1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAVİ DERİNLİKLERE DALIŞ: 'SCUBA CYPRUS'
MAVİ DERİNLİKLERE DALIŞ: SCUBA CYPRUS

MAVİ DERİNLİKLERE DALIŞ: 'SCUBA CYPRUS'

'Scuba Cyprus' direktörü ve eğitmen Ahmet Gürol Ersun ile görüştük. Ersun bizlere, ülkede her geçen gün daha ilgi gören, su altı dalışı ve Kıbrıs’ın bu konudaki yeri ile ilgili, bigiler verdi.

A+A-

 

Tanju KONURALP

Ülkemizin dört tarafını kaplayan masmavi sular, bizlere birçoğumuzun henüz keşfetmediği bambaşka bir dünyayı sunuyor, gittikçe koyulaşan mavi bir dünya. Binlerce yıllık tarihten, Akdeniz’e özgü birçok canlıya ve yaşamın gürültüsünden, sessizliğe geçiş yaptığınız bir dünya. Adres Kıbrıs bu hafta, özel ilgi turizminin en önemli kollarından birisi olan, su altı dalışları ile ilgili; ‘Scuba Cyprus’ direktörü ve eğitmen Ahmet Gürol Ersun ile görüştük. Ersun bizlere, ülkede her geçen gün daha ilgi gören,  su altı dalışı ve Kıbrıs’ın bu konudaki yeri ile ilgili, bigiler verdi.

Önce kuruluşunuzdan bahsedelim isterseniz...

Scuba Cyprus 1990 yılında kurulmuştur. Scuba Cyprus kurulduğu günden itibaren Ada’nın sualtı turizmine katkı koymayı hedeflemiştir. Birkaç arkadaşın özel ilgisini ve becerilerini harmanlayıp yarattıkları bir işletme olarak kurulmuştur. Bu maceranın 22 yılında elde edilmiş en büyük edinimler sualtı canlı yaşamının korunması, devlet hastanesinde dalışla ilgili ve dalış dışında birçok hastalığı tedavi edecek bir basınç odasının bulunması ve Ada’nın özel ilgi turizmine yaptığı katkıdır diyebiliriz. Her şeyden önce her insanın, sağlık koşulları elverdiği oranda mutlaka sualtı yaşamını görmesi tavsiyesini yapmak yerindedir. Bugün dünyada ülkeler özel ilgi turizmini ve buna bağlı faaliyet gösteren alanları ön plana çıkararak, bunu devlet politikası haline getirmişler ve bunun üzerinden ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamakta iken bizim ülkemizde sualtı dalışının da içinde bulunduğu ilgi turizmi konusunda yeterince gelişme sağlanması adına ciddi çalışmalar yapılmamıştır. Bilindiği üzere özel ilgi turizmi bağlamında seyahat eden insanlar bir otele kapanıp tatillerini sadece otel içerisinde geçirmemektedirler. Tam aksine o ülkenin en başta kültürünü tanımak adına zamanlarının çoğunu otel dışında harcamaktadırlar. Otel dışında harcadıkları bu zaman diliminde ise ülke esnafına ve ekonomisine daha fazla katkı yapabilmektedirler.

 

Ada genelinde sualtı dalışlarına olan ilgi ne şekilde?

2000’li yılların başına kadar Ada insanı deniz kenarında yaşıyor olmasına veya denize çok yakın bir mesafede yaşıyor olmasına rağmen deniz ile olan bağlantısı büyük bir çoğunlukla kumsalda güneşlenmek veya deniz kenarında mangal sefasından öteye gitmemiştir. 2000’li yıllara kadar çok az sayıda kişi sualtı dalgıç eğitimi almıştır. 2000’li yıllarda ve özellikle Annan planı sonrasında, bu spora olan ilgi artmıştır. Bunun çok farklı nedenleri olabilir. Bence temel iki neden bizlerin Ada insanını sualtı dalgıçlığı ve bu sporun ne kadar emniyetli olduğu konusunda bilinçlendiremememiz ve Ada insanının satın alma gücünün yetersiz olduğu ile ilgili olmasıdır. Annan planından sonraki ekonomik refah insanımızın bu spora daha fazla ilgi duymasını beraberinde getirmiştir. Sualtı dalgıçlığının yolda yürümek ve araç kullanmaktan çok daha fazla emniyetli olduğunu belirtmekte de yarar var.

Yerli ve yabancı müşteriler diye sınıflandırırsak hangisinden daha fazla rağbet var?

Dalış merkezlerinin öncelikli hedefi yurt dışı pazarları ve yabancı müşteri kesimleridir. Yerli müşteri birçok dalış merkezi için %10’dan daha fazla bir müşteri grubunu oluşturmamaktadır. Sualtı turizmi özellikle ulaşıma bağlı olarak çok ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Özellikle yaz aylarında Türkiye pazarı ulaşımın pahalı olması nedeni ile bizim için kayıp bir pazardır. Yeni tatil paketi uygulamaları ve ucuz turist de diğer pazarlardan gelen turistlerin yeteri kadar sualtı sektörüne katkısı olmadığını söyleyebiliriz.

 Dalış sezonunun hangi zaman aralıkları arasında olduğundan bahseder misiniz lütfen?

Sezon Nisan’da başlayıp Ekim sonu bitmektedir. Dalış için sezondan bahsetmek ise doğru bir yaklaşım değildir. Sualtı dalgıçlığı suyun donma noktasına kadar yapılabilir. Sualtı malzemeleri teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaz kış demeden dalış yapmaya imkân verecek niteliktedir. Bununla birlikte müşteri azlığı nedeni ile Sektör ciddi sıkıntılar yaşamaktadır ve sürdürülebilir bir sektör olma noktasından uzaklaşmaktadır.

Dalış kursları ne şekilde işler, hangi sertifikaları almak mümkündür?

Dalış kursları herkese açıktır. Kurs almak isteyen bireyler kalp, solunum yolları ve benzeri rahatsızlığı yoksa dalış eğitimi alabilirler. Kurslara sekiz yaş grubundan başlayıp fiziksel yeterlilik göz önünde bulundurularak üst yaş limiti olmaksızın katılınabilir. Scuba Cyprus başlangıç dalıcı sertifikasından, eğitmenlik seviyesine kadar sertifika verme yetkisine sahiptir.

Verilen sertifikalar, hangi dünya örgütlerince destek görür?

SSI (Scuba School International) ve PADI (Professional Association of Diving Instructors) sertifikaları verilmektedir. Bunlar Uluslararası sertifikalardır ve dünyanın tüm kıtalarında kabul görmektedirler. Bununla beraber Scuba Cyprus bünyesinde bulunan eğitmenlerimiz belli periyotlarda uluslararası faaliyet gösteren bu kurumlar tarafından bilgi tazelemesi, yeterliliklerinin kontrolü adına yurt dışında kurs ve eğitimlere çağrılmaktadır.

 

Kıbrıs’ta dalmayı nasıl ifade edebilirsiniz?

Kıbrıs’ta dalmak ve özellikle de Ada’nın kuzeyinde dalmak Akdeniz çanağında çok önemli bir yer tutmaktadır. Bunun nedeni sualtı canlı yaşamının çeşitliliği ve sualtı görüntü mesafesinin 30 metrenin üzerinde olmasıdır. Yine zor koşullarda da olsa korunan orfoz ve lagoslar ise bir başka cazibe noktasıdır. Su altı kayalık yapısı ve bu kayalıkların çok derinde olmaması da bir başka avantaj olarak ortaya çıkmaktadır.  Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de oluşu nedeni ile Kızıl Deniz’deki canlılardan bazıları, Süveyş kanalından geçerek bizim denizlerimizde de bulunmakta ve sualtı canlı yaşamını renklendirip tur sayısında artışa neden olmaktadırlar. Bazen sualtında dalgıç arkadaşlarımızın yakaladığı fotoğrafları gören insanımız  “Bu fotoğrafı veya fotoğraftaki canlıyı Kıbrıs’ta mı çektiniz ?” sorusunu sormaktadır. Bu ve buna benzer soruları Ada ülkesinde yaşayan insanlardan duymak, insanımızın aslında denizden ne kadar uzak olduğunun bir göstergesidir maalesef. Son batırılan Sahil Güvenlik botu KKTCSG-104, Girne Kalesi’ndeki müzede olan batik ve Karpaz’daki CITTA DI Alessandria batığı ilgi çekici dalış noktaları arasında yer almaktadırlar. Son dönemlerde arıtmaların ve kanalizasyon sularının denize, belli derinliklerine bırakılmaları da sualtı canlı yaşamı ve üremesini olumsuz etkilemektedir. Kontrolsüz, bilinçsiz ve vahşi avlanma da sualtı canlı türlerinin yok olmasına ve ürememesine neden olmaktadır. Yasalar olsa bile kontrol, denetleme ve cezai müeyyidelerin uygulanmaması da sualtı canlı yaşamını olumsuz etkilemekte ve suyun kirlenmesi maalesef her geçen gün artmaktadır. Özelikle belli zaman periyotlarında Türkiye’den kaçak olarak gelen Trol avcıları sualtı yaşamına çok ciddi zararlar vermekte. Bu sorunun giderilmesi konusunda hiçbir girişim yapılmaması ise durumu daha vahim kılmaktadır. Trollerin sualtı yaşamına verdiği zarar korkunç boyutlardadır. Caretta Caretta cinsi kaplumbağalar ülkemizde çekim gücü özelliğine sahip konumdadır. Ülkemizde önemli bir sualtı canlısıdırlar ve korunmaları gerekmektedir. Korunma bilincinin artırılması için yapılan çalışmaları, daha da ileriye götürmek gerekmektedir.

Tavsiye edilen dalış noktaları nelerdir?

Ada genelinde Magusa’dan Lefke’ye kadar birçok dalış noktası bulunmaktadır. Birkaç tane önemli dalış noktası belirtmek gerekirse bunlar Zephyros, Wall, Paradise, Zeyko, Power Station, Great Canyon olarak verilebilir. Dileyen okuyucular, daha da detaylı bilgi almak için bizlere: info@scubacyprus.com adresinden veya 0533 865 23 17 – 0533 856 90 51’nolu numaralardan ulaşabilirler.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler