınırlı olmasının beklendiğini yazdı.

Değişikliğin Maliye Bakanlığı’ndan başlayacağını belirten gazete, Maliye Bakanı Kikis Kazamias’ın sağlık sorunları nedeniyle kısa zaman içerisinde kabineden ayrılmasının beklendiğini belirtti. Kazamias’ın yerine kimin geleceğine ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade eden gazete, dikkatlerin iş dünyasına çevrildiğini bildirdi.

Gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili kulis faaliyetlerinin başlamasının Maliye bakanının yerine kimin geçeceği konusunda problemlere yol açtığını da yazan gazete, bu pozisyon için Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) Başkanı Fidias Pilidis ile Kıbrıs Bankası yetkililerinden Vasos Siarlis’in isimlerinden söz edildiğini kaydetti.

Kikis Kazamias’ın Maliye bakanlığından ayrılmasının Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis’in görev süresinin uzatılmasıyla ilgili ihtimalleri de azaltacağını belirten gazete, bu durumda Merkez Bankası Başkanlığı için üniversitede öğretim üyesi olan Panikos Dimitriadis ile Sayıştay Hristallas Yorgacis’in isimlerinin tartışıldığını ifade etti.

Kabine değişikliği çerçevesinde İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis’in de doğal gaz konusundaki işlemlerin hızlandırılması amacıyla Ticaret ve Sanayi Bakanlığına aktarılmasının tartışıldığını belirten gazete, Silikotis’in şu an doğal gazla ilgili bakanlıklar arası komitenin başkanı olduğunu anımsattı.

 

 

 

Silikiotis’in yer değiştirmesi durumunda İçişleri Bakanlığı için en ağır basan ismin ise eski Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Eleni Mavru olduğunu bildiren gazete, kabine değişikliğinin birkaç gün içinde yapılacağını yazdı.

Haberde, Maliye Bakanı Kazamias’ın sağlık sorunları nedeniyle hafta başından itibaren görevinden ayrılmasının beklendiği, bu nedenle bu bakanlığın “en büyük baş ağrısı” olduğu da belirtildi ve Başkanlık Konutu ile AKEL’in Kazamias’ın niyetini değiştirmek için gösterdikleri çabaların başarılı olmadığı ifade edildi.

Bu haber toplam 652 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler