1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Massa ve Debola
Massa ve Debola

Massa ve Debola

Sezonun önemli karşılaşmalarından bir tanesi olan KTSYD kupası dün aşırı sıcak ve nem altında oynandı. Tribünlerde oturmanın bile dayanılmaz olduğu bir günde, sahada mücadele eden futbolculara mücadelelerinden dolayı hak vermemek elde değil. Hazırlık ka

A+A-

 

 

Sezonun önemli karşılaşmalarından bir tanesi olan KTSYD kupası dün aşırı sıcak ve nem altında oynandı.

Tribünlerde oturmanın bile dayanılmaz olduğu bir günde, sahada mücadele eden futbolculara mücadelelerinden dolayı hak vermemek elde değil.

Hazırlık karşılaşmalarını lig için ölçü kabul edemem, çünkü lig’in havası her zaman farklı olur. Bunlar günlük ve telafisi olmayan maçlardır. Önemli olan lig maratonundaki istikrardır. Takımlar bu gibi turnuva veya özel karşılaşmalarda, daha çok, eksiklerini görüp, sezon içerisinde doğabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmanın tecrübesini yaşarlar.

Bütün bunlara göz önünde bulundurduğumuzda, yine de dünkü maçın iki tane kahramanı vardı. Massa ve Debola. Sezon boyunca bu iki futbolcuyu izlemek sporseverlere büyük keyif verecektir kanısındayım. Her iki futbolcu da lig’e hazır ve klas olduklarını gösterdi.

Özellikle Yenicami’nin Uganda milli takımında oynayan futbolcusu Massa, dünkü karşılaşmada mükemmel bir performans göstermiştir. Uganda mili maçından çıkıp adamıza gelen ve dünkü sıcağa rağmen çok iyi bir futbol oynayan Massa, Yenicami adına çok iyi bir kazançtır diye düşünüyorum. Bu oyunu ile bu futbolcu ülkemizde çok fazla kalmaz. Bunu tespit eden menajerler bu oyuncuyu çok kısa zamanda Türkiye’ye pazarlayacaklar diye düşünüyorum. O nedenle, ülkemizde oynadığı süre içerisinde, sporseverlerin, bu oyuncuyu mutlaka izlemelerini öneriyorum.

Topu ayağına aldığı zaman,  tribünleri ayağa kaldırabilecek yetenekte bir oyuncu. Takım içerisindeki arkadaşları ile uyum sorunu yaşamasına rağmen, topu ayağına aldığı zaman yaptığı hareketler klas oyuncu olduğunu gösteriyor. Umarım en kısa zamanda takım arkadaşları ile olan uyum sorununu çözülür. Bu sorun çözüldüğü takdirde, lig’de çok işler yapabilecek oyuncu olduğunu söyleyebilirim. Yani Yenicami çok iyi bir transfer yaptı diyebilirim.

Gelelim Debola’ya. Bu futbolcu da en az Massa kadar kaliteli ve top tekniği iyi bir oyuncu. Bana göre tek eksisi oyun içerisinde çok saldırgan. Bu saldırganlığı ileride hem kendisinin hem de takımının başını ağrıtabilir. Kendisine yapılan her faulde, gerek hakeme gerekse rakip oyunculara karşı gösterdiği tepkiler, rahat kart görmesine sebep olabilir. Yeni kurallara göre bu gibi hareketler sarı kartı gerektirir. Bence önceden uyarılırsa takımına çok katkı yapacak bir oyuncu.

Dünkü maçta futbol adına göreme istediğimiz hareketleri bu iki futbolcunun topu ayaklarına aldıkları zaman yaptıkları şık hareketlerde yaşadık. Havanın kötü olmasından dolayı oturduğumuz yerde işkence çekmemize rağmen, hararetimize bir nebze olsun su serpmiş oldular.

Genel olarak ortaya konan futbol çok iyi değildi. Her iki takım da durarak oynamayı tercih ettiler. Çünkü sıcaklık ve nem hareket etmelerini engellemeye yetiyordu. Her iki takımın orta sahasında büyük boşluklar gözlemledim. Oyunu yavaşlatan ve temposunun düşmesine neden olan yer orta sahaydı. Her iki takımın ileri uçtaki elemanları gole yakın oyuncular olmasına rağmen, bu oyunculara servis yapacak orta saha oyuncuları çok verimsizdi. Durum böyle olunca oyunun temposunu düştü ve kaliteli oyunculardan oluşan her iki takımın da oyun düzeyi beklentilerin altında kaldı.

Buna rağmen Yenicami’de Neval ve İbrahim oyuna girdikten sonra sol kanatta hareketlenmeler oldu, gol geldi ancak göze hoş gelen oyun çok kısa sürdü. Onlar da, oynanan futbolun temposuna ayak uydurunca, tempo yeniden düşmüş oldu. Bu arada İbrahim’in attığı gol harikaydı onu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Futbolda önemli olan, tempolu oyunu maçın geneline yayabilmektir. Orta saha oyuncuları, tempoyu hızlandırdıkları zaman rakip takımı bunaltıp kontrolü eline alabilirler. Golcüler etkili kılmak orta saha elemanlarının tempolu oyununa bağlıdır. Dikkat ediniz, yarı sahayı süratli geçen, rakiplerini bunaltan ve golcü oyunculara pozisyon sağlayan orta saha oyuncuları, takımlarının galip gelmesinde en büyük rolü oynayan oyunculardır. bu dünyanın her yerinde böyledir.

Dünkü maçta henüz daha hazır olmayan ve bekleneni veremeyen oyuncular vardı. Ancak lig’lerin başlamasına iki haftalık bir süre var. Bu süre bu oyuncuların toparlanması için  bir süredir. Unutmayın, futbol bir takım oyunudur ve takımın yarısı kötü olursa başarıyı yakalamak zor olur.

Yenicami sezonun ilk kupasını kazanarak lig’e moralle başlayacaktır. Ancak bana göre oyun içerisinde çok eksikleri var. Erdinç, Kemal ve Hüseyin’i beklediğim düzeyde bulmadım. Ama şunu da belirtmek isterim ki, Neval ve Çıdamlı yedek oturmamalı. Klâsları belli futbolcuların sakatlık ve hastalı dışında ilk on birde yer almamalarına anlam veremem. Bence takım çok iyi ancak fanteziye gerek yok diye düşünüyorum.         

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler