1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Maronitlerin yerleşimi için teşvik
Maronitlerin yerleşimi için teşvik

Maronitlerin yerleşimi için teşvik

Kıbrıs Rum Başkanlığı İnsani Konular Komiseri Fotis Fotiu’nun, Kıbrıslı Maronit ve Kıbrıslı Rum göçmenlerin Kıbrıs'ın kuzeyindeki köylerine yeniden yerleşmesi için yeni teşvikler hazırladığı belirtti

A+A-

 Kıbrıs Rum Başkanlığı İnsani Konular Komiseri Fotis Fotiu’nun, Kıbrıslı Maronit ve Kıbrıslı Rum göçmenlerin kuzeydeki köylerine yeniden yerleşmesi için yeni teşvikler hazırladığı ve ilgili önerinin muhtemelen Rum Bakanlar Kurulu’nun bir sonraki toplantısında onaylanmasının beklendiği belirtildi

 “Yeniden Yerleşim İçin Teşvikler” başlıklı haberinde Fotiu’nun açıklamaya yer veren Haravgi gazetesi, bu teşviklerin, Dipkarpaz’daki okullarda veya yeniden faaliyete geçmesi umulan Koruçam’daki okulda okuyabilecek çocuklara sahip ailelerin yeniden yerleşiminin teşvik edilmesi amacıyla gelir ve yaş kriterleriyle hareket edeceğini söyledi.

Gazete, çeşitli hibelerin büyük olasılıkla ev veya küçük bir işyeri inşa edebilecek pozisyonda olan 45 yaş altındaki kişilere hitap edeceğini ifade etti.

MUSAS
Habere göre, Maronitlerin meclisteki temsilcisi Yannakis Musas ise gazeteye açıklamasında, insanların Koruçam ve Karpaşa köylerine dönmek istediklerini çünkü bu köylerde temel bir altyapı bulunduğunu söyledi.

Musas, “Ay. Marina” (Gürpınar) ve “Asomatos” (Özhan) köyleri eski sakinleri Maronitlerin ise, Türk askerinin bu köylerden ayrılacağı veya bu gidişata yönelik bir adım atılacağı ihtimali göz önünde bulundurularak, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Teşvik Sağlama Programı’ndan yararlandırılması gerektiğini ifade etti.

Konuyla ilgili olarak Kıbrıs Türk liderliğiyle temaslarda bulunduğunu da ifade eden Musas, Kıbrıs Türk liderliğiyle gerçekleştirdikleri temaslarda kendilerine başlatılan çalışmalarda ilerleme olduğunun söylendiğini ve gelişmeleri beklediklerini ifade etti.

Maronitler olarak Kıbrıs sorununun çözümünü beklemeyeceklerini de yineleyen Musas, tamı tamına dört köyleri olduğunu ve bunların da Kıbrıs'ın kuzeyinde bulunduğunu belirtti.

Çözüm olana kadar zamanın geçmesine izin vermeleri halinde, köylerini ve mülklerini tamamıyle kaybetmelerinin çok olası olduğunu ifade eden Musas, bunun ise, Maronit toplumunun herhangi bir hayatta kalma umudu olmadan bırakılması anlamına geleceğini ifade etti.

Musas, doğru çerçevelerde kendilerine fırsat verilmesi halinde, geri döneceklerini yineledi.

Maronitlerin şu an Kıbrıs’a yayılmış vaziyette yaklaşık 7 bin 500 kişi olduklarını ve bunların çoğunluğunun Lefkoşa, ardından da Limasol’da yaşamakta olduklarını belirten Musas, Maronitlerin Kıbrıs sorunuyla ilgili temel taleplerinin, köylerini Kıbrıs sorununun çözümüne kadar kaybetmemek olduğunu ekledi.

Bu haber toplam 1989 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler