1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MART VEYA NİSAN’DA GREENTREE-3'
MART VEYA NİSAN’DA GREENTREE-3

'MART VEYA NİSAN’DA GREENTREE-3'

Liderlerin, Ban Ki Moon’la bugün 5’inci kez bir araya gelecekleri Greentree zirvesiyle ilgili haberler bugünkü Rum gazetelerinde geniş yer buldu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la bugün 5’inci kez bir araya gelecekleri Greentree zirvesiyle ilgili haberler bugünkü Rum gazetelerinde geniş yer buldu.

Gazeteler BM’nin ağır baskı uygulayacağı, taraflarla ayrı ayrı görüşülecek belge hazırladığı ve Kıbrıs müzakerelerinin Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı sırasında da devam edebileceği yönündeki haberlerini manşetlerinden aktardılar.

Fileleftheros “BM’den Korkunç Baskılar... Köprü Kurucu Öneriler Sunulması ve Çoklu Konferansta Israr” başlıklı manşet haberinde BM merkezinden bir diplomata dayanarak; Birleşmiş Milletlerin, zirvenin devam edeceği iki gün boyunca; Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adım ve Haziran ayına kadar çok taraflı konferans düzenlenmesi hedefiyle taraflara ağır baskı yapmasının beklendiğini yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak BM Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe ve Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın sunduğu tezlere dayanarak köprü kurucu öneriler belgesi hazırladığını; Yönetim, Mülkiyet ve Vatandaşlık konularındaki tezleri harmanlamak maksadıyla, bu belgeyi taraflarla ayrı ayrı görüşeceğini belirtti.

BM’nin, önümüzdeki aylarda prosedürün; diğer oyuncuların (garantör devletlerin) da katılımıyla değiştirilmesi konusunda tarafları bağlamaya çalışacak göründüğü savunulan haberde Rum hükümetinden bir kaynağın BM tarafından köprü kurucu öneriler sunma veya prosedür değişikliği konusunda Rum Yönetiminin nabzını yoklamadığını söylediği belirtildi. Habere göre aynı kaynak Rum tarafının prosedürün değiştirilmesini de köprü kurucu öneriler sunulmasını da kabul etmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Gazete BM’den bir kaynağın, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun; 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas arasında uzlaşılanlardan çoğunu kabul ederek bir manevra yapabileceği iddiasında bulunduğunu da yazdı, özetle şunları ekledi:

“İddia edildiği üzere Ban Ki Moon Çarşamba sabahı, bundan sonraki üçlü görüşmeyi ilan etmek ve sonraki gelişmeleri; Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralacağı 1 Temmuz zaman sınırıyla sınırlandırarak, müzakere prosedürünün çerçevesini de ‘kilitlemek’ istiyor.

Başkan Hristofyas BM yetkililerine; takvimleri, hakemliği ve Kıbrıs sorununun iç yönlerinde anlaşmaya varılmadan uluslararası konferansın kabulünün söz konusu olmadığını iletti.

Genel Sekreterlik yetkilileri ise Eroğlu’nun Talat-Hristofyas arasında uzlaşılanlardan çoğunu kabul ederek bir manevra yapmasının muhtemel olduğunu savunuyor. Böyle bir ihtimal karşısında BM, bunu kutlayacak ve işgal lideri toprak ve yerleşiklerle ilgili veri vermeyi reddediyor olmasına karşın Kıbrıs Türk tarafınca önemli bir adım göreceği bu gelişmeyi selamlayacak.

Bugün başlayacak müzakereler arifesinde hafta sonu yoğun perde gerisi sondajlarda bulunuldu. Pascoe, Downer ve BM merkezinde gerçekleştirilen geniş ölçekli toplantıya katılanlar Genel Sekreter Ban’a; hareket yöntem ve metotları ve yapılacak ayrı görüşmeler çerçevesinde bir çeşit al-veri nasıl yapacakları hakkında bilgi verdiler. Yine Sekreterlik yetkilileri iki heyetle de temaslarda bulundu, Pascoe ve Downer’ın önceki gece Greentree’ye ulaşmalarının ardından Eroğlu ve Hristofyas’la ayrı görüşmeler yapmaları da muhtemeldir.

Başkan Hristofyas’ın bir çalışma arkadaşı her ihtimale karşı tam hazırlık içerisinde olunduğunu belirterek; ‘görüşmeye, iyi niyetle ancak kabul edilemez metotlar dayatılması çabalarını göğüslemeye kararlı şekilde giriyoruz’ dedi.

Greentree’de müzakereler çoğunlukla Downer ve Pascoe’yla ayrı ayrı görüşmeler yapılması, BM’nin fikir-önerilerini sunmaları ve sürekli, anlaşmazlıkların üzerine köprü kurmaya çalışmaları şeklinde gerçekleşecek görünüyor. Buna paralel olarak iki tarafın müzakere gruplarının uzman üyeleriyle de görüşmeler yapılacak.

Ban Ki Moon bugün öğle saatlerinde (yerel saatle) Greentree’den ayrılacak ve yarın öğleden sonra; müzakerelerin son aşamasına katılmak üzere geri dönecek. Önceleri dün gece Greentree’de düzenlenmesi planlanan akşam yemeği Çarşamba günü Kıbrıs saatiyle 16.30’da Manhatan’da gerçekleşecek. Ban, Hristofyas ve Eroğlu’nun huzurunda iki günlük müzakerelerin sonucunu açıklayacak, yine gazetecilerden soru kabul etmeyecek.”

Gazete Greentree için ABD’de bulunan Hristofyas’ın Cumartesi gecesi Amerika Başpiskoposu Dimitrios’la birlikte yemek yediğini, yemeğe diplomatik grup üyeleri, diplomatlar, Amerika Rumları Başkanı Panikos Papanikolau ve Helen-Amerikan Cemaati yetkilisinin de katıldığını yazdı.

Aynı gazete “Greentree’de Görüntü Puslu” başlıklı haberinde seçenekler arasında mart veya nisan ayında yeni bir randevu sayılıyor olsa da, Genel Sekreter’in Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’la bugün beşinci kez yapacağı üçlü görüşmenin, bu türdeki son görüşme olabileceğini yazdı.

HRİSTOFYAS MASAYA, MÜZAKERELERİN 2012’NİN İKİNCİ YARISINA UZATMA KARTINI ATABİLİR

Politis “(Dönem) Başkanlık Sırasında da Müzakerelere Pencere... Başkan Hristofyas Greentree’de Uzatma Kartını Çekiyor... Kıbrıs Türk Tarafı Uluslararası Konferans Toplanmasına Sürüklemek İçin ‘Sürpriz’ Hazırlıyor” başlıklı haberinde son aylarda; Kıbrıs müzakerelerine 2012’nin ikinci yarısında, yani Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı sırasında da devam edilmesi fikrinin ileri çeşitli istikametlerde götürülmekte olduğunu yazdı.

Gazete diplomatik kaynaklara dayanarak 2012’nin ikinci yarısında üyelik müzakerelerinin ve AB ile ilişkilerin dondurulması şeklindeki Türk tavrından dolayı yakın zamana kadar imkansız görülen şeyin aylardır önce AB, ardından da BM tarafından olumlu açıdan tartışılmaya başladığını belirtti.

Rum Yönetimi Başkanı’nın da, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği yanıt mektubunda; Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığının Kıbrıs müzakereleri açısından bir zaman sınırı teşkil edemeyeceği, 1 Temmuz tarihinin müzakerelerin bitiş takvimi ve tarihi olamayacağı görüşünü belirttiğini hatırlatan gazete özetle şunları yazdı:

“Bu çerçevede Başkan Hristofyas; uzlaşılanlara uyulması halinde (mülkiyet, toprak ve yerleşiklerin özlü müzakeresi) uluslararası konferans ve prosedürün tırmandırılması için zaman olduğu argümanını güçlendirmek için bugün Greentree-2 masasına, 2012’ye uzatma kartını atabilir.

Elbette ki Kıbrıslı Türkler böyle bir hareket karşısında, 2012’nin ikinci yarısında Rum tarafının avantajlı konumda olacağı, AB’nin dizginlerini elinde bulunduracağı tezini ortaya koyarak Brüksel’in bunu Ankara’ya baskı unsuru haline getirebileceğini ima edecek.

BM Genel Sekreteri iki tarafa gönderdiği davet mektubunda 2012’nin ikinci yarısına atıfta bulunuyor; ‘takvim’ sözcüğünü kullanmaktan kaçınmasına karşın, prosedürün devam olanaklarını önemli ölçüde daraltacak bir dönem olduğunu açıkça ortaya koymuştu.

Gazetemizin edindiği bilgilere göre Kıbrıs; Brüksel’e dönem başkanlığını da Kıbrıs müzakerelerini de paralel olarak yönetebileceğini ileterek Kıbrıs müzakerelerinin dönem başkanlığı sorumluluklarına ağırlık teşkil etmeyeceği güvencesini verdi. Bu mesaj; yetkililerinin, dönem başkanlığının takvim mantığıyla müzakerelerle bağdaştırılmasını asla resmen kabul etmeyen Brüksel tarafından alındı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manouel Barroso’nun, daha geçen Cuma günü; yeni üçlü görüşmenin Kıbrıs sorununun halli için bir fırsat olduğunu belirttiği, kısıtlı zaman sınırına göndermede bulunacak hiçbir şey eklemediği açıklaması karakteristiktir. Bugün AB’nin bu mesajlarının BM ve Ban Ki Moon tarafından kabul edilip edilmeyeceği; Greentre-2 masasında belli olacak.

Ancak BM’den kaynaklar gazetemize; yeni üçlü görüşmende; bugüne kadar çıkmaz saptanan noktalarda bir miktar ilerleme kaydedilmesi halinde Genel Sekreter’in bu gelişmenin herhangi bir takvim uğruna yitirildiğini görmek istemeyeceğini söylediler. Dahası Genel Sekreter Kıbrıs dönem başkanlığı krizinin muhtemelen Türkiye-Avrupa konuları ve Kıbrıs sorunu arasında genel bir gayrı resmi al ver çerçevesinde katalizör rol oynayabileceğini de teslim ediyor.”

Gazete Ban Ki Moon’dan Manevralar... BM Prosedürü İlerletmek İçin Müşterek Çözüm Taslağı Arıyor” başlıklı haberinde ise görüşmenin bu sabah, Genel Sekreter’in ve liderlerin birer başlangıç konuşması yapacakları çalışma kahvaltısıyla başlayacağını hatırlattı.

Habere göre BM, prosedürün bir sonraki aşamaya geçebilmesi için iki tarafın, müşterek bir çözüm taslağı (iki tarafın hazırladığı 20’şer sayfalık belgelerin müzakeresi) üzerinde uzlaşması gereğinin altını çizecek.

HRİSTOFYAS’IN LONDRA VE NEW YORK AÇIKLAMALARI BAN’I RAHATSIZ ETTİ

Alithia manşetine“Çifte Tabloda Kapalı Poker... Ban Ki Moon, Hristofyas’ın Greentree-2 Konusunda Kamuoyuna Çok Olumsuz Perspektifler Vermesinden Rahatsız Görünüyor” başlığını attı.

Genel Sekreter Ban Ki Moon, Yardımcısı Lynn Pascoe ve Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın bu seferki Greentree görüşmesinin; bekledikleri verimi alamadıkları önceki üçlü görüşmeler gibi gevşek tutmamaya, her ne pahasına olursa olsun liderlerden, uluslararası konferans düzenlenmesi taahhüdü alarak görüşmeden başarıyla çıkmaya kararlı olduğunu belirtti.

Greentree’de BM tarafından kurulan sahneyi “kapalı poker” diye niteleyen gazete bunun mümkün olmaması halinde BM’nin sonraki hedefinin; garantör ülkeler ve müzakerelere yakın ve yardıma hazır diğer oyuncuların da katılımıyla yükseltilmiş bir Greentree-3 olduğuna dikkat çekti, özetle şunları ekledi:

“Hristofyas ancak bir mucizeyle iş üretilebileceğini düşünüyor ve bunu kamuoyuna da açıkladı. Çoklu konferanstan kaçmak için Derviş Eroğlu’nun mülkiyet ve yerleşiklerle ilgili verileri sunmaktaki isteksizliğini kullanmak istiyor. Kıbrıslı Türk lider BM’nin hedeflerine uygun verilerle Kıbrıs Rum tarafını şaşırtma olanağına sahip olduğu düşüncesiyle prosedürün tırmandırılmasını istiyor.

Üçlü görüşmenin ilk günü için büyük soru; Eroğlu ve Hristofyas’ın, yanlarında götürdükleri çözüm taslaklarını teati edip etmeyecekleridir. Elbette herkes BM’nin, yönetim, mülkiyet, toprak ve yerleşiklerle ilgili anlaşmazlıkların üzerine kendi hazırladığı belgeyle köprü kurmaya ne zaman ve nasıl başlayacağını merak ediyor.

BM Greentree-2’ye önceki üçlü görüşmelerden farklı yöntemle başlıyor. Cumartesi ve Pazar günü taraflarla resmi temaslarda bulunmadılar, izlenecek metodoloji hakkında da bilgi vermediler. BM, tarafların 15 Aralık’ta sunduğu taslaklara dayanarak kendi köprü kurucu belgesini hazırladığı mesajını sızdırdı.

Ban Ki Moon’un, Hristofyas’ın Londra’da ve New York’ta yaptığı açıklamalarda Greentree üçlü görüşmesinin perspektiflerini çok olumsuz ortaya koymasından rahatsız oldu. Gazetemize yetkili kaynaklardan ulaşan bilgiler Genel Sekreter’in ve çalışma arkadaşlarının, bu açıklamalarının Hristofyas’ın tribünlere oynadığına verdikleri; Kıbrıs Rum kamuoyuna yönelik olduğuna inandıkları yönünde. Genel Sekreter’in ve Dimitris Hristofyas’ın kamuoyuna yönelik açıklamaları arasındaki içerik ve ton farkının da altını çiziyorlar.”

FIRST LADY’LERE AYRI PROGRAM

Gazete “First Lady’ler”başlıklı haberinde ise Genel Sekreter Ban Ki Moon’un eşinin, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın eşleri için ayrı bir program belirlediğini yazdı.

Meral Eroğlu ve Elsi Hristofyas’ın Greentree’de Bayan Ban tarafından gezdirileceğini, ardından Long Island’ın en tanınmış alışveriş merkezlerinden birine götürüleceğini belirten gazete First Lady’lerin Pazartesi öğlen yemeklerini Greentree dışında yiyeceklerini, Salı günü New York Metropolitan Müzesi’ne giderek Kıbrıs eski eserlerinin sergilendiği 4 sergi salonunu gezeceklerini yazdı.

Habere göre lider eşleri ile Bayan Ban’ın Genel Sekreter’in, görüşmelerin tamamlanması ile Salı akşamı liderlere vereceği akşam yemeğine katılıp katılmayacakları henüz bilinmiyor.

Simerini manşetine “Anlaşmazlıklara Köprü Kurma Önerileri Atıyorlar... BM Al-Ver Tipi Prosedür Dayatmaya Çalışıyor” başlığını attı.

Gazete BM’nin bugün başlayacak Greentree zirvesinde al-ver tipi bir prosedür dayatmaya çalışarak köprü kurucu rolü üstleneceğini yazdı.

MART VEYA NİSAN’DA GREENTREE-3

BM’nin, yönetim başlığında ve diğer iki ilgili konu olan AB ve Ekonomi’de ilerleme sağlamayı başarması halinde bu gelişmeyi Genel Sekreter’in yapacağı açıklama aracılığıyla; ileriye doğru çok önemli bir ilerleme olarak lanse etmeye çalışacağını yazan gazete bu adımın Mart veya Nisan ayındaki bir Greentree-3’ün yolunu açacağını, bunun da uluslararası konferanstan önceki son istasyon olacağını vurguladı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak BM’nin iki taraf arasında görüş birliklerini başarabilen bir belge hazırladığını ancak bunu kullanıp kullanmayacağı ve nasıl kullanacağına henüz karar vermediğini yazdı. Habere göre Rum tarafından bir kaynak Simerini’ye; müzakerelerin çökmesi ve 2013’e kadar kesilmesi de dahil, bütün senaryoların açık olduğunu söyledi.

Gazete Rum tarafının, kapsamlı bir çözüm taslağı da olduğunu ve gerekli görmesi halinde bunu sunacağı yolunda bilgiler bulunduğunu vurguladı, belgenin hazırlık aşamasında olduğunu belirterek şunları da yazdı:

“Nikos Emiliu ve Tumazos Çelebis BM’nin niyetlerini saptamak için Çarşamba günü itibarıyla New York’ta bulunuyor. Kıbrıs Rum tarafından bir kaynak, BM’nin niyetleri konusunda ser verip sır vermediğini, sadece tepkileri ölçmekte olduğu bilgisini sızdırdığını söyledi.

Dimitris Hristofyas baskıların kesin olduğunu çok iyi biliyor. Baskılara boyun eğmemekte kararlıdır çünkü zararı Kıbrıs Rum tarafına olacak ve böyle bir şeyin iç cephede kendisine ilave sorunlar yaratacağını iyi biliyor. Hristofyas’ın sadağında (okluk) Ulusal Konsey’in son ortak açıklaması var. Bu açıklamada takvimlerin, hakemliğin ve Kıbrıs sorununun iç yönlerinde anlaşmaya varılmadan uluslararası konferansın kabulünün söz konusu olmadığı açıkça belirtiliyor.”

Haravgi ise manşet haberine “Çetin Müzakere... Kıbrıs Rum Tarafı Greentree Görüşmelerine Müzakerelerin Uzlaşılmış Zemininin ve Genel Sekreter’in Kesin Yetki Sınırları Zırhının Arkasında Gidiyor” başlığını attı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler