1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MARKULLİ CLİNTON İLE GÖRÜŞTÜ
MARKULLİ CLİNTON İLE GÖRÜŞTÜ

MARKULLİ CLİNTON İLE GÖRÜŞTÜ

Rum Dışişleri Bakanı Markulli, ABD Dışişleri Bakanı Clinton'la görüştü: Gündemde Kıbrıs sorunu, Türkiye - AB ilişkileri ve Akdeniz'deki doğalgaz krizi vardı

A+A-

 

Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli; Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de tek yanlı başlattığı hidrokarbon arama çalışmaları nedeniyle Güney Kıbrıs’a yaptığı uyarılar konusunu ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a aktardı.

Rum radyosu, Washington’da bulunan Markulli’nin Clinton’la bugün akşamüzeri görüştüğünü, 45 dakika süren görüşmede Kıbrıs sorunu, Türkiye - AB ilişkileri ve iki tarafı ilgilendiren konuların da masaya yatırıldığını duyurdu.

Markulli, Clinton’la görüşmelerinin dostane ve çok verimli geçtiğini belirterek, “Kıbrıs sorunu, müzakereler, Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı ve elbette hidrokarbon yatakları ve Noble Energy’yle, Amerikan hükümetiyle ve İsrail’le olan işbirliği ekseninde verimli bir görüşme yaptık” ifadesini kullandı.

Erato Kozaku Markulli, “Kıbrıs’ın stratejik rolüne, özellikle de doğalgazdan yararlanma perspektifine ve Kıbrıs’ın İsrail, Mısır, Lübnan gibi diğer bölge ülkeleriyle işbirliği nedeniyle Doğu Akdeniz Bölgesi’nde barış ve refahın ileri götürülmesinde oynayabileceği yeni rolü aktardım” dedi.

ABD hükümetinin, Güney Kıbrıs’ın “egemenlik hakları konusunda” ilkelere dayalı tavır sergilemesinden dolayı Clinton’a şükranlarını ilettiğini de anlatan Markulli, “Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD’nin bu tavrı gütmeye devam edeceğini teyit etti” dedi.

Markulli, Clinton’ın Rum tezlerine geniş destek verdiğini, Kıbrıs sorununun en kısa zamanda çözülmesi dileğinde bulunduğunu belirterek, “Müzakereler konusunda kendisine anlattığım zorlukları anlayışla karşıladı” ifadesini kullandı.

Bir soruya karşılık Clinton’a, Amerikan hükümetinin; “iki bölgeli iki toplumlu federasyon şeklindeki uzlaşılmış çözüm çerçevesine geri dönmesi için Türkiye’ye ve Türk tarafına nüfuzunu kullanarak Kıbrıs sorununun çözümünde rol oynayabileceğini söylediğini” anlatan Markulli, “Bizim ricamız buydu, sanırım mesaj çok anlaşılır oldu” dedi.

Markulli görüşmede, ne kendisinin ne de Clinton’ın; ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs Özel Koordinatörü ataması konusunu gündeme getirmediğini de belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler