1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MARKOPOULİOTİS, CTP’Yİ ZİYARET ETTİ
MARKOPOULİOTİS, CTP’Yİ ZİYARET ETTİ

MARKOPOULİOTİS, CTP’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilcisi Georgios Markopouliotis bugün ana muhalefet partisi CTP’yi ziyaret etti.

A+A-


Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilcisi Georgios Markopouliotis, Avrupa Parlamentosu’nda bulunan Doğrudan Ticaret Tüzüğü’yle ilgili duruşlarında bir değişiklik olmadığını ve tüzüğün arkasında olduklarını söyledi.

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilcisi Georgios Markopouliotis bugün ana muhalefet partisi CTP’yi ziyaret etti. Markopouliotis, ziyarette CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü. Görüşmede, CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy ile CTP Milletvekili Özdil Nami de hazır bulundu.

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilcisi Georgios Markopouliotis, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta 2 ay önce başladığı görevin adanın tamamını kapsadığını söyledi. CTP’nin AB’ye olumlu yaklaşımının kendilerini cesaretlendirdiğini kaydeden Markopouliotis, görevlerinin, Avrupa’nın ne olduğu ve yaptıkları konusunda Kıbrıs Türk ve Rumları doğru bilgilendirmek olduğunu, CTP’yle yapacakları işbirliğinin de büyük önem taşıdığını ifade etti.

Markopouliotis, Kıbrıslı Türklerin AB’ye entegrasyonunun önemine vurgu yaparak, AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso’nun, Kıbrıs sorununu çözmekten başka alternatif bulunmadığı yönündeki sözlerine atıfta bulundu.

AB’nin bazı üyelerinin ekonomik problemleri bulunduğuna dikkat çeken Markopouliotis, Kıbrıslı Türklerin yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik mali yardımın, benzer uygulamayla devam edeceğini umut ettiğini belirtti.

Georgios Markopouliotis, Avrupa Komisyonu’nun, kendisinin önerdiği Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün arkasında olmaya devam ettiğini ve tüzükle ilgili duruşlarında bir değişiklik olmadığını söyledi. Markopouliotis, tüzükle ilgili sürecin Avrupa Parlamentosu’nun elinde olduğunu kaydetti.

Markopouliotis, çözüm sağlanması halinde Doğrudan Ticaret Tüzüğü’ne gerek kalmayacağına işaret ederek “Önkoşul değil ama çözümün sağlanması halinde gerekmeyecek” dedi.

YORGANCIOĞLU

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, AB’nin, ülkeye yaptığı katkının iyi yerlerde kullanılmasında gösterdiği çabadan dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında, komisyonun adanın kuzeyindeki ofisiyle iyi ilişkiler kurmayı bir görev addettiklerini söyledi.

Yorgancıoğlu, Mali Yardım Tüzüğü’nün, biraz genişleyerek devam etmesi yönünde temennileri bulunduğunu belirterek, “Kıbrıs Türk halkının, hem AB’ye hazırlanması, hem de AB ile ilgili düşüncelerinin daha iyi bir noktaya taşınması adına böyle bir ihtiyaç olduğuna inanıyoruz” dedi.

Özkan Yorgancıoğlu, bir toplumun geçmişten geleceğe taşınmasında eğitimin önemine inandıklarından, üretilen malların satışına kolaylık sağlama adına Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün komisyon tarafından yeniden ele alınıp, değerlendirilmesi ve konunun olumlu bir noktaya ulaştırılması gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 431 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler