1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MASA'DA ÜÇÜNCÜ RANDEVU
MASADA ÜÇÜNCÜ RANDEVU

'MASA'DA ÜÇÜNCÜ RANDEVU

Maliye Bakanlığı ile kamuda yetkili sendikalar protokol görüşmeleri için bugün 3. kez toplandı. Maliye Bakanı Ersin Tatar, sendikaların “ bugün artış için bir rakam telaffuz edilmesi” talebine karşı, “bugün bir rakam ortaya koyamayacak

A+A-

 

Maliye Bakanlığı ile kamuda yetkili sendikalar protokol görüşmeleri için bugün 3. kez toplandı.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, sendikaların “ bugün artış için bir rakam telaffuz edilmesi” talebine karşı, “bugün bir rakam ortaya koyamayacaklarını” söyledi.

Maliye Bakanlığı toplantı salonunda yer alan protokol görüşmelerine, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, Kamu-Sen, Hür-İş, Kamu-İş, Tıp-İş, Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası yanı sıra Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri de katıldı.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar toplantının başında yaptığı konuşmada, sendikalar ile diyalogun devam ettiğini belirterek, bunun önemine vurgu yaptı.

Masada meselenin sadece artış olmadığını, sendikalardan gelen yasal talep ve önerilerin de bulunduğunu, hükümetin de tüm bunları değerlendirdiğini ifade eden Tatar, bu diyalogun süreceğini, ancak daha yoğun çalışmaları gerektiğini kaydetti.

Tatar, bu konuda grupların oluşturulup, ilgili bakanlıklara göre konuların görüşülebileceğini belirterek, önemli olanın diyalogun sürmesi ve bunun halk yararına yapılması olduğunu vurguladı.

Kamu-Sen'in ilk iki toplantıya katılmadığını da hatırlatan Maliye Bakanı Tatar, talepleri üzerine sendikanın bu toplantıya katılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti belirtti.

KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan da, masada ülke gerçeklerinin görüşülmesi gerektiğini, zamların ve kamu çalışanlarının haklarının geri çekilmesinin alım gücünü düşürdüğünü savunarak, bugün artık artış rakamını görmek istediklerini kaydetti.

Kaptan, çalışanların çok zor durumda olduğunu, artık temennilerin yeterli olmadığını ifade ederek, artık temenni yerine icraat görmek istediklerini söyledi.

Ahmet Kaptan, KTAMS’ın hazırlattığı “Geçici Kamu Görevlilerine İş Güvencesi Verilmesi Yasa Taslağı’nın, Hamile kamu görevlilerinin doğum izinlerinin iyileştirilmesi için kamu görevlileri yasasında değişiklik yapılması önerisi ve kamu görevlilerinin, tahsisat almalarının imkanını yaratmak adına gerekli yasal değişikliğin yapılabilmesi için çalışmalarını” Tatar ve Çalışma Bakanlığı yetkililerine sundu.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, hükümet işlerinin ağır ve aksak bir şekilde sürdüğünü savunarak, çalışanların her geçen gün alım gücünün düştüğünü kaydetti.

Gökçebel, masa başında oyalanarak bu işi götüremeyeceklerini, öyle olacaksa “bu işte olmadıklarını” ifade ederek, iyi niyetle masada olduklarını ve diyalogdan yana görüşmeye devam edeceklerini belirtti.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, geçen toplantının “gayrı resmi” yapıldığını ancak bugün toplantıya iyi ve tam teşekküllü hazırlanıldığını gördüğünü ifade ederek, güzel bir toplantı olmasını temenni etti.

Bunun üzerine Maliye Bakanı Tatar “Sizden tebrik almak güzel” derken, Elcil “Bu sadece başlangıçtı” diyerek, hükümetin 13. maaşları borçlanma, maaş artışlarını da Ercan Havalimanı’nı “satarak” ödeyeceğini savundu ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

KÖSE

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse de, iyi niyetle masada oturduklarını, ancak bu görüşmelerden bir artış rakamı çıkacaksa bu rakamın resmi olarak bu toplantıdan açıklanmasını istediklerini söyledi.

DİLEK

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek de, ülkede tüm uygulamaların çalışanlara ödettirildiğini, zamlar, döviz artışları ve kesintilerin halkın alım gücünü düşürdüğünü ifade ederek, bu dengelerin artık sağlanması gerektiğini, uzlaşı ve diyalog yoluyla bir artışın yapılmasını istedi.

Bu artışın artık açıklanması ve çalışanların beklentilerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Dilek, asgari ücretin de bir an önce yasalar kapsamında belirlenmesi ve yasalara uyulması gerektiğini kaydetti.

ÖZKARDAŞ

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş da, ülkede hiçbir kesimin hükümetin uygulamalarından memnun olmadığını, daralan ekonominin genişletileceğine daha da daraltıldığını savunarak, hükümetin çalışanların alım gücünü artırması, vergi toplaması ve kaçakların peşine düşmesi gerektiğini belirtti.

Özkardaş, çalışana 100 TL artış verilip arkasından zamlar yapılacaksa bu artışı istemediklerini de belirterek, “Umarız bu masada zamana oynanmadan memura hak ettiği artış verilir” dedi.

ŞEHERLİOĞLU VE LATİFOĞLU

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu ile Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da, “konuşmaya değil, bakanın cevabını almaya geldiklerini” belirterek, çalışanların haklarının iyileştirilmesi ve toplantıdan olumlu sonuçlar çıkmasını temenni ettiler.

Konuşmaların ardından toplantıya geçildi.


Bu haber toplam 1068 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler